Nikola Teslának világszerte számos helyen állítottak szobrot, de van közülük kettő, a világ különböző szegleteiben, ami kissé bizarr.
Nikola Tesla szerb-amerikai feltaláló, fizikus, villamosmérnök igazi kultfigura, világszerte vannak szobrai, cégeket neveztek el róla (nem Elon Musk autógyára volt az első...), múzeuma is van, a kulturális öröksége szinte felbecsülhetetlen. De mi most maradjunk a szobroknál, melyeknek a többsége hagyományos – igaz, itt is vannak érdekességek, például a zágrábi Teslára piros nyakkendőt kötöttek, amikor Horvátország lett az EU soros elnöke –, de van két formabontóbb is.
A kaliforniai Palo Altóban, a Birch utca és a Sheridan sugárút sarkán lévő például ingyen wifi-jeleket sugároz, és egy időkapszulát is magában rejt, amit 2043. január 7-én, Tesla halálának századik évfordulóján nyitnak majd fel.
A szobrot egy helyi lakos, Dorrian Porter kezdeményezte, aki szerint a századfordulón élt feltaláló tökéletes megtestesítője a Szilikon-völgy innovatív, vállalkozó szellemének.
Miután Porter összegyűjtött 127 ezer dollárt egy hónap alatt 722 donortól egy sikeres Kickstarter-kampányban, megbízta az elismert Menlo Park-i művészt, Terry Guyert a bronzszobor elkészítésével. A szobor készítéséről, az alkotó művészről, és sok egyébről a szobor saját honlapján olvashatsz.
Az meg végképp furcsa, hogy a szobornak saját webshopja is van, ahol a Keresztapa legendás filmplakátját idéző Tesla-szobor matrica, kicsinyített, 18 colos bronz replika és mágnesezett kisszobor is kapható.
...és miközben nézegettük a Palo Altó-i szobrot, találtunk egy sokkal bizarrabb Tesla-emlékművet is: a podgoricai (Montenegró) Feltámadás templom előtt a feltaláló fejét egy kereszt közepébe építették be. Kell ennél meggyőzőbb bizonyíték, hogy Tesla része az ikonográfiának?
Ez is érdekelhet: