Még soha nem kezdtünk azzal cikket, hogy „Nem hiszed el ezt a szarházit!”, de most ennek is eljött az ideje.

Mert a Netflix új dokumentumfilmjének főhőse egy valóban hihetetlen szarházi, akitől garantáltan ökölbe szorul a kezed és remegni kezd a szád széle a tévé előtt ülve. A Tinder-csaló egy elképesztően izgalmas fogócska egy pszichopata csaló után, melynek során a néző egyik ámulatból a másikba esik, és a végén még az igazságérzete is kap egy gyomrost.

Nem lesz jó kedved tőle, azt garantáljuk, de legalább mások kárán tanulhatsz meg egy nagyon fontos leckét:

a közösségi média csillogása igazi fegyver lehet a világ legmocskosabb ragadozóinak kezében.

A sztori egyébként erőlködés nélkül összefoglalható egy mondatban: egy izraeli származású csaló magát multimilliomos playboynak kiadva a Tinderen nők tucatjaitól összesen nagyjából tízmillió dollárt csalt ki, amit visszaforgatott a bizniszbe, hogy újabb áldozatokat kápráztasson el... és a dolog működött, nem is akárhogy!

Simon Leviev egyébként egy olyan figura, hogy a legtöbb néző első pillantásra utálni fogja. Az a fajta bizniszmen, aki mindig nagyon elfoglalt, mindig rohannia kell valahova, de azért arra mindig szakít időt, hogy feltoljon egy-egy képet az Instagramra, amint éppen egy magángépen szürcsöli a pezsit, egy luxusautó volánja mögött feszít vagy a tengerparton gizdáskodik valami egzotikus koktél pálmaerdeje mögül kikandikálva.

A film a történetet az áldozatok szemével láttatja, akiket a botrány kirobbanása idején a közösségi média trolljai és fotelítészei szépen el is mondtak mindenféle aranyásónak, pedig láthatjuk, ugyanolyan emberek ők is, mint bárki más, aki szakadatlanul keresi a szerelmet és a romantikát ebben az eltárgyiasult világban.

Lehet persze köpködni, de egy jóérzésű embernek legkésőbb akkor áll le a nyáltermelése, amikor az egyik áldozat sírva idézi fel azt a pillanatot, amikor kiderült számára, hogy a szerelme minden egyes szava ordas hazugság volt csupán, ő maga pedig több tízezer dollár adósságot halmozott fel, mert azt hitte, ezzel a párjának segít.

A doku olyan hatásosan prezentálja az ügyet, hogy az még egy bírósági tárgyalás támadhatatlan vádbeszédeként is elmenne. A sértettek minden egyes állítást üzenetekkel, képekkel, hangfelvételekkel bizonyítanak, így a részrehajlás vádja igen ingatag lábakon áll az alkotókkal szemben. A Netflix egyébként sem mutatta volna be a filmet, ha egy szemernyi kétség is felmerülne a címszereplő bűnösségével kapcsolatban. Leviev olyan pofátlanul vette le áldozatait, bízva abban, hogy a szégyen miatt azok nem fordulnak a hatóságokhoz, hogy az emberben óhatatlanul felmerül a gondolat:

ez az ember nem lehet egészséges.

A történet az áldozatok számára úgy indult, mint egy tündérmese, amit az elkövető olyan szépen felépített, hogy az alkotás első félórájában, a néző sem hiszi el, hogy ez a sztori bizony egyenes úton halad a tragédia felé. A becstelenség, a talmi csillogás utáni hajsza meséje ez, mely már csak azért is megdöbbentő, mert a happy end ezúttal sajnos elmarad.

A csalót ugyanis elfogása után csak néhány hónapnyi szabadságvesztésre ítélik, aminek alig a felét kell leülnie, majd az is kiderül, hogy napjainkban ez az emberi hulladék valahogyan ismét a milliomosok életét éli. Gyönyörű izraeli modell barátnőjével az oldalán szórja a pénzt Tel-Avivban, Ferrarik és Bentley-k volánja mögött páváskodva, miközben dollárszázezrekkel levett egykori barátnői a mai napig törlesztik azt az adósságot, amit a nagyon rosszul sikerült tinderes kaland miatt vettek a nyakukba.

Az alkotók természetesen Levievet is meg akarták szólaltani, a felkérésükre válaszul azonban ő egy felháborodott hangüzenetben fenyegette meg őket, hogy mindenkit beperel, akinek köze volt a filmhez, ha azt valóban bemutatják.

Nos, bemutatták, és ezzel felcsillant a remény, hogy talán helyreáll a világ rendje. Hogy bárhonnan is ömlik megint a magasélet a Tinder-csalóra, az illetékes a dokumentumfilm miatt talán megébred és elzárja a pénzcsapot, aminek egyenes következménye, hogy az ember, akinek egyetlen erénye a gátlástalanság, ezután csak ünnepnapokon kerülhessen meleg étel közelébe. Legalább ilyesformán szolgáltasson igazságot az élet!

(Kiemelt kép: Netflix)

A Tinder-csaló

  • Csak az áldozatok beszélnek, így felmerülhet a részrehajlás vádja
  • A sértettek elmondását cserébe alaposan alátámasztja a film
  • Annyira hatásos a sztori, hogy még dramatizálni sem kellett
  • A konklúzió megsemmisíti az ember igazságérzetét
Player-méter
8
Támogatott és ajánlott tartalmaink

Visszatér a kilencvenes évek népszerű kígyós horrorja, de nem úgy, ahogyan gondolnád

Sírva búcsúzott Millie Bobby Brown a Stranger Things stábjától az utolsó forgatási napon

Kívülről fújod a Reszkessetek, betörők!-et? Biztos? Teszteld!

További cikkeink a témában