A zenélést is az egészséges életmód részének kellene tekinteni – mondja egy friss kutatás.
Segít megőrizni a jó memóriát, és fejleszti a komplex feladatok megoldásának képességét a zene, vagyis a zene minden formája, akár éneklünk, hangszeren játszunk vagy csak kottát olvasunk.
A kutatók szerint ezért a zenehallgatást mint az agy karbantartásának eszközét kellene tekinteni.
Az Exeteri Egyetem tudósai az agy öregedését vizsgálták, és azt, hogy miért alakul ki a demencia. Több mint 1100, negyvenévesnél idősebb embert vizsgáltak, összehasonlítva azoknak a kognitív adatait, akik foglalkoztak valamilyen módon zenével azokéval, akik nem.
Az eredmények alapján a hangszeren játszók profitáltak a legtöbbet, mert ez „többszörös kognitív igénybevételt” jelent. Ezen belül is különösen „megéri” billentyűs hangszereken játszani, de jót tesznek a fúvós hangszerek is.
Másfelől arra jutottak, hogy a szimpla zenehallgatás nem segíti a kognitív egészséget.
Énekelni nem rossz, de igazán kórusban előnyös, a kutatók szerint inkább a szocializációs hatás miatt.
Anne Corbett professzor, a kutatás vezetője azt mondta, meglehetősen érzékeny agyi tesztjeik voltak ehhez a kutatáshoz, így vizsgálhatták többek között a rövid- és hosszútávú memóriát vagy a problémamegoldást, az eredmények pedig „egyértelműen megerősítik amit már eddig is tudtunk a zene jótékony hatásáról.”
A hangszeres játék előnyei mellett sokat számít, ha valaki idősebb korában is folytatja a zenélést. Ezen kívül a kottaolvasás javítja a numerikus memóriát, Corbett szerint mert „a kottaolvasás megtanulása kicsit olyan, mint egy új nyelv elsajátítása, kihívást jelent.”
Bár azt nem vizsgálták, milyen hatással van felnőttként elkezdeni zenét tanulni, mindenesetre Corbett a jelenlegi tudásunk alapján úgy érzi, ez nagyon hasznos lenne, a zenei oktatás támogatása pedig a közegészségügy szempontjából is előnyös volna.
Ugyanakkor naivitás lenne azt gondolni, hogy aki elkezd zenélni, az elkerüli a demenciát, „ez nem ilyen egyszerű”, mondja a kutató. A kockázatokat azért csökkenti, de a zenélés inkább „egy sokkal szélesebb körű életmódbeli hozzáállás része lehet az idősödő agy egészségének javítására”.
(Forrás: BBC, fotók: Unsplash)
Ez is érdekelhet: