És az is számít, ahogyan mondjuk.

Az ELTE Etológia Tanszék és az MTA-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport munkatársai a világon először vizsgálták, a kutyák agya miként dolgozza fel az emberi beszédet. És arra jutottak, az is számít, amit mondunk, és az is, ahogyan mondjuk.

A kutatás megállapította, hogy egy beszédingerekben gazdag környezetben (ugye a kutyák is ilyenben élnek), a szójelentés reprezentációi megjelenhetnek az agyban, még egy olyan nem főemlős esetében is, ami a beszédre képtelen.

Andics Attila agykutató elmondta, az emberi agynál a szavak jelentésének feldolgozása elsősorban a bal agyfélteke feladata, míg az intonáció értelmezése a jobb félteke dolga. Az emberi agy nemcsak elkülöníti, mit mondunk és hogyan, de képes integrálni is a két különböző típusú infót, és ezek együtt adják a beszéd értelmét. Az eredmények pedig azt mutatják, hogy a kutyák is képesek minderre.

Tizenhárom kutya vett részt a kutatásban, amely az első lépés afelé, hogy megértsük, hogyan értelmezik a kutyák az emberi beszédet. És az eredmények abban is segíthetnek, hogy a kutya és gazdi közti kommunikáció hatékonyabbá váljon.

Tehát csak figyelmesen, hogy mit mondasz a kutyádnak.

Részletesebben a kutatásról itt olvashatsz.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A futás nem csak a rekortánpályán kezdődik! – Íme az NN Ultrabalaton két magyar ultrafutójának edzéstippjei

Irtózatos darálás megy az új Doom-videójáték nagy előzetesében

Ezekkel a programokkal teheted emlékezetessé a húsvét utáni hetet

További cikkeink a témában
Minden héten jobbat akar csinálni – Interjú Sváby Andrással
Hirdetés