Korok Fatima a Bahama-szigetek közelében tartott Vertical Blue nevű versenyen egy levegővétellel 102 méteres mélységbe merült, ami új világrekord. Az elképesztő teljesítmény apropóján érdemes megnézni, hogyan hat egy ilyen merülés az emberi testre.

Ennek egyik legérzékletesebb szemléltetése egy kilenc éves videó, melyben egy búvár azt mutatta meg, mi történik a levegővel a víz alatt. A levegőnek ugyanis van egy olyan fontos tulajdonsága, hogy összenyomható, ami a vízről már nem mondható el. Emiatt, ahogy egyre mélyebbre merül a tárolóban lévő levegő, egyre kisebb lesz a térfogata, a vízben uralkodó nyomás ugyanis minden irányból hat és összenyomja az éltető gázt.

Ez a nyomás már 55 méteres mélységben is kevesebb, mint a hatodára nyomja össze a tárolóban eredetileg egy literes jelzésig lévő levegőt, és nem nehéz megtippelni, hogy valami hasonló történhet az emberi testtel is a mélyben. A tüdőnk kapacitása ugyanis egyre csökken, ahogy egyre lejjebb merülünk. Tíz méteres mélységben már csak körülbelül az eredeti tüdőkapacitás fele áll csak a rendelkezésünkre, 20 méternél pedig már csak a harmada, amivel párhuzamosan a tüdő mérete is az eredeti töredékére esik össze.

Íme a beharangozott videó:

A tüdő összenyomódása csak az egyik veszély, ami egy szabadtüdős merülés során a versenyzőt fenyegeti, az ember véráramában ugyanis a nitrogén szintje is megemelkedik, ami zavarodottsághoz vezethet. Emellett, ha a búvár nem végzi el a merülés során a hallójáratok folyamatos nyomáskiegyenlítését, könnyen beszakadhat a dobhártyája, ami szélsőséges esetben komoly tájékozódási zavart is eredményezhet, azt pedig nem nehéz belátni, hogy már ötven méteres mélységben is végzetes lehet, ha az ember összekeveri a fent és a lent irányát.

Korok Fatima egy levegővétellel 102 méter mélyre merült, világrekorder lett

Megdöntötte a szabadtüdős merülés világrekordját a magyar sportoló.

Egy másik komoly veszélyforrás, hogy a hatalmas nyomás miatt a végtagokból a vér a szív és a mellkas felé áramlik, ami extrém vérnyomáshoz vezet a mellkasban, melynek következtében az eleve összenyomott tüdő a hajszálerek megrepedése következtében elkezd megtelni vérrel. Az egyetlen, amitől a szabadtüdős búvárnak nem kell félnie, az az úgynevezett dekompressziós betegség, hiszen a versenyző ilyenkor odafent szívja be a levegőt és azzal a levegővel tér is vissza a felszínre, vagyis nem kell attól tartania, hogy a mélyben esetlegesen magához vett sűrített levegő a felszínre érve térfogatának többszörösére duzzad és így szétfeszíti a tüdejét.

A világrekord hitelesítéséhez egyébként a Szabadtüdős Merülés Nemzetközi Szövetség (AIDA) megköveteli, hogy a versenyzőnek a felszínre érve 15 másodpercen belül le kell vennie az orrcsipeszét, kézmozdulatokkal jeleznie kell, hogy minden rendben, majd angolul is meg kell ismételnie, hogy jól van, végül fel kell mutatnia a mélység elérését bizonyító címkét.

Fatima tehát a fenti veszélyek és szigorú követelmények mellett hozta össze ezt az elképesztő rekordot, ami ezek tudatában talán még inkább csodálatra méltó teljesítmény.

Ez is érdekelhet:

Internetes sztár lett a fémcsúszdán lerobogó bostoni rendőr

Idegből, őrjöngve jön lefelé. Kicsit fájhatott.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Kajacsata Rolling Stones módra egy évtizedekig ismeretlen felvételen

Íme karácsony hetének tíz legérdekesebb streamingpremierje

Mennyire ismered a tíz legjobb karácsonyi filmet?

További cikkeink a témában
Vagány és érzéki dizájncuccok karácsonyra, amivel tuti meglepetést okozol
Hirdetés