Véletlenül belerúghatsz az ágy szélébe, véletlenül sót tehetsz a kávédba, vagy véletlenül hülyét csinálhatsz magadból. Ezek a teljesen haszontalan véletlenek (bár utóbbi legalább a környezetednek lehet vicces), vannak viszont olyan véletlenek, amelyek akár százmilliók életére lehetnek hatással. Íme néhány történelmi példa.

Chips

A hisztis vendég általában csak feszültséget okoz az étteremben, az 1853-ban George Crum séf éttermében kekeckedő viszont a burgonya teljesen új felhasználási módját teremtette meg, még ha közvetetten is. A források megoszlanak arról, hogy túl vastagnak vagy túl tocsogósnak találta az elé tett krumplit, de a lényeg, hogy a sértődött séf hajszálvékonyra vágta és keményre sütötte. A vendég végre megelégedett, a chips pedig megszületett.

IPA sör

Szintén egyfajta véletlennek tekinthető az India Pale Ale (IPA) sör kifejlesztése, mely tradícionális brit sörkülönlegesség, és egyre népszerűbb itthon is. (Olyannyira, hogy már nem csak kézműves manufaktúrák töltik üvegbe, hanem példának okáért a Soproni is bejelentkezett a pályára az Óvatos Duhajjal.)

Ez a "véletlen felfedezés" azért látott napvilágot, mert amikor a derék angolok hajón szállították a remek söröket gyarmatukra, Indiába, a hosszú hajóút alatt megromlottak az italok, így a sör komlótartalmának megnövelésével igyekeztek kivédeni a jelentős kárt. Ez pedig teljesen új ízvilágot szült; erőteljesen keserű, frissítő, élénkítő, sőt, még a gyomorra is jótékony hatással van. Kell ennél szerencsésebb véletlen?

Vulkanizált gumi

Charles Goodyear – igen, az a Goodyear – hosszú éveken át kísérletezett olyan gumi kifejlesztésével, ami könnyű, és a hideget éppúgy bírja, mint a forróságot. Nem járt sikerrel. Aztán véletlenül ólmos-kénes gumis kotyvalékot loccsantott a forró tűzhelyre, és meglepetten látta, hogy az elszenesedett anyag megkeményedett, de használható. Ma el sem tudnánk képzelni nélküle az életet.

Penicillin

A sietségnek köszönhető a XX. század egyik legfontosabb orvosi felfedezése: Alexander Fleming baktériumkutató 1928-ban úgy ment szabadságra, hogy nem tisztogatta meg a munkaasztalát, mire pedig visszatért, az egyik táptalajon penészgomba nőtt, amely körül nem éltek meg a baktériumok. Fleming rájött, hogy a gomba egyik anyaga baktériumölő – így lett penicillin, és egy Nobel-díj a kutatónak.

Mikrohullámú sütő

Nagyon nézhetett Percy Spencer, aki egy katonai radarokhoz használt magnetronnal kísérletezett, és közben megolvadt a zsebében a csoki. Hogy ellenőrizze, tényleg köze van a magnetronnak a jelenséghez, ezért kukoricamaggal is kipróbálta, ami persze kipattogzott.

Csokidarabos keksz

Elfogyott a sütőcsoki – ennek köszönheti a világ a csokis kekszet. Ruth Wakefield, a Toll House Inn tulaja ugyanis keserűcsoki-darabokat tett helyette a keksztésztába, de azok nem olvadtak meg úgy, ahogy számított rá. Klasszikus sütemény helyett újfajtát kapott, aminek nem csak saját vendégei örültek, hanem még mi is.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Ő a kedvenc Strandunk

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés