Szerinted hány fehér trikót használt el Bruce Willis a Drágán add az életed! forgatás alatt? És azt tudtad, hogy kisebb halláskárosodást szenvedett a végtelenszer elsütött fegyver hangjától? Itt van néhány érdekességek a filmmel kapcsolatban.

Idén 35 éve, hogy megjelent a Drágán add az életed! (Die Hard), amivel Bruce Willis John McClane-ként örökre beírta magát az akcióhősök nagykönyvébe. Ha nem lenne meg ez a vérbeli karácsonyi(?) akciófilm – amit kétlünk –, itt a trailere egyenesen 1988-ból:

Itt a Drágán add az életed! eredeti trailerje 1988-ból

35 éve jelent meg a film, ami Bruce Willisszel együtt vált kultikussá.

És ha már idén 35 éves John McClane küzdelme a terroristák ellen és Hans Gruber lezuhanása a Nakatomi toronyból, mondunk néhány érdekességet a filmmel kapcsolatban:

A színpadról a Nakatomi torony tetejére…

1987 tavaszán Joel Silver producer és John McTiernan rendező éppen színházban nézték a Veszedelmes viszonyok című darabot, amiben Alan Rickman játszotta a gonosz Valmont vikomt szerepét. Silver és McTiernan egyből tudták, megtalálták Hans Grubert. Akkoriban a londoni színházi világ veteránja, Alan Rickman szinte ismeretlen volt az amerikai közönség számára. Rickman eleinte bizonytalan volt, a német terrorista szerepét majdnem vissza is utasította, míg az ügynöke fel nem világosította, hogy egy ilyen ajánlatot bizony nem mindennap kap az ember.

…és a mélybe

A rendező a hitelesség érdekében szerette a frászt hozni a színészeire. A legenda szerint, amikor Rickman a film fináléjában több mint 12 métert zuhan, rendezői utasításra egy másodperccel hamarabb ejtették le, így a rémület tényleg valódi az arcán. Az ikonikus jelenetről a színész később egy interjúban azt mesélte, hogy nem emlékszik a számolásra, de a veszély miatt a producerek gondoskodtak róla, hogy ez legyen az utolsó jelenet, amit vele leforgattak. Szerencsére elsőre sikerült.

A sokadik választás: Bruce Willis

Gruberrel ellentétben John McLane-t nem találták meg könnyen. 1987-ben Bruce Willis még viszonylag ismeretlen volt Hollywoodban, így nem meglepő, hogy előtte olyan nagyágyúk voltak a kalapban, mint Arnold Schwarzenegger, Burt Reynolds, Sylvester Stallone, Harrison Ford vagy Richard Gere. Végül az akkor még szitkomokban és vígjátékokban szereplő Willisre esett a választás, aki akkor csúcsgázsinak számító 5 millió dollárért írt alá.

Mivel annyira ismeretlen volt, kezdetben a Fox nem volt hajlandó Willist a film marketingjében a középpontba helyezni. Ehelyett a Fox Towert tették a plakát közepére, Willis arca pedig csak félig volt látható – ezt csak akkor változtatták meg, amikor a film már sikeres lett.

Tizenhét fehér atléta

A forgatás ideje alatt 17 darab fehér atléta lógott Willis öltözőszekrényében, mindegyik éppen az aktuális jelenetnek megfelelő szakadásokkal, kosz- vagy éppen vérfoltokkal. 2007-ben a színész az egyik trikót a Smithsonian Múzeumnak adományozta, ahol jelenleg is számos filmes relikviát őriznek.

Túl hangos fegyverek

A rendező extra hangos vaktöltényeket rendelt, hogy a forgatás még realisztikusabb legyen, ennek eredményeként pedig abban a jelenetben, amikor McClane egy tárgyalóasztal alól lövöldözik, Willis kisebb halláskárosodást szenvedett a fegyver közelsége és a töltények visszhangja miatt.

De Alan Rickman sem szerette a fegyveres jeleneteket. Színpadi színészként nem volt hozzászokva a lövések zajához, így ha figyelmesen nézzük, Grubernek egyszer sem látszik az arca, ugyanis a színész mindig visszahőkölt és becsukta a szemét, amikor meghúzta a ravaszt.

A lefordíthatatlan cím

A „die hard” kifejezést nehéz lefordítani, de ha megpróbálnánk, valami olyasmit jelentene, hogy „nehéz megölni őt” vagy „lassan hal meg”. Éppen ezért más országokban meg sem próbálkoztak ezzel, hanem teljesen új címet kapott: Spanyolországban A kristálydzsungel, Lengyelországban Az üvegcsapda, míg Franciaországban Kristálycsapda címmel futott – ehhez képest a magyar Drágán add az életed! egész ütősre sikerült.

„YIPPI KI-YAY!”

Willis nagy mókamester volt és folyamatosan szórakoztatta a stábtagokat a felvételek alatt. Eredetileg poénból mondta ki a „Jippijajé, …!" kezdetű ikonikus sort egy próbafelvételen, nem is sejtve, hogy az elszólás nemcsak a film, de az egész filmtörténelem legikonikusabb darabja lesz. Ráadásul a mondást a Premiere magazin 2007-ben A 100 legjobb filmes egysoros (The 100 Greatest Movie Lines) listájának 96. helyére szavazta be – erről van szó, 0:37-től látható:

(Forrás: Disney+, fotó: Die Hard)

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés