A mai rohanó világban az emberek többsége állandó időhiánnyal küzd, egyszerűen annyi az elintéznivaló, hogy alig lehet mindent belesűríteni 24 órába úgy, hogy közben még az olyan alapvető szükségletekre is jusson idő, mint az evés vagy az alvás. Különösképp igaz ez a vállalkozókra, cégvezetőkre.

Nagy szükség van tehát olyan módszerekre, melyekkel bizonyos tevékenységeket jelentősen fel lehet gyorsítani. Tipikusan ilyen az olvasás is.

 

Betűk és számok végtelen halmaza 

 

Ha belegondolunk, egy átlagos nap során több ezer, de akár tízezer karaktert is elolvasunk és írunk. E-mailek, prezentációk, jegyzetek, számlák, üzenetek a munkatársaktól, táblázatok, stb. Vajon le lehetne rövidíteni valahogy az erre szánt időt?

 

Igen, erre többféle módszer is létezik, például a MiniCRM szoftverében található AI asszisztens, ami képes arra, hogy egy adott szöveget értelmezzen, a lényeget összefoglalja, és készítsen egy listát a hozzá kapcsolódó teendőkből. Mindezt pedig természetesen sokkal gyorsabban, mit ahogy arra egy ember képes lenne.

 

További digitális megoldások

 

A gépi olvasás ma már eléggé elterjedt dolognak számít, nem kell hozzá programozónak lenni, ugyanis számos olyan program található, ami alkalmas egy szöveg hangos felolvasására, és az átlagfelhasználók is könnyen kezelhetik.

 

Sőt, egyes eszközökben natív megoldások is találhatóak erre, azaz még csak külön programot sem kell telepíteni. A MacBookokon például elég csak kijelölni a szöveget, majd az option+esc gombok használatával a gép felolvassa a tartalmat, és még a beszéd sebességén is tudunk változtatni. Ugyanígy az iPhone is képes erre gyárilag.

 

Hogyan válj igazi gyorsolvasóvá?

 

Persze nem lehet mindig a digitális eszközökre támaszkodni, hisz gyakran előfordul, hogy egy papíron lévő szöveget kellene minél hamarabb elolvasni és értelmezni. A villámolvasásra pedig léteznek remek technikák, melyeket némi gyakorlással bárki el tud sajátítani. Mutatunk is párat:

 

Átfutás: ennek annyi a lényege, hogy a szóról szóra történő haladás helyett gyorsan átfutod a szöveget és kiragadod belőle a kulcsmondatokat, szavakat. Ebben segít, ha a tartalom lényege ki van emelve félkövérrel, más betűszínnel, esetleg alcímekbe szedve.

 

A feldarabolás ehhez hasonlít, annyi különbséggel, hogy a szöveget több kisebb részre osztod fel, és ezeken egyesével mész végig, csak a fő mondanivalójukra koncentrálva.

 

Ha az adott dokumentum hosszú, de a végén van egy összefoglaló, akkor célszerű ezzel kezdeni, ugyanis zanzásítva tartalmazza a lényeget. Olvasd el, majd a többi részből csak a fontos részeket fusd át.

 

Az iskolában biztosan te is úgy tanultál meg olvasni annak idején, hogy az ujjaddal vagy egy ceruzával kellett mutatni a papíron, hogy hol tartasz a szövegben. Ne hidd, hogy ez gyerekes módszer! Alkalmazd nyugodtan felnőttként is ezt a sorvezetőt, húzd végig gyorsan az ujjad a sorok mentén, és kövesd a tekinteteddel. Jelentősen növeli az olvasás tempóját.

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

További cikkeink a témában
Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli
Hirdetés