Madách Imre születésének kétszázadik évfordulójára biztosan sokan, de talán nem olyan sokféleképp emlékeznek majd. Alighanem a legérdekesebb programért Veszprémbe kell, pontosabban Veszprémbe érdemes menni. Can Togayt, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosának művészeti és kreatív főtanácsadóját kérdeztük, miért.

– Madách 200 Gondolat Fesztivál az ötnapos program elnevezése. Mi ez pontosan, és hogy született az ötlet?

– Amikor a Madách-évforduló kapcsán felmerült egy rendezvény gondolata, javasoltam, hogy ne irodalmi vagy színházi szempontból közelítsünk Madáchhoz, hanem nézzük meg, hogy Az ember tragédiájá-ban milyen ma is aktuális, vagy akár holnap is aktuálisnak jósolható témák vannak, és azok köré szervezzünk egy fesztivált, ahol ezeket a témákat körül lehet járni.

– Hogyan kell elképzelni egy gondolatfesztivált?

– Naponta három kerekasztal-beszélgetés lesz, szakértőkkel, érdekes szereplőkkel, művészekkel, pszichológussal, biológussal, űrkutatóval…, mégpedig a tragédia tizenöt színéhez köthetően. Az űrkutató nyilvánvalóan az űrszínhez kapcsolódik, a főrabbival a teremtés kérdését járjuk körül, a londoni szín ürügyén a pénz és a kapitalizmus természetét firtatjuk. E beszélgetéseket, és a nézőkkel való interakciókat követően oldunk a hangulaton, az athéni szín napján görög zenekar játszik, a teremtés napján zsidó ételeket ajánl a Fricska étterem, a prágai szín napján cseh söröket, ételeket kínálunk, és így tovább, mindig az adott színből kiindulva.

Can Togay, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosának művészeti és kreatív főtanácsadója

– Erős felütés a nyitóelőadás címe. Az ember: tragédia?

– A beszélgetéseket vitaindítóval kezdjük. Az október 25-i nyitóelőadáson Prof. Dr. Dominik Finkelde filozófus, teológus, drámaíró, a Müncheni Filozófiai Intézet professzora fog arról beszélni, hogy a mai korban egyáltalán felvetjük-e még az emberi lét értelme és célja iránti kérdést. Hiszen ez Madáchnak a nagy kérdésfeltevése, amelyről korunk, úgy tűnik, inkább hallgat. Most megpróbáljuk a nagy kérdéseket érdekfeszítő módon feltenni, és ehhez élvezetes körülményeket teremteni, olyanokat, amelyek akár a jövőben is maradandó keretet biztosíthatnak.

– Mi alapján hívtak meg a beszélgetések résztvevőit?

– Előbb tanácsadókat kerestünk. Azután velük, Somlai-Fischer Ádámmal, a Prezi egyik alapítójával, Pogonyi Szabolcs filozófussal és Pogátsa Zoltán közgazdásszal beszélgetve határoztuk meg a témákat, a meghívandó személyeket, akikkel a témákat felfejthetjük, mögéjük nézhetünk. Így újabb témák, kérdésfelvetések születtek, újabb szakértők neve merült fel. Már önmagában ez a hosszabb folyamat, is nagyon izgalmas volt, és ha a jövőben még lesz ilyen, erre bizonyosan még jobban odafigyelünk majd, esetleg dokumentáljuk is, hiszen az sem egy utolsó dolog, hogyan lelünk rá egy adott kérdésre magában a tragédiában.

– Hogyan fogadták a meghívottak a koncepciót?

– Volt, aki idegenkedett olyan formátumtól, amelyben a gondolkodás intimitása és a fesztivál szórakoztató, kifelé forduló jellege egyszerre jelenik meg. Ez egy érdekes felvetés, még ha sajnáltam is pont az adott esetben. De a legtöbben nagy érdeklődést tanúsítottak az elképzelés iránt, és szívesen, voltak, akik kimondott lelkesedéssel fogadták el a felkérésünket.

Van viszont egy speciális vendégünk is: a mesterséges intelligencia. Ez egyébként az Európa Kulturális Fővárosának az első olyan projektje, amelyben szerepet kap ez az eszköz, ez az új és izgalmasnak mondható eszköz. A Madách 200 Gondolat Fesztivál arculatát részben a mesterséges intelligencia generálta, és az említett vitaindítók egy részét is egy nagy nyelvi modell kérdéseinkre adott válaszaiból szerkesztjük.

– Mennyi idő volt megszervezni a fesztivált?

– Még a nyár előtt kezdtünk el foglalkozni vele. A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa rendezvényeként jön létre a projekt; számos projektet viszünk párhuzamosan, a Madách 200 Gondolat Fesztivál projektmenedzsere, Varga Richárd épphogy leadta az egyik projektjét, és átfedésben máris ennek a szervezésével kezdett el foglalkozni. Ezek természetes kihívások, de abban az esetben, amikor valami teljesen új jön létre, ez plusz energiákat szabadít fel, hiszen az első mindig a legizgalmasabb. Azután meglátjuk, valóban magában hordozza-e a jövő ígéretét.

– Ha tényleg hagyományteremtő lesz, és mondjuk néhány évente megrendezik, akkor is Az ember tragédiája adja majd a koncepció alapját?

– Madách tragédiája annyira tele van témával, hogy bőven elegendő akár évtizedekre. Amióta játsszák, úgy száznegyven éve, leginkább azért teszik, mert olyan sok általános és égető kérdés van benne, amit az adott kor mindig saját maga számára tud értelmezni. Változik a világ, és a kérdések újabb kérdéseket szülnek, ezért érdemes újra-meg újra felvetni ezeket.

A hírhedt falanszter színhez kapcsolódóan ezúttal például a mesterséges intelligencia művészetre gyakorolt hatását firtatjuk. Ez a jelenleg népszerű kérdésfelvetés még a történet elején tart, de nyilvánvaló, hogy három-négy év múlva ez a konkrét kérdés is más megvilágításba kerül, mint ahogy számos más probléma, amelyekre annak idején újból és újból reflektálni lehet és érdemes.

Sok lehetőség rejlik ebben a formátumban, és azon dolgozunk, hogy valódi mélysége legyen a fesztiválnak, egyben szórakoztató és izgalmas is legyen, legyen a szellemnek és a kedélynek is tápláléka. Zene és gasztronómia egészíti ki a beszélgetéseket az adott színekhez kapcsolódva. Így valamennyire összművészeti is az esemény, és mivel a tragédia egy nemzetközi szcénát rajzol fel, Egyiptomtól Prágáig, Bizánctól Párizsig, nagyon sok lehetőség adódik, hogy a színműhöz kapcsolódóan behívjuk a világot is.

Madách 200 Gondolat Fesztivál
2023. október 25–29., Veszprém

A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a Madách 200 Gondolat Fesztivál.

 

 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Spórolj időt és pénzt a wigo-val, Budapesten belül vagy kívül!

Reachert rendesen pofán verik a széria harmadik évadának teljes előzetesében

Mondunk tíz filmet, amit érdemes lesz megnézni a héten streamingen

További cikkeink a témában
Életmód Otthon Így jutottunk a nyugati minimalizmustól az eklektikus ezredfordulón át az okosotthonokig – 20 éves a MaxCity, Kovács Zsófival beszélgettünk
Hirdetés