A VOX mozimagazin szerkesztősége összeszedte minden idők 25 legepikusabb katasztrófafilmjét a Törésvonal kapcsán. Ha még nem tudod, mit nézz ma a tévé helyett, akkor íme néhány ajánlat.

Itt a vége (2013)

R.: Evan Goldberg, Seth Rogen
Ez az a film, aminél nem számít, mennyire bénák a trükkök, azaz hogy a szereplők valóban hihetően a megnyílt földkéreg alatt fortyogó magma felé zuhannak-e. Az akkor elsőfilmes Evan Goldberg Seth Rogennel közösen dirigálta ezt a vicces agymenést, melyben Hollywood huszonéves krémjét James Franco házában, egy parti közben éri a világvége.

These Final Hours (2014)

R.: Zak Hilditch
A pre-apokaliptikus ausztrál mozi első másodpercétől elindul a visszaszámlálás: mindössze néhány óra van hátra addig, amíg egy végzetes cunami el nem pusztítja az emberi civilizációt, annak utolsó morzsájáig. A főhős egy ereszd-el-a-hajad-partiban szándékozik tölteni a hátralévő időt, ám a sors egy ennél katartikusabb találkozást is tartogat a számára egy kislány személyében.

Vírus (1995)

R.: Wolfgang Petersen
Egy cuki kis majom – egyébként Ross Marcel nevű majma is ő volt a Jóbarátokban - brutális, az Ebolára kísértetiesen emlékeztető tünetű vírusfertőzést indukál, s ezzel minden idők legnagyobb egészségügyi világkrízisét. A sztori a maga idejében rendesen ráhozta a frászt még a kevésbé hipochonder nézőre is, de szerencsére Dustin Hoffmanék megoldották a problémát.

Armageddon (1998)

R.: Michael Bay
Igen, nyálas, igen, nagyon hollywoodi, igen, Bruce Willis utolsó jelenetét és Liv Tyler könnyben úszó tekintetét sosem feledjük. De attól még az Armageddon az egyik legfontosabb film a kilencvenes évekből azok közül, melyek újraélesztették a zsánert. Ugyanattól félünk, mint a Deep Impactben, csak, ha lehet, még jobban: egy aszteroida halad a bolygónk felé, a földi erőkben pedig feltámad az életösztön.

Világok harca (2005)

R.: Steven Spielberg
2005-re a mestert is elkapta a katasztrófaláz, saját alien-mániájával kombinálva, így rittyentett is egy ilyen filmet, Tom Crusie-zal a főszerepben. A lényeg, mint minden Spielberg-moziban: találjon végre egymásra a család, miközben jól megmenekülnek, és végignézik, ahogy a fél világot legyakja körülöttük valami (ebben az esetben jó pár tripod).

Airplane! (1980)

R.: Jim Abrahams, Jerry Zucker, David Zucker
A repülőgép-katasztrófafilm paródiák alfája és ómegája ugyan harmincöt éve készült, de ma is ugyanolyan szórakoztató és friss, mint gyerekkorunkban. Még jó, hogy egy kritikus helyzetben a repülésfóbiás expilóta lesz az, aki kénytelen átvenni a gép irányítását. Sokan itt találkoztunk először Leslie Nielsen zseniálisan kretén fejével, mint ahogy szállóigévé vált mondatával is: Don’t call me Shirley!

Azután (2010)

R.: Clint Eastwood
Clint Eastwood csinált már jobb filmet, azonban ilyen katasztrófa-jelenetet még nem. Három ember sorsa keresztezi egymást a drámában: egy gyászoló kisfiúé, egy látó képességekkel megáldott férfié (Matt Damon) és egy nőé (Cécile De France), aki kis híján egy távol-keleti cunamiban lelte halálát. A szökőár nemcsak lenyűgöző képei miatt izgalmas, hanem mert egy halálközeli élmény aspektusából is látjuk.

Airport (1970)

R.: George Seaton
Apáink generációját máig a képernyő elé szegezi, ha feltűnik a képen – illetve a gépen – Burt Lancaster, Dean Martin és George Kennedy figurája. A bestsellerből készült akciófilm harmadik főszereplője az a hóvihar, ami alaposan megnehezíti a repülőtéri személyzet és a helyszín vezetőjének dolgát. Oké, egy meghibásodott repülő eltorlaszolja a kifutót, de hol itt a konfliktus? Hát a római járaton.

Apollo 13 (1995)

R.: Ron Howard
Tom Hanks egy interjúban azt mesélte, hogy ez volt élete legviccesebb forgatása, a szűk térben egybezárt hármas (Bill Paxtonnal és Kevin Baconnel) ugyanis végig azon volt, hogyan licitálják túl egymást disznóbbnál disznóbb pasiviccek elmesélésével. Szerencsére a drámán ebből semmi sem látszik, s Ron Howardnak sikerült hatásosan visszaadnia az űrhajózás történetének legszerencsésebben végződő szerencsétlenségét.

Napfény (2007)

R.: Danny Boyle
A sztori elég meredek – egy nemzetközi űrhajóscsoport feladata az, hogy 2057-ben egy veszélyes misszió keretében nukleráris eszközzel keltsék életre a haldokló Napot –, Danny Boyle azonban nagyon egyedien mesélte el. Annyira, hogy sikerült egy egészen költői kaland-sci-fit kreálnia.

Még nincs vége! A lista a VOX mozimagazin júniusi számában folytatódik.

Szöveg: Vörös Adél

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Nem kell nagyon mélyre ásnod, hogy láthasd Lady Gagát teljesen meztelenül

Igazi szünidei horrormatiné lett Stephen King ötvenéves regényéből

Ezt nézd, mennyire hihetetlenül jó arc a Budapesten fotózkodó Woody Harrelson!

További cikkeink a témában