Nem Budapest, nem New York, és még csak nem is Los Angeles.
Hol a legjobb filmesként élni és dolgozni 2024-ben? Ezt a kérdést tette fel a Movie Maker magazin, majd nyomban hozzá is tette, hogy a listája nem a nyilvánvaló választásokról szól, sokkal inkább segít meghozni a legjobb döntést a filmeseknek.
Ha kézenfekvő választást keresünk, akkor Los Angeles és New York helye megkérdőjelezhetetlen: szervesen jelen van a film- és tévéipar, a kapcsolatépítési lehetőségek száma végtelen, és mindkét város keblére öleli a filmes kultúrát.
„Mégsem feltétlenül kell oda költöznöd – írja az MM. – Legalábbis ne a karriered elején, illetve ha valamelyik városban stagnálsz, fontold meg, hogy elköltözöl, és nem feltétlenül a másik városba.”
Szóval egy harmadik utat ajánlanak, egy óvatosabb karrierépítést, amiben nem őrlődsz fel, nem ragadsz be valamilyen szerepközben a New York-i vagy Los Angeles-i darálásban. És persze rengeteg szempontot megadnak általánosan is, illetve a listán szereplő városokra is. A győztes választás pedig még csak nem is az Államokon belül van, hanem a szomszédos Kanadába vezet.
A helyszín pedig Toronto, ahol minden ősszel megrendezik a rangos Toronto International Film Festivalt, ami művészfilmes vonalon is erős, de egyúttal jó helyzetfelmérés a közelgő Oscar-gála előtt. De a filmes világ szinte egész évben figyel Torontóra.
A városban szinte minden szórakoztatóipari óriás otthon van (az Amazon Prime Video, a Cruel Intentions, a Reacher, a Paramount Star Trek-franchise, a Netflix Umbrella akadémiája), köszönhetően a közel 200 ezer négyzetméternyi stúdióterületnek, ahol világ számos részét előadhatják.
„De emellett elég ügyesen játssza saját magát is, amit a közelgő Law & Order Toronto: Criminal Intent sorozat is bizonyít majd” – jegyzi meg az MM.
Kanada legnagyobb, hárommilliós városa, virágzó „mozi- és a tv-főváros”, ami folyamatosan vonzza a milliárdos befektetéseket, és ami 35 ezer embert foglalkoztat a film- és tévészektorban. Így lépett előre három helyet tavalyhoz képest, és került a lista élére.
És ezzel még nincs vége: Torontóban erős a filmes szakszervezet, amely a várossal és a szakmai közösségekkel együtt filmes képzéseket is vezet, a Filmügyi Hivatal pedig Észak-Amerikában a leggyorsabb átfutási időt ígéri az engedélyek kiadására. Erős pénzügyi ösztönzőket is kínálnak: több adókedvezményt kombinálva akár 45%-os megtakarítás érhető el a munkaerőköltségekben, és akár 32,5%-os megtakarítás a teljes gyártási költségeken.
Három intézményben is van filmes képzés, köztük a Toronto Film Schoolt az USA és Kanada 25 legjobb filmes iskolája között tartják számon.
Nem elhanyagolható, hogy élhetőbb és megfizethetőbb az amerikai metropoliszoknál. Kevesebb a stressz, rövidebb az ingázás, ami nem feltétlenül lazítást jelent, inkább azt, hogy a filmesek a saját projektjeik megvalósítására összpontosíthatják az energiáikat.
A további jó lehetőségek közt Albuquerque (Új-Mexikó), New Orleans (Louisiana), Austin (Texas) és Vancouver (Kanada) áll a legjobban, de összesen nem kevesebb, mint 25 várost taglal részletesen a magazin. A teljes listát itt találod.
(Forrás: Movie Maker, fotók: Unsplash)
Ez is érdekelhet: