Valószínűleg még sosem hallottál a tavaszi fáradságról, úgyhogy milyen jó, hogy mi vagyunk neked. Na jó, most komolyan, ez olyan, mint a BKV: minden évben meglepődik, ha leesik a hó. Mi meg minden évben meglepődünk, hogy hullák vagyunk tavasszal, felkészületlenül, dög fáradtan látunk neki a tavasznak. Úgyhogy vegyük át újra.

Azt rögtön tisztázzuk, mielőtt pánik tör ki, hogy a tavaszi fáradtság nem betegség. Ez egy normális reakció a szervezetedtől, a belassult állapotból kell felpörögnie a tavaszra. Ez az átállás pedig még tovább emészti a tél során egyébként is kiürült energiatartalékaidat.

Az ún. tavaszi fáradtságnak több oka is van:

  • A napsütés hiánya – ez a hangulatra is rossz hatással van, plusz csökken a szervezetbe jutó D-vitamin mennyisége is.
  • Az egyoldalú táplálkozás – kevesebb friss zöldséget, gyümölcsöt fogyasztunk.
  • Kevés vagy elégtelen alvás.
  • Horkolás.
  • Kiürül a vitamin- és nyomelemraktár.

Ergo amellett, hogy minél hamarabb ki kell ülni a kertbe/parkba/az Akváriumba napozni, hogy termelődjön a szerotonin, és aludni kell, amikor csak tudsz, érdemes hozzányúlni a vitaminokhoz. Mi például ezt tesszük már egy ideje, szóval a tesztünk megtörtént esetet dolgoz fel.

Vitaminok

Sajnos a zöldségek és gyümölcsök nem tartalmaznak elégséges mennyiségben, pláne nem egy ilyen lefáradt, kilúgozott állapotban. Arról nem beszélve, hogy az optimális (napi ajánlott bevitel) vitaminmennyiség ez: egy átlagos férfi (30 körüli, 80 kg) felébred és fekszik az ágyban, kábé mozdulatlanul. Na neki elég az a mennyiségű C-vitamin. (Amiért amúgy jár a pacsi Szent-Györgyi Albertnek, dagad a szügyünk a büszkeségtől.)

"Egy este a feleségem paprikát adott vacsorára, amit nem volt kedvem megenni, de nem volt elég bátorságom ezt mondani. Nézve a paprikát az jutott eszembe, ezt a növényt én még sosem vizsgáltam meg..." – Szent-Györgyi Albert

Szent-Györgyi Albert (fotó: Fortepan)

Neked több kell, sokkal több.

A jó hír, hogy nem kell feltétlenül az 1000 mg-os dózist egyszerre a véredbe pumpálni, vannak már olyan termékek, melyeknek a C-vitamin tartalma fokozatosan szabadul fel a szervezetben.

Hogy mire jó?

A lábtörést nem gyógyítja, de szinte minden másra: kell az idegrendszer megfelelő működéséhez, a sejteknek, a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez. Konkrétan az immunrendszer normál működéséhez nagy szükség van rá.

Azt sem árt figyelmen kívül hagyni, hogy ugyan a gyermeked – optimális esetben – fiatalabb nálad, ettől még őt is érinti a vitaminhiányos télvége. Ellenben az istennek sem tudsz beletuszkolni egy mandulaméretű bogyót, úgyhogy cselhez kell folyamodni: csepegtess C-vitamint a kedvenc löttyébe. És vegyél neki ízes rágótablettát, multivitaminost, így egyben letudod a cukorkaérzést meg a vitamint is.

Persze a multivitamin neked se árthat, abban, ha nem is orbitális mennyiségben, de minden van, ami ilyenkor kell. Sőt, mondunk jobbat: ma már van olyan kiszerelésű multipakk, ami napszakra van optimalizálva, reggel egy kis zöld teával és ginzenggel durrantja be a napod, este valeriánával lazít el.

A B6-vitamin sem jön rosszul ilyenkor, a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez segít hozzá, és a B az idegeidet is kisimítja kicsit, mert hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez.

Nyomelemek

A magnézium ritka jó arc, a B6-tal összeállva elég komplex kiegészítője fárasztó életednek, mert nemcsak a fáradtságot segít átvészelni, de az izmaidat is jobb munkára serkenti.

Meg cinkkel. Hogy mivel? Bizony, cinkkel. Mert az nem kérdés, hogy stresszes vagy, ma már ki nem, ha meg az vagy, akkor az leszívja a nyomelemeket és az antioxidánsokat. Ez az anyag pedig a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez járul hozzá, akárcsak a C-vitamin. És a D-vel együtt ezeket akár egyben is beviheted, komplexen.

Na és mi szokott még történni télen? Növekszik a bendőd, nézd csak meg a tükörben. Ezt a hasméretet nyilván okos diétával és sok-sok mozgással lehet apasztani, de érdemes besegíteni: mondjuk krómmal. Ő a normál vércukorszint fenntartásában, valamint a makrotápanyagok normál anyagcseréjében játszik szerepet; röviden: segíthet a fogyásban.

Azt is tudnod kell, hogy bármit veszel be, azzal sokkal jobb lesz ugyan, de nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, változatos, vegyes étrendet, meg az egészséges életmódot. És igyál sokat! Mármint vizet. Is.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

További cikkeink a témában