Viselkedéskutató tudósok kerekeket szereltek egy akváriumra, és aranyhalakat tanítottak navigálni vele. SUV helyett FOV-ot, de a halak tudnak vezetni!
Vannak problémák a Földön: a szén-dioxid-szint folyamatosan nő, ahogy a szeméthegy is a szegényebb országokban, meg kezdünk kicsit sokan is lenni, megoldások helyett háborúzunk stb. No de a helyzet mégsem reménytelen:
lelkes tudósok megtanítottak egy aranyhalat akváriumot navigálni.
Ezt úgy általában nehéz felfogni, úgyhogy először nézzük meg a róla készült videót:
I am excited to share a new study led by Shachar Givon & @MatanSamina w/ Ohad Ben Shahar: Goldfish can learn to navigate a small robotic vehicle on land. We trained goldfish to drive a wheeled platform that reacts to the fish’s movement (https://t.co/ZR59Hu9sib). pic.twitter.com/J5BkuGlZ34
— Ronen Segev (@ronen_segev) January 3, 2022
A dicső tettet a Ben-Gurion Egyetem viselkedéstudománnyal foglalkozó kutatócsoportja hajtotta végre, az eredményt a Behavioral Brain Research című folyóiratban közölték.
Korábbi kutatások kimutatták, hogy néhány állat meglepő tájékozódási képességgel rendelkezik, például a patkány nemcsak képes terelgetni egy kisautót, de el is jut vele egy megadott célhoz.
A mostani kutatás ugyanezt a képességet vizsgálta aranyhalaknál; az izraeli tudósok általában a navigációs képességről akartak többet megtudni, specifikusan pedig kíváncsiak voltak, hogy más élőlényekhez hasonlóan képesek-e egy navigációs készségkészletet többféle környezetben is alkalmazni.
Ezért építettek egy FOV-ot (fish-operated vehicle), lényegében egy akváriumot kerekekkel, rúdra szerelt kamerával, LIDAR-ral, processzorral. Ezekkel nézték, hol van a hal a tartályban, merre néz, illetve hol van a tartály a környezetéhez képest. A processzor az adatok alapján döntötte el, merre mozgassa a FOV-ot. Amikor a teszthal egy célpontra mutatott, a FOV abba az irányba hajtott.
Először a kutatók hagyták, hogy a halak véletlenszerűen kanyarogjanak a FOV-val, majd célpontokat adtak nekik – ha elérték valamelyiket, táplálékjutalmat kaptak.
Nos, a kaja a halakat motiválja: a kutatók szerint megértették, hogyan irányíthatják a FOV-ot. Ezután a kutatócsoport változtatta a környezetet: bel- és kültéren, változó célpontok és akadályok között vezettek a halak, akiknek nem okozott gondot az alkalmazkodás, egyenesen a jutalmuk felé hajtottak, vagyis bizonyítottan képesek voltak a FOV-ot a kívánt helyekre navigálni.
(Forrás: Phys.org, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: