Rohadtul unjuk már szidni Zack Snydert, de mit csináljunk, ha ez az 57 éves tinédzser szinte könyörög a vitriolért? Most megint a Netflix adott neki pénzt, hogy megvalósítsa legújabb agymenését, ő pedig ezt meghálálta egy olyan mozival, ami totálisan érzelem-, eredetiség- és izgalommentes, cserébe tele van lassításokkal. Na bravó!

Kevés makacsabb ember jár-kel manapság Hollywoodban, mint Zack Snyder. A csávó nemcsak azt volt képes kisiratni a rajongóival, hogy megcsinálhassa a saját változatát Az Igazság Ligája című DC-moziból, de még azt is sikerült elérnie, hogy a Netflix pénzt adjon arra a filmre, melynek tervét annak idején a Lucasfilm csuklóból hajította a kukába. Igen, Snyder szeretett volna Star Wars-filmet forgatni, de az illetékesek kivételesen képesek voltak némi jelét adni a kompetenciának, és köszönték szépen, nem kértek a direktor ötletéből.

A Netflix már nem ennyire válogatós. Tudják, hogy az előfizetőik úgyis rányomnak a lejátszásra, ha karácsony előtt bekerül a kínálatba egy sci-fi-akciófilm, a statisztikában meg úgysem szerepelnek azok az igényesebb nézők, akik legkésőbb egy órával a főcím után bosszankodva kapcsolják ki a filmet.

A két részre szakított Rebel Moon első fele, A tűz gyermeke alcímmel ellátott első epizód le sem tagadhatná, hogy az ötletgazda eredetileg Star Wars-filmnek szánta. Ne finomkodjunk: ez bizony nem hommage, hanem otromba koppintás, melyből nem hiányoznak a szervezkedő lázadók, az őket hajkurászó birodalmiak, a fura űrlények, a bolygóközi utazgatás, sőt, a lézerkardok is itt vannak, mert miért ne. A sztori egy holdon kezdődik egy mezőgazdasággal foglalkozó kis településsel, ahová egyszer csak megérkeznek a szülőbolygó katonái, hogy lerabolják a termést. A többit még az is kitalálhatja, aki egész életében zsigeri gyűlölettel viseltetett a Csillagok háborúja iránt: kirobban a felkelés, majd a főhősnő elindul, hogy katonákat toborozzon a gonoszok elleni háborúhoz.

Ezzel pedig le is írtuk a film teljes sztoriját. A vitán felül gyönyörű algériai-francia színésznő, Sofia Boutella által megformált Kora nevű harcos utazgat ide-oda, és mindenhol összeszed valakit, aki csatlakozik a lázadáshoz, közben meg be-beköszön az Ed Skrein alakította főgonosz, hogy kicsit megtörje az igyekezetet. Persze, egy történet első felét nem illik amiatt kritizálni, hogy nem igazán fut ki sehová, de ez még akkor is nagyon karcsú, ha a második epizód esetleg rendbe teszi a dolgokat.

A fantáziátlan sztori csak a kisebbik baj. Nem feltétlenül kell ahhoz körmönfont cselekmény, hogy valami izgalmas legyen, a feszültséghez viszont elengedhetetlen, hogy a karakterek érdekesek és hitelesek legyenek, a motivációikkal lehessen azonosulni, a konfliktusoknak pedig legyen némi mélysége. Sajnos az alkotásnak még a legbonyolultabb figuráját is két mondattal le lehet írni, a motivációk és konfliktusok pedig olyanok, mintha egy kisiskolás vetette volna őket papírra.

Nincs mese, Snydernek fogalma sincs arról, hogyan működnek az érzelmek. A szövegkönyv olyan ostobaságokat és nevetséges közhelyeket mondat ki a szereplőkkel, hogy szinte látjuk magunk előtt, amint a magyar szinkront felmondó színészek sokadjára is elröhögik a kínosan teátrális nagymonológokat. A helyzetet súlyosbítja, hogy a Rebel Moon első fele látványfilmnek sem elég jó. Snyder azt gondolhatja, hogy a lassítástól még a legötlettelenebb beállítások is izgalmasak lesznek, és ezt az elméletét sajnos percenként megpróbálja átültetni a gyakorlatba. Ezért a mű nagyon hamar a rendező filmjeinek paródiájává válik, miközben az akciójelenetekből szinte teljesen hiányzik a kreativitás vagy a látványos koreográfia. A bajokat csak tetőzi, hogy időnként annyira szar minőségű a CGI, hogy nem hittünk a szemünknek.

Snyder tényleg egy tinédzser fanboy lendületével és tehetségével operál. Ez mondjuk pont elég lenne, ha otthon, akciófigurákkal játszadozva menne végig ezen a sztorin, ahogyan mi is tettük tízévesen, de amikor a Netflix súlyos milliókat szán arra, hogy egy ilyen infantilis fantáziát valaki megmutathasson a nagyvilágnak, ott már muszáj rávilágítani a helyzet abszurditására.

Megnyugtatunk mindenkit, hogy nemcsak a Rebel Moon második része jön, de Snyder már belengette, hogy számíthatunk a most bemutatott első epizód rendezői változatára is, ami már egyenesen vicc kategória.

Ez a film Zack Snyder erősen korlátolt képességeinek egyértelmű demonstrációja. Nincs az a rendezői változat, ami képes lenne megváltoztatni a nyilvánvalót: ennyit tud és nem többet. Ha neked ez elég, jó szórakozást hozzá!

Rebel Moon – 1. rész: A tűz gyermeke

  • Leplezetlen Star Wars-koppintás
  • Gyermeteg, izgalommentes történet
  • Unalmas, egydimenziós karakterek
  • Még az akció sem működik
Player-méter
4
Támogatott és ajánlott tartalmaink

Spórolj időt és pénzt a wigo-val, Budapesten belül vagy kívül!

Íme a tíz legmocskosabb zsaru a vászonról

AI-kvíz: kik ezek a híres énekesek?

További cikkeink a témában