Az Ytong több, mint egy márkanév, szó szerint, mert ez maga az anyag is. Méghozzá egy nagyon sokrétű anyag, ami nemcsak egy mezei válaszfal lehet, hanem sokkal-sokkal több is. Például energiát is spórolhatsz vele. Mutatjuk, hogyan.

Könnyű és gyorsan lehet belőle válaszfalakat építeni – ezt mindenki tudja az Ytongról, azt viszont már kevesebben, hogy emellett remek hőszigetelő, tartós és környezetbarát is, tehát kiválóan alkalmas egy energiahatékony családi ház felépítésére. És akkor még mindig alig mondtunk róla valamit.

Fogadjunk, nem tudtad, hogy az Ytong egy mozaikszó, ami eredetileg annyit tesz: Yxhult Angherdede Lättbetong, vagyis szárított pórusbeton Yxhultból. A fejlesztő svédek is érezték, hogy kell a találmányukra egy frappánsabb rövidítés, és a múlt század elején indult fejlesztésekből mára egy világszerte ismert brand lett. Rengeteget fejlődött az elmúlt évtizedekben az anyag, amelyből mára évi nyolcmillió köbmétert állítanak elő, többek között Magyarországon is. Az alapelv viszont változatlan, eredetileg ugyanis

egy, a természetből közvetlenül kinyert építőanyagot kerestek, amit a fa kiváló tulajdonságai (hőszigetelőképesség, könnyű megmunkálhatóság, magas nyomószilárdság) jellemeznek, de ipari technológiával, nagy mennyiségben előállítható.

Hát ő a pórusbeton, alias Ytong. De milyen előnyös tulajdonságai vannak a teljesen nyilvánvalóakon túl?

Az energiahatékonyság záloga

Ytongból készíthetőek egyrétegű homlokzati teherhordó falak, de az Ytong Lambda falazóelem nem csak a kiváló hőszigetelő képessége miatt jó. A homogén szerkezete a tér minden irányában azonos hőszigetelő képességet (akár 0,16 W/m²K értéket) eredményez, így nem lesznek hőhidak, páralecsapódás, penészesedés.

Mivel ebből teherhordó fal építhető, tökéletes megoldás alacsony energiaigényű családi-, társas- és ikerházak megépítéséhez.

Az Ytong akár kiegészítő hőszigetelés nélkül is biztosítja az alacsony hőveszteséget, azaz az alacsony fűtési energiaigényt. Nincs szükség kiegészítő szerkezetre, így munka és anyag takarítható meg, a nagyméretű, méretpontos elemekkel pedig rengeteg idő is. Mindez külön-külön is remek, hát még együtt!

Csend van, penész nincs

Nem akarunk a műszaki paraméterekkel traktálni, így inkább emeljük ki azt, ami egy családi ház szempontjából a legfontosabb: az Ytong – anyagszerkezetéből adódóan – sokkal jobb hangszigetelő az üreges téglafalaknál.

A természetes páraszabályozó képessége révén állandóan kellemes lakóklímát biztosít, hasonlóan a vályogtégla falazatú házakhoz, ez pedig az egyik legfontosabb komfort–tényező.

Nem kell pánikolni beázáskor sem: a falak szilárdsága nedvesség hatására nem változik, továbbá hamar kiszárad, a fal nem szenved maradandó károsodást. Ezen kívül a szerkezete elég teherbíró ahhoz, hogy megfelelő tiplikkel szekrényeket, polcokat rögzítsünk hozzá.

Talán ezek után már nem is vársz több érvet a sokoldalú svéd találmány mellett, pedig van: a könnyű formálhatósága közismert, az viszont kevésbé, hogy minimálisan terheli a környezetet mind a gyártása, mind a felhasználása során.

Mindezeken túl nem éghető szerkezet, ami egy családi ház esetében ismét csak fokozza a biztonságérzetet.

Az Ytong tehát egy igazi jolly-joker, aminek a szakszerű használatával nagyon sokat nyersz.

Ytong elemeket a BAUHAUS kínálatában is találsz, ahol részletes specifikációt, műszaki adatokat is azonnal láthatsz, szükség esetén pedig tanácsokat is kapsz a pontos használathoz. És ami talán még ennél is jobb, hogy számos kiegészítőt megtalálsz a pórusbeton ragasztótól a falazóhabarcsig.

A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a BAUHAUS.

(Fotók: GettyImages, Ytong)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Ha ezek vannak otthon nálad, akkor igazi nőcsábász vagy – Avagy tárgyak, amitől izgalmas lesz egy randi otthon

Téli bőrápolás férfiaknak: miért van rá most jobban szükséged, mint valaha?

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

További cikkeink a témában
Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért
Hirdetés