Kevesebb szó esik mostanában a hangszigetelésről, pedig lelki és mentális egészségünk miatt nagyon fontos szempont a nyugodt és zajmentes környezet. Ha forgalmas út mellett lakunk, ha a közelben zajos munka folyik, ha a mellettünk lakók hangosak, ha a lakásunk mellett megy a lift, a zajok megkeseríthetik életünket. Ugyanígy mi is zavarhatjuk a szomszédok életét.Szerencsére megfelelő hangszigetelő rendszer kiépítésével a lépéshangok és a léghangok ellen is védekezhetünk.

Válaszfalak és határolófalak belső hangszigetelése

A hagyományos kerámia/beton falazat és a beton födém is jól továbbítják a hangokat. Ilyenkor a legjobb megoldás a belső falak hangszigetelése, kiszámolva azt, hogy mennyit vesz el a helyiség méretéből.

Hagyományos megoldás a fagerendákból készült előtétfal építése, amely közé valamilyen szálas anyag, például üveggyapot kerül, majd az előtétfalra gipszkarton vagy speciális vékony szigetelő lap. Újabban kész hangszigetelő elemek beépítése is elterjedt, mint például a Multipor ásványi szigetelőlap.

Akkor a leghatékonyabb a szigetelés, ha a hangforrás felőli oldalra kerül fel. Ha erre nincs mód, az is jó megoldás, ha a fal másik oldalán végezzük el a hangszigetelést.

Szigetelés kopogó és lépéshangok ellen

Társasházakban visszatérő probléma, hogy a fölöttünk lévő cipőjének kopogását, a bútorok mozgatását, egy tárgy leesését felerősítve halljuk.

A felülről jövő kopogó vagy lépéshangok ellen az ideális megoldás a födém hangszigetelése lenne, de ha ezt a szomszéd nem teszi meg, nekünk kell gondoskodni a mennyezet és falak szigeteléséről (mivel utóbbiak is továbbítják a hangot.) DE mi is megkímélhetjük az alattunk lakókat, ha a padozat alá szigetelő réteget építünk be.

A padló szigeteléséhez használhatunk habszivacs hangszigetelő réteget, lépéshang szigetelő kőzetgyapot lemezt, EPS lépéshang- és hőszigetelő lemezt, vagy előre gyártott hangszigetelő lemezeket.

A padló és födém szigetelésére mindig lépésálló szigetelőlapot keressünk, ezek nem sérülnek meg a terheléstől.

Milyen anyag alkalmas hangszigetelésre?

Kiváló a kőzetgyapot és az üveggyapot, mert mindkettő nagy sűrűségű, szálas anyag. Mindkettő léghangok és kopogó hangok ellen is véd, ha legalább 10-15 cm-es vastagságban helyezzük fel.

Ma már léteznek olyan vékony hangszigetelő lapok, amelyek kisebb vastagsággal is hatékonyak. Kevesebb a helyigényük, gyorsabban fel lehet helyezni őket.

Ilyen a Xella Multipor ásványi hőszigetelő lap. Hangelnyelő, rezgéscsillapító képességét pórusos szerkezetének és alacsony testsűrűségének köszönheti. Könnyen beépíthető, mivel saját ragasztóhabarccsal rendelkezik. Emellett három remek tulajdonságát is megemlíthetjük: Víztaszító, nem éghető, esztétikus megjelenésű, akár további felületkezelés nélkül is használható.

Egyszerű megoldás az akusztikai habszivacs táblák felhelyezése is hangstúdiókban, próbatermekben és irodákban.

A hangszigetelés fontos része a lakás-és irodafelújításnak, amely segít kiszűrni a zajt, nyugodt munkakörülményeket és pihenést biztosít.

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában