Emelje fel a kezét, aki még soha nem érzett késztetést arra, hogy pofán vágja egy eszterláncfűcsokorral a telefonját nyomkodó egyik ismerősét, miközben épp együtt csináltatok volna valamit; vagy épp semmit: egyszerűen élveztétek volna egymás társaságát.

Persze közben nem árt magunkba is nézzünk: az a csípős csokor bizony az arcunkban is landolhatna néha, hiszen

a legtöbben hol elszenvedői, hol előidézői vagyunk az akut telefonnyomkodással a pillanat demilitarizálásának.

Az információs társadalom lelkes kis aktivistái és osonó potyautasai időről időre belelépnek ebbe a megszokott mederbe. Az ember csak úgy elvan, az orrát vakargatja, a falat vakolja, koitál vagy éppen kvantummechanikai egyenleteket szerel; aztán azon kapja magát, hogy ismét a kurva telefont nyomkodja, méghozzá többnyire cél nélkül. Ha nagyon jóhiszeműek és tájékozatlanok vagyunk, akár azt is mondhatnánk, hogy a jól ismert kortárs jelenség kiszorítása miatt hozta meg hosszú évekkel ezelőtt azt a házi szabályt a progresszív metal zenéjéről ismert TOOL, hogy a koncertjükön csak vészhelyzet esetében lehet előkapni a mobilt. És még akkor sem akárhogy.

Maynard James Keenan, a Tool, Puscifer és A Perfect Circle frontembere

Aki a koncertjükre jegyet vásárol, mondhatni már alá is rendeli magát a szabályoknak, amiket pedig nehéz szem elől téveszteni. Egyrészt az öreg motorosok már jól tudják, mihez tartsák magukat, az új arcokat pedig a jegyvásárló honlapon, a jegyen, a fizetés előtt felugró ablakon, az ezután megérkező ímélben, és még a koncert közben osztogatott tájékoztatókon is informálják arról, hogy ez bizony nem telefonnak való vidék.

A felállás hasonló volt a budapesti fellépésükön is, amelyen ötvenhét ember nem vette elég komolyan az előírásokat, és bizony ki is pakolták őket

– az eset azért kapott relatíve nagy médiavisszhangot, mert a Papp László Budapest Sportarénából a Bikini gitárosát, Lukács Petát is kivezették, aki egy Facebook-videóban számolt be a történtekről.

A Papp László Budapest Sportarénában többek között ilyen tájékoztató lapokat kaptak a koncertezők

A sztori a Redditre is eljutott, ahol az érintettek, a (progresszív) metálban, a zenekar munkásságában, vagy simán a koncertek világában érdekeltek megvitatták a történteket. Volt, aki szerint ezek az előírások eleve megfosztják a metálkoncerteket attól, hogy az élményre igent mondó halandó elmerüljön a felszabadultság sötét tengerében, és szarjon magasról a mindennapokat is áthálózó kusza szabályokra. Volt, aki egyetértett a telefon-offos szabályozással, az együttes elvárásaival; külön megvetve azt a posztmodern viselkedéskultúrát, amelynek képviselői

a koncerteket egy képernyőn keresztül szemlélik, és így képtelenek igazán elmélyülni az impozáns látványtechnika, hangorkán és miliő valós idejű sűrűjében, cserébe viszont gazdagodnak egy rossz minőségű videofelvétellel, ami soha nem adja vissza mindazt, amiről lemaradtak.

Mert amúgy azt tegyük gyorsan hozzá, hogy Maynardék rendesen odarakják, amikor show-csinálásról van szó.

A Perfect Circle-koncert 2018. december 18-án, Milánóban

A tájékoztató gyenge pontjaira is sokan felhívták a figyelmet: azon ugyanis a fénykép és videó készítése a nagy, piros betűs rész; a telefon használatának mellőzése pedig csak utána kullog, fekete, kis betűvel. És van még egy érdekes pontja a tájékoztatónak:

vészhelyzet esetén mégis hogyan várható el a bajba jutottól, hogy megválogassa, honnan is telefonál? Na igen.

Jó, ne legyünk álszentek: a banda tagjai főként azért szabotálják a koncertjeiken a telefonozást, mert nem akarják, hogy felvételek kerüljenek ki koncertjeikről a netre, bár Maynard James Keenannak a szavai mögött azért némi társadalmi öntudat is felfedezhető. Vagy legalábbis sokan szeretnénk ezt hinni.

Maynard James Keenan 2018-ban, a landgraafi Pinkpop Fesztiválon

Egy tavalyi interjúban a következőket mondta a koncertjeikre vonatkozó szabályról:

„Ez a te saját művészetet, amit aztán próbálsz értékesíteni. Ebből próbálsz megélni, és az, hogy más felveszi, majd felteszi a netre, megnehezíti azt, hogy megélj a saját művészetedből. Ez védett, szellemi tulajdon. Tehát ott mindez a múltból, ezek a saját készítésű koncertfelvételek, a bootlegek, meg miegymások.

Most viszont a telefonok úgy, ahogy vannak, idegesítők. És minél inkább ráfókuszálsz erre a kis tárgyra, annál kevésbé tudsz elmerülni a valódi (koncert)élményben.”
A Perfect Circle-koncert 2018. december 6-án, Párizsban

Nehéz nem felfedezni Keenan szavai mögött az érdekérvényesítő, sikerkovács művész gondolatait, ugyanakkor igazság is van bőven a szavaiban. A zenész még valamit hozzáfűzött az interjúja végén:

„Nincs felvételkészítés, ez a szabály már huszonöt év óta. Nevezzük ezt irányított élménynek. Tegye el a készüléket, és élvezze az utazást.”

Ezek is érdekelhetnek:

Bo Burnham közzétett egyórányi kivágott anyagot az Inside-ból

Ha annyira imádtad ezt a tökéletes one man show-t, mint mi, ezt is szeretni fogod.

11 év után jön Budapestre a Guano Apes

Mindenkiből előjöhet a főiskolai évek boroskólás nosztalgiája.

Budapestre jön a Rammstein – UPDATE: nem

Addig még sokat kell aludni, de azért már el lehet kezdeni örülni.

(Forrás: Telex, Reddit, Rockcelebrities)

 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Miért sikít az az alak Edvard Munch híres, A sikoly című festményén?

További cikkeink a témában