Villamost és síneket nem, de a megálló épületét kinyomtatták.

Prága Holešovice városrészében készített villamosmegállót a robotizált építkezési technológiákban utazó, szellemes nevű So Concrete cég. A Výstaviště megállót statikai szempontból is jól átgondolták, így egy hagyományos építményhez képest hatvan százalékkal kevesebb anyagra volt szükség hozzá, és spóroltak az emberi munkaerővel is.

Ez a So Concrete történetének első utcabútora, amit egy pad és két információs tábla tesz teljessé.

Nem véletlen a helyszínválasztás sem: Prága 7. kerületében, egy park mellett épült a megálló. A környék progresszív, pezsgő kreatív negyed, számos művészeti és kulturális intézmény otthona – mindez és a város fejlett tömegközlekedése jó lehetőség bemutatni, milyen, amikor az innováció és esztétika kéz a kézben jár.

A bordák morfológiája tükrözi a szerkezet tényleges terhelés alatti viselkedését, így közvetlenül mutatja a benne fellépő erőket.

A tervezés kezdetétől statikai elemzéseket végeztek, folyamatosan optimalizálták az építmény teherbírását, így végül egy olyan perforált finomszerkezetet kaptak, amely ugyanolyan terhelést bír el, mint egy tömör betonlap.

Bár a munkafolyamat a Grasshopper parametrikus tervezőprogramon alapult, a So Concrete saját szoftveres megoldásokat is kifejlesztett számos területen a topológia optimalizálástól a statikus elemzésig. Gyártáskor a különböző szerkezeti elemekhez különböző kompozit anyagokat használtak; a fenti technológiák integrált alkalmazásával az alapstruktúrát 24 órán belül kinyomtatták.

Výstaviště villamosmegálló, Prága
Átadás éve: 2022
Alapterület: 20 m²
Tervező: So Concrete

(Fotók: Tomáš Hejzlar)

Ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

További cikkeink a témában