Csókoltatjuk.

A CSOK megjelent részletszabályai alapján még nagyobb teret kapnak az állami támogatási rendszerben a több gyermeket nevelő és vállaló, költözést tervező családok. A telekpiacot és a romos házak piacát pedig felrázhatja, hogy megfelelő – már meglévő – alapra is lehet új lakóingatlant építeni CSOK-os támogatásból.

Az ingatlan.com adatai szerint Budapesten a 100-120 négyzetméteres családi házak átlagosan 43-52 millió forintba kerülnek, a 80-100 négyzetméteres lakásokért pedig 58-72 millió forintot kell adni. A lakások magasabb ára a központibb elhelyezkedésüknek köszönhető. Debrecenben a 100-120 négyzetméteres házakért átlagosan 43 millió forintot kérnek az eladók, Győrben a 80-100 négyzetméteres lakásokért pedig 35 milliót.

A gyermekvállalást tervező családok a feltételek teljesítése esetén akár több 10 millió forintos összeget fordíthatnak lakásvásárlásra a család- és lakástámogatási rendszer új megoldásainak köszönhetően – derül ki az ingatlan.com a részletes támogatási szabályok megjelenése apropóján készített elemzéséből.

Családok, gyermekek, milliók

Ha például július után egy kétgyermekes családba egy harmadik gyermeket hoztok, a feltételek teljesülése esetén maximum 10 millió forintos – egyébként szabad felhasználású – úgynevezett babaváró hitelt kaphattok, amit a harmadik gyermek érkezése után kamatmentesen törleszthettek.

Ha ezt az összeget és a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) keretében elérhető további támogatásokat használt lakás vásárlására fordítjátok, akkor 6,2 millió forint vissza nem térítendő összeget és 11 millió forint szintén kedvezményes lakáshitelt kaphattok. Azaz magyarul a meglévő forrásokon túl összesen 27,2 millió forintot fordíthattok a vásárlásra. Ha pedig a harmadik gyerek érkezésekor új lakásba vagy házba költöznétek, akkor 35 millió forintot kaphattok, amiből csak 21 milliót kell visszafizetni.

Új szabály az alapokra

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint van egy másik új eleme a CSOK-szabályozásnak, amelynek ingatlanpiaci hatása is lehet, és főként a családiház-építésre alkalmas telekpiacot alakíthatják át:

“Az új előírások szerint nem kell feltétlenül teljesen új alapon kezdeni az építkezést, hanem már meglévő alapra is fel lehet húzni az új lakóingatlant, amennyiben az szakértői vélemény szerint megfelelő az építkezésre”

Ennek köszönhetően olyan ingatlanok is bekerülhetnek a körbe, amelyeken jelenleg egy megfelelő alapokon lévő, de elbontandó romos ház vagy nyaraló áll.

Mennyibe kerülnek a családi házak és lakások?

Az említett elemzés szerint a március közepén érvényes négyzetméterárak szerint Budapesten a 100-120 négyzetméteres családi házak átlagára 47 millió forint volt, a 80-100 négyzetméteres lakásoké pedig 65 millió forintot tett ki. A lakások drágább átlagárát az indokolja, hogy a fővárosi családi ház kínálat főként a peremkerületekben található, ahol alacsonyabbak a négyzetméterérárak.

A vidéki nagyvárosok közül Debrecenben a 100-120 négyzetméteres családi házak átlagára 39-46 millió forintnál járt márciusi közepén, 80-100 négyzetméteres lakásokért pedig 34-42 millió forintot kell adni. Szegeden a szóban forgó családi házak átlagosan 45 millió forintba kerültek, a lakásoknál pedig 29-37 millió forint között szóródtak az árak. Győrben a 100-120 négyzetméteres családi házaknál 35-42 millió forint, a 80-100 négyzetméteres lakásoknál pedig 31-39 millió forint volt az átlag.

Emellett érdemes arra is figyelni, hogy az új támogatások élénkítik majd a lakáspiaci keresletet és forgalmat, ezek hatása pedig várhatóan a második félévtől kezdve az árakban is megjelenik.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Négy étel, amivel megtisztíthatod a szervezeted az ünnepi kajálásoktól és italozgatásoktól

Ki tartja be sikeresen az újévi fogadalmait?

Mondunk három várost, felismered az országot?

További cikkeink a témában
Vagány és érzéki dizájncuccok karácsonyra, amivel tuti meglepetést okozol
Hirdetés