A beltéri ajtók egy lakás életében rendkívül fontos szerepet töltenek be: elválasztják egymástól a tereket, helyiségeket, így intimitást és zajvédelmet is biztosítanak, emellett szerepet játszanak a hőszigetelésben és természetesen tekinthetünk rájuk dekorációs elemként is. Amikor otthonunk kialakításán vagy átrendezésén dolgozunk, felmerülhet a kérdés: biztos, hogy minden szobát el kell választanunk egymástól? Nem lehetséges, hogy időnként a nyitott terek jelentik a jó megoldást? Az alábbiakban ezt a témát járjuk körbe azok kedvéért, akik még nem tudják, hogy döntsenek.

Ahol nem maradhat el az ajtó 

Vannak olyan helyiségek otthonunkban, ahol a kérdésnek igazából nincs létjogosultsága. Az egyik ilyen a fürdőszoba és a mosdó: itt még akkor is érdemes a beltéri ajtó mellett dönteni, ha egyedül élünk és a magánszféra miatt nem kell aggódnunk. A wc-ben a kellemetlen szagok miatt fontos ez a nyílászáró, a fürdő esetében azonban az ajtó jelentősége elsősorban a téli hónapokban értékelődik fel. Ilyenkor a zuhanyzáshoz szeretnénk kellemes meleg hőmérsékletet biztosítani, amihez elengedhetetlen egy ajtó, amit egyszerűen magunkra csukhatunk. 

Azt se felejtsük el, hogy bármikor fogadhatunk vendégeket, akik rendkívül kellemetlenül éreznék magukat, ha egy idegen lakásban nyitott ajtó mellett kellene elvégezni a fürdőszobai intim teendőket, így ezekben a helyiségekben mindenképpen azt javasoljuk, hogy helyezzünk fel nyílászárókat – melyeket, ha nem szeretnénk, természetesen nem kell mindig használnunk.  

Ha a családtagjainkkal élünk együtt, az is fontos, hogy az ott lakók időnként egy kicsit egyedül lehessenek, ezért a hálószobákat mindenképpen lássuk el beltéri nyílászárókkal. Amíg kicsik a gyerekek, a nyugodt alvás érdekében lehet hasznos, hogy időnként becsukhatjuk az ajtót, a tinédzsereknek pedig rendkívül fontos lesz a magánszféra megőrzése. Időnként természetesen a szülők is szeretnének egy kicsit kettesben lenni, ezért jó, ha a saját szobánk ajtaját is bármikor becsukhatjuk. 

A közösségi terek

Azokban a helyiségekben, ahol a család sok időt tölt együtt – így a nappaliban, a konyhában vagy az étkezőben – már nem ilyen egyszerű a kérdés, így itt a lakásban élők preferenciája kell, hogy döntő legyen. 

Ha szeretnénk átlátható és levegős otthont, akkor ezekben a helyiségekben a beltéri ajtó nem létfontosságú: a nyitott tereknek köszönhetően a vacsora készítése közben sem zárjuk el magunkat a családtagoktól, és a terítés, felszolgálás is egyszerűbbé válik. Szintén jó lehet ez a megoldás akkor, ha az egymásból nyíló helyiségek valamelyike egyébként nem kapna elegendő természetes fényt, vagy a szellőzés nem lenne megoldott. 

A fűtés is fontos szempont lehet

A lakásnak vannak olyan helyiségei – elsősorban a kamra –, melyek kimondottan fontos, hogy a fűtés beindítása után is hűvösek maradjanak, így itt mindenképpen érdemes lehet egy beltéri ajtó felszerelése; ha kisebb lakásban élünk, jó megoldás lehet egy tolóajtó is, ami nem foglal el értékes helyet a szomszédos helyiségekből. Hasonló a helyzet akkor, ha bizonyos helyiségeket alapvetően nem használunk, így csak akkor fűtjük be őket, ha esetlegesen szükség van rájuk: a beltéri ajtó itt sem maradhat el. 

Mindenkinek más válhat be

A kérdésre, hogy mely helyiségekben nincs szükség beltéri ajtóra, nem adható egységes válasz. Van, aki mindennél jobban értékeli a privát szféráját még akkor is, ha egyedül él: ilyenkor megnyugtatóbb érzés az, ha még a nappali ajtaját is magunkra csukhatjuk. Ezzel szemben ha a nyitott tereket, a levegő szabad áramlását preferáljuk, elegendő lehet az, ha a fürdőt és a mosdót tesszük zárhatóvá. 

Az ajtók hiánya sokszor praktikusabb és esztétikusabb lehet, a zárt terek viszont meghittebbé és otthonosabbá teszik a lakást, ezért a legfontosabb mindig az, hogy saját igényeink és elképzeléseink szerint alakítsuk ki a belső tereket.

 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

Itt az a Xiaomi, ami szembeszáll a csúcstelefonokkal

További cikkeink a témában