Mi sem jelentene nagyobb bizonyítékot arra, hogy az emberek többsége retteg a fogászati kezelésektől és az efféle “betegségektől” is, mint hogy időről időre felbukkan egy dühös poszt, miszerint a foggyulladás akár az életünkbe is kerülhet.
Természetesen megvan a veszélye a tályogos fognak, de sok esetben hajlamosak elfeledkezni más okokról, megbetegedésekről, amelyek szintén szerepet játszhattak a súlyos állapot kialakulásában.
Mindenesetre ne várjuk meg, hogy komolyabban elharapódzon a baj, ha nem lehet megmenteni a fogat, akkor se csüggedjünk, ugyanis a Halász Klinika fogpótlás csomagjai között bizonyára találunk megfelelőt.
Ijesztgetés mesterfokon
Olykor látni efféle bejegyzéseket, minthogy a páciens bejelentkezik a fogászatra, ahol kihúzzák a panaszt okozó fogat, de néhány óra elteltével nyomban rosszabbra fordul az egészségi állapota, nehézlégzés lép fel, később pedig életmentő műtét válik indokolttá. Itt jegyeznénk meg, hogy kis hazánkban évente 1-2 foggal kapcsolatos haláleset történik, olvashatjuk az említett klinika blogjában. Ez azt is jelenti, hogy semmiképp sem szabad egymást rémisztgetnünk, főként nem a közösségi média felületeken.
A sok-sok félelem, negatív érzés gyakran azt eredményezi, hogy inkább el sem mennek kezelésre, ami rosszabb, hiszen így valóban teret engedünk a súlyosabb problémáknak, a kezeletlen cisztás, tályogos fogaknak…
Egy kis érdekesség a múltból
Az ie. XV. században járunk Egyiptomban, és ez a történet a hosszú időn keresztül uralkodó fáraó királynőről szól, Hatsepszutról, akinek halálát vélhetően egy elhalt cisztás (tályogos, avagy gócos) fog okozta, noha arról hajlamosak voltak megfeledkezni, hogy rákkal is küzdött.
Azonban egy másik fogas sztori is köthető az uralkodónőhöz, mégpedig a múmiájának azonosítása kapcsán. Dr. Zahi Hawass egyiptológus igyekezett azonosítani négy múmia közül, amikor bevillant, hogy talált egy apró fadobozt az egyik sírhelyen, amelyen Hatsepszut pajzsdísze is látható volt. Amint beszkennelték a benne található “köteget”, kiderült, hogy egy nagyőrlő fogat és egy foggyökeret is tartalmazott a belső szerv mellett.
Alaposan kielemezték a 4 múmia CT-felvételeit, és akkor megállapították, hogy a fáraó uralkodónő foggyökere volt, mégpedig friss húzás, hiszen nem gyógyult meg, mindebből az is kikövetkeztethető, hogy halála előtt történt a fogeltávolítás.
Fog eredetű halál a régmúltból
Egy másik történetnél viszont valóban fogászati probléma okozta az érintett halálát, ez esetben is egy egyiptomi hölgyről van szó, Djedmaatesankh-ról, akinél valószínűsítették, hogy fogtályog okozhatta a vesztét, vérfertőzésből adódóan.
Mindezek a történetek is azt mutatják, hogy előfordulhatnak súlyos, életet veszélyeztető állapotok, de gyakran mégis más ok áll a háttérben. Annyi bizonyos, ha gondunk adódik a fogainkkal, mielőbb keressük fel a Halász Klinikát, ahol a szakemberek élen járnak az implantológiai, fogpótlásos kezelésekben.
(Szponzorált tartalom)