A közvélekedéssel ellentétben a takarékosság nem feltétlenül jelent lemondást, a megszokott kényelmi szint csökkentését. Számos egyszerű és tulajdonképpen ésszerű lépést tehetünk annak érdekében, hogy otthonunk energiafelhasználását csökkentsük anélkül, hogy a kemény munkával kivívott életminőségünk csorbát szenvedne.

Ezekhez az intézkedésekhez mégcsak az EnergyHub szakértőinek energetikai auditjának elkészíttetésére sincsen szükség, hisz könnyedén jelentős megtakarítást érhetünk el csak a józan ész parancsát követve is.

 

Áramfogyasztás csökkentése okosan

 

Az otthoni áramfogyasztás csökkentésének számos módja van, amelyek nem járnak kényelmetlenséggel és könnyen megvalósíthatóak.

 

Kézenfekvő megoldás lehet a hagyományos, nagy fogyasztású izzók kiváltása LED technológiával. A LED nemcsak kevesebb energiát használ, de a várható élettartama is jelentősen hosszabb, ezért ezzel plusz költségcsökkenést érhetünk el, és a háztartás hulladéktermelése is csökkenthető.

 

Ha jól meggondoljuk az elektromos berendezések stand-by üzemmódja túl sok plusz kényelmet nem biztosít, főleg ha mégcsak nem is tartózkodunk a lakásban. Érdemes minden eszközt áramtalanítani, amikor csak lehet, hiszen ezzel nem csupán az energiafogyasztás csökken, de az eszközöket is megvédhetjük a folyamatos áramhasználat kellemetlen következményeitől.

 

Érdemes magukat a készülékeket is úgy megválasztani, hogy a lehető legkevesebb energiát fogyasszák. Szerencsére ehhez könnyen értelmezhető besorolási rendszer áll rendelkezésre, az A+++ készülékek választásával hosszútávon jelentős összegeket spórolhatunk meg a rezsiszámlából.

 

Hogyan spóroljunk a fűtésen?

 

Mivel a lakóingatlanok jelentős részénél az energiafogyasztás tetemes része fűtésre megy el, ezért erre is érdemes vetni egy pillantást.

 

Az első logikus lépés a hőveszteség csökkentése, hiszen mi a lakásban szeretnénk meleget, nem pedig a kertben vagy az utcán. Komoly hőveszteség léphet fel a nyílászáróknál, ezeket érdemes korszerűre cserélni, vagy legalább huzatcsökkentők segítségével javítani a helyzeten.

 

Ha már nem szökik meg a meleg, azt is optimalizálhatjuk, hogy mikor is van szükségünk fűtésre. Egy okos termosztáttal beállíthatjuk, hogy a fűtés csak akkor működjön, amikor épp nem tartózkodik otthon senki, hiszen az üres lakást nem kell fűteni, illetve éjszaka egészségesebb is az alacsonyabb hőmérséklet.

 

Energiatakarékosság a konyhában

 

A fűtés után a konyha a legnagyobb energianyelő, de itt is sokat tehetünk az ésszerű felhasználásért.

 

Az indukciós főzőlap gyorsabban és hatékonyabban melegítik fel az edényeket, mint a hagyományos elektromos vagy gáz főzőlapok, ezzel is csökkentve az energiafogyasztást. A mosogatógépet nem érdemes félig töltve elindítani, illetve itt is választható alacsonyabb hőmérsékletű, energiatakarékos program.

 

A fenti lépéseket érdemes megfontolni, hiszen egyéni lépéseink összessége komoly hatással lehet a környezetünkre, minden apró lépés számít a fenntartható jövő megteremtése érdekében.

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában