Mennyire figyelsz mások nevének helyes leírására? És mennyire zavar, ha gyakran elrontják a tiédet?
Egy távol-keleti karrier tanácsadó, Tay Hong Yi figyelt fel a hibás névhasználat kérdésére, de a téma eléggé univerzálisnak tűnik. Tuti neked is van személyes tapasztalatod arról, hogy a nevedet – vagy minimum egy közvetlen ismerődét – rendszeresen rosszul írják, rosszul ejtik, rosszul jegyzik meg.
Kérdés, mit tegyünk ilyenkor? Mennyire ciki rosszul írni, rosszul használni, és hogyan hívja fel a figyelmet a bakira az „áldozat”?
Ha rendszeresen hibásan írják/ejtik valakinek a nevét, az hosszabb távon kiközösítettnek vagy jelentéktelennek érezheti magát
– mondja két kutatásra is hivatkozva Brandon Koh munkapszichológus, a Szingapúri Társadalomtudományi Egyetem oktatója. Szóval elég káros jelenség, már csak azért is, mert köztudottan „az egyén önbecsülése, és életének értéke erősen összefügg a társadalmi beilleszkedésével”.
De más problémához is vezethet, ha valakinek rendszeresen elírják a nevét, például előfordulhat, hogy más, hasonló nevű alkalmazotthoz jut el egy szenzitív információ a cégen belül.
Dr. Koh szerint viszont az utóbbi eset ritka, mert ahol két hasonló nevű kolléga dolgozik, ott „általában az emberek extra erőfeszítést tesznek, hogy elkerüljék a névkeveredést”.
Akkor hát mi a teendő?
A pszichológus azt tanácsolja, hogy akinek elírják a nevét, udvariasan javítsa ki a másikat, és a munkatársak többnyire előzékenyen korrigálják a hibát. A Harvard Business Review 2022-es cikke szerint néhányan még a nevüket is megváltoztatják, hogy könnyebben beilleszkedjenek, és ne ez akadályozza a karrierjüket.
Másfelől nemcsak a „bonyolult nevű” munkatárs szólalhat fel a saját érdekében, de mi is rákérdezhetünk, ha bizonytalanok vagyunk a másik nevének leírásában, kiejtésében. Dr. Koh szerint pedig akinek szokatlan neve van, okosan teszi, ha már a bemutatkozásnál elmondja, hogyan jegyezhetik meg a korrekt változatot.
Te mit csinálsz, ha állandóan elírják a nevedet?
(Forrás: Straits Times, fotó: Unsplash)
Ez is érdekelhet: