Ha ön is fél a fogorvostól, akkor nincs egyedül ezzel. Sokan tapasztalnak valamilyen kellemetlen, kényelmetlen érzést vagy szorongást, amikor fogorvoshoz mennek, egyesek pedig még a gondolattól is izgulni kezdenek.
A dentofóbia, azaz a fogászati vizsgálatoktól, fogorvosoktól és beavatkozásoktól való félelem egy súlyosabb formája ennek, ami akár pánikot és rettegést is kelthet a páciensekben. A dentofóbiával élők tisztában vannak vele, hogy a félelmeik megalapozatlanok, de nem képesek saját maguktól felülkerekedni ezeken. Hajlamosak éppen ezért mindent megtenni azért, hogy elkerüljék a fogorvosi látogatásokat, és sokuk sajnos csak akkor veszi rá magát erre, amikor már kibírhatatlan fájdalmat érez.
A dentofóbia további tünetei például:
- Alvási zavarok az időpont előtti éjszaka során
- Idegesség és szorongás a fogorvoshoz menet és a váróteremben
- Sírás vagy rosszullét a fogorvosi vizsgálat gondolatától
- Kellemetlen, kényelmetlen érzés, vagy hirtelen fellépő légzési zavarok, amikor valamit a páciens szájába helyeznek
Szerencsére még azok is gond nélkül eljuthatnak a fogorvoshoz, akik ezeket a tüneteket tapasztalják magukon.
Mi okozza a dentofóbiát?
Számos oka lehet annak, hogy valaki retteg a fogorvostól és a vizsgálatoktól. Gyakori érvek például:
Félelem a fájdalomtól
A fájdalomtól való félelem egy nagyon gyakori ok a fogorvosok elkerülésére. Ez általában egy kellemetlen gyerekkori emlék vagy a mások által mesélt fogászati rémtörténetek miatt alakul ki. Szerencsére a modern fogorvosi tudomány és technológia ma már sokkal kíméletesebb, vagy akár fájdalommentes beavatkozásokat tesz lehetővé.
A Móricz Dental Fájdalommentes fogászatán olyan fájdalomcsillapítási módszert alkalmaznak, amely a legnagyobb félelem leküzdésére is tökéletes. Ha Te is szeretnél félelem nélkül beülni a fogorvosi székbe, akkor kérj időpontot a Móricz Dental rendelőjébe az alábbi linken: fájdalommentes fogászat Budapesten!
Félelem az injekcióktól, vagy attól, hogy nem működik az érzéstelenítő
Sokan félnek a tűtől, főleg, ha azt valaki a szájukba szeretné beszúrni. Mások attól tartanak, hogy az érzéstelenítő szer nem lesz elegendő, vagy nem fejti ki a hatását a beavatkozás előtt.
Félelem az érzéstelenítő mellékhatásaitól
Egyesek az érzéstelenítők mellékhatásaitól tartanak, úgymint a zavarodottságtól, az émelygéstől, vagy a zsibbadó szájtól.
Félelem a kiszolgáltatottságtól
Sokakat aggaszt, hogy kiszolgáltatottan fekszenek egy orvosi székben, és nem látják, hogy pontosan mi is történik a szájukban.
Félelem az ítélkezéstől vagy az idegen közelségétől
Egyes páciensek nem szívesen engednek idegeneket intim közelségbe magukhoz, ami egy fogorvosi vizsgálat vagy beavatkozás során elkerülhetetlen. Mások attól tartanak, hogy a szakorvos elítéli majd őket fogaik állapota vagy kellemetlen leheletük miatt.
Mi a teendő, ha félek a fogorvostól?
A legjobb megoldás, ha beszél erről fogorvosával. Ha fogorvosa nem veszi komolyan önt vagy félelmeit, akkor keressen egy másik szakembert. Minél jobban megbízik fogorvosában, annál kevésbé tart majd attól, ami a székben történik. Ha fogorvosa páciensorientált hozzáállású, akkor figyelembe veszi majd az egyéni igényeit, és igyekszik mindent megtenni annak érdekében, hogy oldja a feszültségét a látogatások során.
Amennyiben azért aggódik, mert nem tudja, mi történik éppen, kérje meg fogorvosát, hogy magyarázza meg, hogy mit fog csinálni a szájában. Így könnyebb lesz majd felkészülni a beavatkozás lépéseire, és nem érik majd meglepetések.
Segíthet továbbá, ha megbeszélnek egy „vészjelet”, amire a fogorvos rövid időre abbahagyja, amit éppen csinál (ha ez lehetséges). A kézfeltétel egy jó példa erre, de vigyázzon, nehogy megüsse az orvost munka közben (még ha nem is szándékosan)! Használja a jelzést, és orvosa ad majd egy kis időt, amíg ön vehet néhány mély levegőt, mielőtt folytatódna a beavatkozás. Próbáljon meg nem visszaélni ezzel, hiszen így csak tovább tart majd a folyamat.
(Szponzorált tartalom)