Soroljuk, szerintünk hová kerülnek idén az Oscar-szobrok. Nyugalom, te csak nyerhetsz, hiszen ha nem lesz igazunk, leírhatod majd, hogy te ezt is jobban tudtad.

Ismerjük már az amerikai filmakadémiát, mint a rossz pénzt. Tudjuk, hogy a jelölt alkotások minősége és alkotók tehetsége csak egy tényező a sok közül, ami önmagában a legtöbbször édeskevés ahhoz, hogy az adott művész egy szoborral a kezében huppanjon limuzinba a hivatalos after után. Ki kell elégíteni a politikusokat, a kultúrsznobokat, az érzékenyeket és még ki tudja mennyi más szinten kell rezonálnia a győztes darabnak az akadémiai tagok érzelemvilágára. Csak a miheztartás végett szögezzük le hát, hogy az alant látható tippözön még csak véletlenül sem arról szól, hogy szerintünk kik érdemlik meg idén a leginkább a díjakat.

Biztosan észreveszed, hogy a listában van néhány hiányzó. Nem találod meg sem a legjobb rövidfilmeket, sem a legjobb dokumentumfilmeket, azon egyszerű okból, hogy ezek közül itthoni premier híján nem tudtuk megnézni mindet, teljesen vakon pedig nem sok értelme lett volna tippelgetni.

Nos, csapjunk hát a lecsóba!

Legjobb film

Jelöltek: Barbie, Maestro, Előző életek, Szegény párák, Oppenheimer, Téli szünet, Amerikai irodalom, Egy zuhanás anatómiája, Érdekvédelmi terület, Megfojtott virágok

Az Oscart kapja...

Az Oppenheimer lesz a befutó. Egyrészt az Akadémia imádja, hogy egy olyan alkotásra dob díjat, ami az amerikaiak lelkiismeretével buzerál, másfelől pedig most nagyon divatos a film egyik üzenete, mely szerint az ember különösen tehetséges abban, hogyan pusztítsa el a környezetét. A Szegény párák is nagy esélyes, de szerintünk ezt a filmet más kategóriákban díjazzák majd.

Legjobb rendező

Jelöltek: Christopher Nolan (Oppenheimer), Martin Scorsese (Megfojtott virágok), Giórgosz Lánthimosz (Szegény párák), Jonathan Glazer (Érdekvédelmi terület), Justine Triet (Egy zuhanás anatómiája)

Az Oscart kapja...

Giórgosz Lánthimoszt már 2019-ben is rendesen körbelődözték. Akkor A kedvenc című filmet ugyanúgy jelölték a legjobb film, a direktort pedig a legjobb rendező díjára, ahogyan most a Szegény párák miatt is belengették ugyanezeket. Akkor Lánthimosz egyiket sem kapta meg, de szerintünk ezt most orvosolni fogják az Akadémia szavazói.

Legjobb női főszereplő

Jelöltek: Emma Stone (Szegény párák), Carey Mulligan (Maestro), Lily Gladstone (Megfojtott virágok), Annette Bening (Nyad), Sandra Huller (Egy zuhanás anatómiája)

Az Oscart kapja...

Ez könnyű. Nem fogják kihagyni, hogy odaadhassák az első Oscar-díjat egy amerikai őslakos színésznőnek. Címlapsztoriként is jól néz ki, ráadásul ezzel be lehet tömni azoknak a száját, akik folyton amiatt kárálnak, hogy az Akadémia ítészeinek legnagyobb része még mindig középkorú fehér férfi. Lily Gladstone tényleg jó volt a Megfojtott virágok című Scorsese-moziban, szóval a díjat megérdemelten kapja, de ne legyenek kétségeink, végső soron a már említett körülmény miatt köt ki nála az elismerés.

Legjobb férfi főszereplő

Jelöltek: Cillian Murphy (Oppenheimer), Paul Giamatti (Téli szünet), Bradley Cooper (Maestro), Colman Domingo (Rustin), Jeffrey Wright (American Fiction)

Az Oscart kapja...

Mi ebben a körben Paul Giamattira tippelünk, de akkor sem fogunk meglepődni, ha végül az Oppenheimer letaglózó Oscar-kampánya behúzza a díjat Cillian Murphynek.

Legjobb női mellékszereplő

Jelöltek: Da’Vine Joy Randolph (Téli szünet), Emily Blunt (Oppenheimer), Danielle Brooks (The Color Purple), Jodie Foster (Nyad), America Fererra (Barbie)

Az Oscart kapja...

Ezt is fixre vesszük: Da’Vine Joy Randolph kapja. Nem elég, hogy valóban remek volt a Téli szünet konyhás nénijeként, de az alakítása miatt a díjszezon összes fontosabb elismerését megkapta és hát azt is meg kell jegyeznünk, ha már egyszer esélylatolgatás zajlik, hogy a hölgy egy túlsúlyos fekete színésznő. Megjegyzés: halványlila gőzünk sincs, America Ferrera mi a fenét keres a jelöltek között.

Legjobb férfi mellékszereplő

Jelöltek: Sterling K. Brown (American Fiction), Robert De Niro (Megfojtott virágok), Robert Downey Jr. (Oppenheimer), Ryan Gosling (Barbie), Mark Ruffalo (Szegény párák)

Az Oscart kapja...

Itt az ideje, hogy Robert Downey Jr. is kapjon végre Oscart. A Chaplin és a Trópusi vihar című filmek után ez a harmadik jelölése, és mivel az Oppenheimer miatt idén a Golden Globe-ot, a BAFTA és a SAG díjait is megkapta, ráadásul egy igazi közönségkedvenc színészről beszélünk, ezúttal valószínűleg nem fog üres kézzel távozni.

Legjobb adaptált forgatókönyv

Jelöltek: Barbie (Noah Baumbach, Greta Gerwig), Oppenheimer (Christopher Nolan), American Fiction (Cord Jefferson), Szegény párák (Tony McNamara), Érdekvédelmi terület (Jonathan Glazer)

Az Oscart kapja...

Idén az egyik leginkább sokesélyes kategória a legjobb adaptált forgatókönyv díja. Gyakorlatilag egyik jelölt győzelme sem lenne nagy meglepetés, de mivel muszáj valahová letenni a voksunkat, mi a Szegény párák című mozira tippelünk.

Legjobb eredeti forgatókönyv

Jelöltek: Egy zuhanás anatómiája (Justine Triet, Arthur Harari), Téli szünet (David Hemingson), Maestro (Bradley Cooper, Josh Singer), May December (Samy Burch, Alex Mechanik), Előző életek (Celine Song)

Az Oscart kapja...

A legjobb eredeti forgatókönyv díjára szerintünk az Egy zuhanás anatómiája a befutó. Egyrészt meg is érdemelné, másrészt pedig az Akadémia tagjai mindig szívesen díjaznak főbb kategóriákban jelölt külföldi filmeket, hogy aláhúzzák, nem csak az amerikai alkotások felé nyitottak.

Legjobb animációs film

Jelöltek: Nimona, Elemi, A fiú és a szürke gém, Robot Dreams, Pókember: A Pókverzumon át

Az Oscart kapja...

A Pókember: A Pókverzumon át közönségsikerével nemigen vehette fel tavaly semmi a versenyt, de ettől még mi nem fogadnánk arra, hogy az Oscart is elviszi a Sony alkotása. Szerintünk ugyanis ez a megtiszteltetés Mijazaki Hajao utolsó munkáját, A fiú és a szürke gém című animációs filmet illetné meg és reményeink valamint várakozásaink szerint ez így is lesz.

Legjobb nemzetközi film

Jelöltek: Én vagyok a kapitány (Olaszország), Tökéletes napok (Japán), A hó társadalma (Spanyolország), A tanári szoba (Németország), Érdekvédelmi terület (Egyesült Királyság)

Az Oscart kapja...

Az Érdekvédelmi terület című holokauszt-dráma nem sok jelölését fogja díjra váltani, de szerintünk a legjobb nemzetközi film szobrocskáját nem merik megtagadni tőle.

Legjobb fényképezés

Jelöltek: Oppenheimer (Hoyte van Hoytema), Megfojtott virágok (Rodrigo Prieto), Maestro (Matthew Libatique), Szegény párák (Robbie Ryan), El Conde: A gróf (Edward Lachman)

Az Oscart kapja...

Mivel a technikai díjak esetében jobbára tényleg a teljesítmény számít és ezekben nem érvényesülnek annyira a más kategóriákban hangsúlyosabb politikai és egyéb szempontok, ezért ezeknél mi a szerintünk legjobbakra fogunk tippelni. A legfontosabb technikai Oscart, azaz a legjobb fényképezés díját idén az Oppenheimer kapja.

Legjobb vágás

Jelöltek: Egy zuhanás anatómiája, Téli szünet, Megfojtott virágok, Oppenheimer, Szegény párák

Az Oscart kapja...

A vágók biztosan nem örülnek ennek, de attól még igaz, hogy a legtöbben erre a kategóriára szokták időzíteni a pisiszünetet. Lehet, hogy mi is lemaradunk majd róla, de attól még van tippünk a győztesre: Egy zuhanás anatómiája.

Legjobb eredeti filmzene

Jelöltek: Oppenheimer (Ludwig Göransson), American Fiction (Laura Karpman), Megfojtott virágok (Robbie Robertson), Indiana Jones és a sors tárcsája (John Williams), Szegény párák (Jerskin Fendrix)

Az Oscart kapja...

Bár ilyen téren a Szegény párák is remek volt, az Oppenheimer félelmetes, baljós dallamai fogtak meg minket tavaly a leginkább.

Legjobb eredeti betétdal

Jelöltek: “What Was I Made For?” (Barbie), “I’m Just Ken” (Barbie), “The Fire Inside” (Flamin' Hot: Egy pikáns sikertörténet), “It Never Went Away” (Amerikai szimfónia), “Wahzhazhe (A Song For My People)” (Megfojtott virágok)

Az Oscart kapja...

Az nem feltétlenül fogható fel jó ómenként, hogy Ryan Gosling a gálán élőben adja elő az I’m Just Ken című dalt, de szerintünk az alkotás ettől függetlenül is meg fogja kapni a szobrocskát. Ennyit igazán megérdemelne, tekintettel arra, hogy tavaly hetekig ez a dallam járt a fejünkben.

Legjobb hang

Jelöltek: Az alkotó, Maestro, Mission: Impossible – Leszámolás – 1. rész, Oppenheimer, Érdekvédelmi terület

Az Oscart kapja...

Megint az Oppenheimer. Az audio élmény tekintetében szerintünk Christopher Nolan alkotásának tavaly nem akadt kihívója.

Legjobb jelmez

Jelöltek: Barbie, Megfojtott virágok, Napóleon, Oppenheimer, Szegény párák

Az Oscart kapja...

Értjük mi, hogy az Oppenheimer nagy kedvenc, de mégis, mi a jó eget akarnak a legjobb jelmez kategóriában díjazni rajta? Ez a szobor szerintünk a Szegény párák vagy a Napóleon művészeihez fog kerülni, és mivel muszáj egyet kiválasztani közülük, mi az előbbire tippelnénk.

Legjobb díszlet

Jelöltek: Barbie, Szegény párák, Megfojtott virágok, Oppenheimer, Napóleon

Az Oscart kapja...

Kicsit elfogultak vagyunk, mert ha a legjobb díszlet kategóriáját a Szegény párák nyeri, az azt jelentené, hogy a díj egy magyar művészhez, Mihalek Zsuzsához kerül. Szerencsére minden esélye megvan erre az alkotásnak, úgyhogy már csak babonából is rá tippelünk.

Legjobb smink és haj

Jelöltek: Golda, Maestro, Oppenheimer, Szegény párák, A hó társadalma

Az Oscart kapja...

A Netflix nagyon igyekezett, hogy az egyébként egészen jól sikerült A hó társadalma is szóhoz jusson az Oscaron, de szerintünk ebben a kategóriában egészen egyszerűen nem tud labdába rúgni a Szegény párák mellett. Azt most sem értjük, az Oppenheimer mit keres itt.

Legjobb vizuális effektusok

Jelöltek: Godzilla Minus One, Az alkotó, A hó társadalma, Mission: Impossible – Leszámolás – 1. rész, A galaxis őrzői: 3. rész

Az Oscart kapja...

Vegyük sorra! A galaxis őrzői harmadik részét ebben a körben díjazni nagyjából olyan lenne, mintha visszamennénk tíz évet az időben, amikor még jó ötletnek tűnt a zöld vászonnak adni az Oscart. A hó társadalma szerintünk ebben a kategóriában egyszerűen kevés, Az alkotó pedig túl steril, ráadásul az év egyik legnagyobb csalódása is volt, így sajnálnánk tőle bármilyen díjat. A Mission: Impossible – Leszámolás – 1. rész már esélyesebb a kiváló kaszkadőrmutatványok miatt, de szerintünk ezt a szobrot a Godzilla Minus One fogja behúzni, melynek alkotói potom 12 millió dollárból hoztak össze egy olyan filmet, hogy a legnagyobb Hollywoodi stúdiók is elszégyellhetik magukat. Szerintünk ezt a díjat idén a japánok viszik haza.

Az Oscar-gála Magyarországon a Disney+-on, vagy a YouTubeTV-n követhető figyelemmel vasárnap este 23:30-tól.

Ez is érdekelhet:

A mesterséges intelligencia elárulta, kik kapják meg az idei Oscar-díjat

Megkérdezték a mesterséges intelligenciát, hogy ki nyeri az idei Oscar-díjakat, és a mesterséges intelligencia válaszolt.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

További cikkeink a témában
Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!
Hirdetés