Amikor beköszönt a tél, mindannyiunk fejében ott motoszkál a kérdés: hogyan tarthatnánk alacsonyan a rezsiköltségeket? Mivel a fűtés az egyik legnagyobb kiadás ezekben a hónapokban, érdemes átgondolni, hogyan tehetjük hatékonyabbá otthonunk energiafelhasználását.
Az alábbiakban hét megoldást szedtünk össze, amelyekkel nemcsak energiahatékonyabbá – és ezzel valamennyivel környezetbarátabbá – tehetjük az otthonunkat, de a költségekből is lefaraghatunk.
Tudatos hőfokszabályozás
Figyeljük meg, mennyire hatékonyan fűtjük otthonunk egyes helyiségeit, és tudatosítsuk magunkban: nem szükséges minden szobát ugyanúgy felfűteni, pláne ha egy-egy helyiséget csak ritkán használunk. Érdemes termosztátokat beépíteni, amelyekkel külön szabályozhatóvá válik a hőmérséklet a szobákban. Ha pedig napközben üres a lakás, elég egy alacsonyabb alaphőmérséklet is, majd este feljebb állíthatjuk a termosztátot, amikor otthon tartózkodunk.
Okos eszközök használata
És ha már említettük a távollétünkben történő hőfokszabályozást: a modern technológia ezen a téren is a segítségünkre lehet. Az okostermosztátok például lehetővé teszik, hogy távolról irányítsuk a fűtést, így beállíthatjuk, hogy a lakás csak akkor kezdjen el melegedni, amikor elindulunk hazafelé, és ne akkor fűtsünk teljes erőbedobással, amikor senki sincs otthon.
Ez nem télspecifikus tanács, de az okos világítás segítségével szintén energiát takaríthatunk meg, hiszen ezek az eszközök mozgásérzékelőkkel működnek, és automatikusan lekapcsolják a lámpákat, ha éppen nem tartózkodunk egy adott helyiségben.
Radiátorok légtelenítése
Biztos mindannyian találkoztunk már furcsa hangokat adó radiátorokkal. Ezek a zajok gyakran annak a jelei, hogy levegő szorult a rendszerbe, ami akadályozza a meleg víz egyenletes áramlását. A légtelenítés egyszerű, nem igényel különösebb szaktudást, de jelentősen növelheti a fűtés hatékonyságát – így ezt már ma érdemes megcsinálni, ha mi is hasonlót tapasztalunk otthon.
Hatékony rendszer kiépítése
A radiátorok légtelenítésével szemben az idei télre ezzel már alighanem elkéstünk, de egy jól működő, modern és hatékony fűtési rendszer kiépítése a költségcsökkentése alapja. Az alábbiakat tehát érdemes végiggondolni a következő tél beállta előtt.
Hosszú távon mindenképpen jól járunk azzal, ha a régi, elavult fűtési rendszert újra cseréljük. Egy modern kondenzációs kazán például kitűnő választás, hiszen ezek a típusok igen hatékonyak: kihasználják a füstgázban lévő hőenergiát, amit a hagyományos kazánok nem tudnak felhasználni, így több hőt tudunk kinyerni kevesebb energiafelhasználással.
A kondenzációs kazán tehát egy remek megoldás, de gondolkozhatunk teljesen zölden is: a napkollektorok, a hőszivattyú vagy akár ezek kombinálása által is környezetbarát és hatékony rendszert építhetünk ki. Kétségtelen, hogy ezek bekerülési költsége magasabb, ám hosszú távon jól járhatunk velünk.
Hőszigetelés javítása
Egy jól szigetelt otthon melegen tartja a belső tereket, míg a nem megfelelő szigetelésen keresztül folyamatosan kiszökik a meleg. Nézzük át, hogy az ablakok, ajtók, falak megfelelően szigeteltek-e, és ha szükséges, kérjünk szakértői tanácsot a javításhoz. Természetesen ezek általában nagy munkát jelentenek, így ebbe sem érdemes már idén belekezdeni, de jövőre mindenképp érdemes átgondolni.
De addig is tehetünk pár lépést, ami segíthet, mégsem telik sok időbe, energiába vagy kerül pénzbe. Vásárolhatunk például ablakpárnákat, huzatfogókat és vastag függönyöket, hogy megakadályozzuk a hideg levegő beáramlását.
Takarékos vízmelegítés
Télen sokkal jobban szeretünk forró fürdőkben lubickolni, ez egyáltalán nem meglepő. A fürdőzés azonban nagy mennyiségű energiát igényelhet, különösen akkor, ha villanybojlert használunk. Itt is előnyünkre válhat, ha a vízmelegítő rendszerünket korszerűsítjük. A kondenzációs kazán ebben is segítséget nyújthat, hiszen képes meleg vizet előállítani kisebb energiafelhasználással, így a fürdés – vagy éppen a mosogatás, mosás –költségei is mérséklődhetnek.
A tél tehát nem feltétlenül jelent egyet a magas rezsivel, ha okosan állunk hozzá a kérdéshez! Vegyük sorra a fenti tanácsokat, nézzük át, hogy mi az, amit be tudunk építeni mi is az otthonunkban, hogy anélkül élvezhessük egész télen az otthon melegét, hogy a költségek miatt fájna a fejünk.