Don Johnson, azaz James "Sonny" Crockett és Philip Michael Thomas, vagyis Ricardo "Rico" Tubbs először 1984. szeptember 16-án, azaz napra pontosan negyven éve jelentek meg a képernyőn, amikor az NBC bemutatta a Miami Vice pilotját.

A sorozat akkora siker lett, hogy még hozzánk is eljutott, ám az ötödik évadra már érezhetően csökkent a népszerűsége, így az NBC végül leállította a gyártását. Ennek nemcsak az volt az oka, hogy a szintén a csatorna által sugárzott Dallas csúnyán elszipkázta a nézőket, de a sorozat felett bábáskodó Michael Mann a harmadik évadban elkezdte egyre sötétebbre venni a széria hangulatát, ami nem jött be a közönségnek.

A széria nálunk a kilencvenes évek elejének egyik legnagyobb tévés szenzációja volt. Johnson és partnere két miami zsarut játszottak, akik a bűnözők közé beépülve buktatták le a drogkereskedőket, miközben speedboatokon és jobbnál-jobb autócsodákban repesztettek, természetesen zokni nélküli félcipőbe és sportzakóba bújva. A sorozat annyira a színes-szagos, napfényes miami hangulatra és a sokszor kissé már túl is tolt zenére épített, hogy a hetente érkező epizódok egyes jelenetei inkább videóklipre, mint bűnügyi sorozatra hajaztak, ami akkoriban elképesztően modernnek érződött.

A színészek mellett a sorozat másik sztárja Sonny autója. Az első két évadban ez egy 1972-es Ferrari Daytona Spyder volt, melynek a szerepét két replika játszotta. Mivel a Ferrari nem adott autót a forgatáshoz, ezért a filmesek egy 1976-os, illetve egy '81-es Corvette-et építettek át, melyek darabja ötvenezer dollárba került, így sokkal olcsóbb volt velük dolgozni, mintha megvásároltak volna egy igazi Ferrarit. Ez annyira nem tetszett Enzo Ferrarinak, hogy perrel fenyegette meg az NBC-t, végül peren kívül egyezett meg a stúdió és a patinás olasz gyártó. Enzo adott két Testarossát, cserébe az NBC a harmadik évad elején megsemmisítette az egyik hamis Daytonát, a másikat pedig kiszuperálta és Texasba költöztette.

Ahhoz, hogy a Miami Vice ekkora siker lett, nagyban hozzájárult a főszereplő gardróbja is, Sonny ugyanis kínosan ügyelt arra, hogy mindig makulátlan outfitben üldözze a bűnt. A Don Johnsonra aggatott cuccok olyan divattervezők munkái, mint Vittorio Ricci, Gianni Versace vagy Hugo Boss, akik az alkotás során a sorozat jelmeztervezője által engedélyezett színekkel dolgoztak, hogy a ruhák visszaadják a Miami Beachet uraló art deco stílusjegyeit és színvilágát.

A sorozat másik védjegye a stílus és a gyönyörű járművek mellett a zene volt. Amikor az első évad óriási siker lett, a kiadók elkezdték egymást taposni, hogy az általuk gondozott előadók zenéit valahogyan belecsempésszék a legújabb részekbe. Egy rakás világhírű előadó nótája került így be a tévébe, közöttük olyan sztárokkal és együttesekkel, mint Bryan Adams, Tina Turner, Peter Gabriel, a ZZ Top, a Dire Straits, a Depeche Mode, az Iron Maiden, a U2, a The Police vagy Billy Idol, de a sorozat legemlékezetesebb zenei betéte Phil Collinshoz kötődik. Nem elég, hogy a pilot végén látható jelenetet, melyben a főszereplők az éjszakai Miamiban repesztenek, Collins In The Air Tonight című száma festette alá, de a zenész még egy cameót is kapott.

Bár az egyes évadok bemutatói idején még nem lehetett tudni, kikből lesznek sikeres színészek, és kik tűnnek majd el a süllyesztőben, ma már tudvalevő, hogy a Miami Vice castingjáért felelős szakemberek rengetegszer beletenyereltek a tutiba, hiszen a széria epizódjaiban csak úgy hemzsegnek az olyan mellékszereplők, akik később komoly hollywoodi karriert futottak be. Ilyen például Bruce Willis, Liam Neeson, Julia Roberts, Steve Buscemi, Benicio Del Toro vagy Ben Stiller.

Michael Mann a sorozat 1989-es törlése után sem tudta elengedni a franchise-t, és 2006-ban végre bemutatta a Miami Vice című nagyjátékfilmet, melyben Sonnyt Don Johnson helyett Colin Farrel, Tubbsot pedig Jamie Foxx alakította. A filmnek sajnos hangulatában semmi köze nem volt a sorozat méltán népszerű első két évadához, így az alkotás nem is lett különösebben sikeres sem a rajongók, sem a kritikusok körében.

(Képek: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

A 21. század tíz legjobb pszichothrillere

Mert az emberi lélek mélységeitől lehet a legjobban rettegni.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés