Előfordulhat, hogy a PETA (People for the Ethical Treatment of Animals – Emberek az állatokkal való etikus bánásmódért) nevű szervezet közösségimédia-menedzsere kedden reggel gyógyszerre ivott, mert egy olyan felhívást tett közzé a Twitteren, amit még egy politikaikorrektség-mániákus is túlzásnak érezne.
A felhívás azzal a felütéssel kezd, amivel egyébként nehezen lehetne vitatkozni, hogy a szavak egy befogadóbb világot is teremthetnek, de egyúttal az elnyomás eszközei is lehetnek. A gondolatmenet folytatása aztán egy igen erős ugrás, hiszen azt állítja, hogy amikor valaki pejoratív éllel állatnak hív egy másik embert, azzal csak annak a mítosznak a fenntartását szolgálja, hogy az ember az állatok felett áll és ezért joga van erőszakot alkalmazni annak sérelmére.
A kétmondatos elmélkedés egy felhívásban végződik, jelesül, hogy dobjuk ezt az elnyomó nyelvezetet és ne hívjunk senkit disznónak vagy nyuszinak, mert az nem szép dolog.
Words can create a more inclusive world, or perpetuate oppression.
Calling someone an animal as an insult reinforces the myth that humans are superior to other animals & justified in violating them.
Stand up for justice by rejecting supremacist language. pic.twitter.com/HFmMWDcc5A— PETA (@peta) January 26, 2021
Hogy mégis, mit mondjunk részeg disznó helyett, a PETA arra vonatkozóan is tesz javaslatokat. Disznó helyett például szerintük mondjuk azt, hogy visszataszító, nyuszi helyett, hogy gyáva, lajhár helyett pedig, hogy lusta.
Nos, nem szeretnénk a világ megjobbításának útjába állni, de nem biztos, hogy sok értelme volt ennek a kirohanásnak, amit a bejegyzés alatti 17 ezer hozzászólás legnagyobb része is jelez.
Száz szónak is egy a vége;
jön a hétvége, szóval csak óvatosan az állatkodással!
Ez is érdekelhet: