A krónikus gyulladások rendkívül ártalmasak a szervezet számára, hiszen jelentősen leronthatják az életminőséget, és súlyos szövődményeket okozhatnak.
A gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazása viszont szintén nem várt következményekkel járhat, ezért érdemesebb inkább a természetes gyógymódok irányába keresgélni, hiszen a panaszok kezelése ezekkel is lehetséges, ráadásul mellékhatások nélkül.
Segítenek a gyógynövények
Bizonyos gyógynövények – például a fehér fűzfa, sárga mirobalán, álombogyó, indiai tömjénfa, gyömbér, fahéj – erőteljes gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Érdemes őket azonban nem külön-külön, hanem a Myrobalan gyulladáscsökkentő készítményének formájában alkalmazni, hiszen a kapszulában lévő hatóanyagok erősítik egymás hatását.
Persze ne higgyük azt, hogy ezzel minden probléma egy csapásra megoldódik, hiszen a krónikus gyulladások többsége a helytelen életvitel és táplálkozás miatt alakul ki, így természetesen ezeken a területeken is változtatni kell, ha valóban tartós eredményt szeretnénk.
Nézzük is, hogy mit érdemes átalakítani az étrendünkön.
Mely élelmiszereket érdemes kiiktatni?
Sajnos a mai modern világban sok olyan élelmiszer érhető el, amik fokozzák a szervezetben a gyulladásos folyamatokat, vagy nagymértékben hozzájárulnak a kialakításukhoz. Ami pedig igazán elkeserítő, hogy ezek sokszor olyan “alapvető” élelmiszerek, amik a legtöbb háztartásban megtalálhatóak, és napi szinten fogyasztják őket.
Ilyen például a cukor. Biztosan hallottuk már a “fehér méreg” kifejezést vele kapcsolatban, ami sajnos nemcsak egy üres riogatás, hanem a szomorú igazság. A rendszeres cukorfogyasztás ugyanis gyengíti az immunrendszert, növeli az elhízás esélyét, hirtelen vércukorszint-emelkedést, majd csökkenést okoz, gyulladást generál, fokozza a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának rizikóját. Ez tehát egy olyan élelmiszer, amit érdemes kiiktatni és egészségesebb alternatívákkal helyettesíteni.
A tejtermékekkel szintén célszerű csínján bánni, hiszen ezek is fokozzák a gyulladásokat. A transzzsírsavakat a testünk nem képes lebontani, ezért a szervezetben maradva gyulladást generálnak.
Hasonló a helyzet az ipari körülmények között tartott állatok húsával és zsírjával is. Ezenfelül kerülendőek az ultrafeldolgozott élelmiszerek is.
Mit fogyasszunk helyettük?
A jó hír, hogy számos élelmiszer rendelkezik gyulladáscsökkentő hatással, így ezeket ajánlott beépíteni az étrendünkbe. A fokhagyma például a magyar gasztronómia egyik közkedvelt alapanyaga, ráadásul nagyon egészséges. A bogyós gyümölcsök, mint a csipkebogyó, szeder, málna tartalmaznak egy olyan kéntartalmú vegyületet, ami elpusztítja a kórokozókat.
Az illóolajat tartalmazó fűszerek (pl. ánizs, fahéj, kurkuma, kakukkfű) szintén előnyösek, valamint a hidegen sajtolt olajokat is célszerű beépíteni az étrendünkbe. Végső soron ne feledkezzünk el a bőséges mennyiségű folyadékfogyasztásról sem.
(Szponzorált tartalom)