A farmerek éppen ellenállóságuk, strapabíró anyaguk miatt lettek olyan népszerűek. Tény, hogy egy jó minőségű farmernadrágot évekig, vagy akár évtizedekig is lehet hordani, de azért a farmer sem bír el mindent. Ennek a ruhadarabnak valóban nincsenek nagy igényei, de ha a minimális törődést megadod neki, azzal évekkel hosszabbíthatod meg az élettartamát.

A farmernadrág az egyik leguniverzálisabb ruhadarab – kortól, nemtől és stílustól függetlenül szinte mindenki szekrényében megtalálható. Klasszikus, divatos és praktikus viselet, amely éveken át képes kiszolgálni viselőjét – de csak akkor, ha megfelelően bánunk vele. A minőség jó kiindulópont, de önmagában nem elég: egy drága farmer is tönkremehet néhány hónap alatt, ha nem figyelünk oda rá. Cikkünkben összegyűjtöttük azokat a bevált praktikákat, amelyek segítenek megőrizni a farmerod állapotát, és meghosszabbítják az élettartamát, hogy sokáig hordhass egy olyan darabot, amiben valóban jól érzed magad.

A méret a lényeg – tényleg!

A megfelelő méret kiválasztása nemcsak a kényelem szempontjából fontos, hanem a farmer élettartama miatt is. Ha túl szoros nadrágot hordasz, az anyag állandó feszülésnek van kitéve, különösen a varrásoknál és a hajlatoknál. Ennek eredménye lehet a gyakori repedés, szakadás – főleg a belső combnál, térdnél vagy hátul, az ülep résznél.

Vásárolj olyan farmert, aminek a szabása a testalkatodnak megfelelő, és amiben kényelmesen tudsz mozogni, leülni, guggolni is. Ha feszül, húz, vagy nem tudsz kényelmesen mozogni benne, inkább válassz egy számmal nagyobbat vagy egy másik fazont. Az online vásárlástól sem kell félni, hiszen ha egyszer megtaláltad a számodra megfelelő fazont és méretet, már tudni fogod, hogy mit kell keresned, de ha mégsem lenne megfelelő a rendelt nadrág mérete, utólag is nagyobbra cserélheted azt.

A kicsi farmer ugyanis nem csak kényelmetlen, de sajnos gyorsabban tönkre is megy.

Mosd ritkábban – és okosan

A farmerek egyik leggyakoribb ellensége a túl gyakori mosás. Bár elsőre furcsának tűnhet, a farmernadrág nem igényel heti szintű tisztítást – elég 4-6 viselésenként a mosógépbe dobni, hacsak nem lett igazán koszos. Minden egyes mosás koptatja ugyanis az anyagot, kifakítja a színét és gyengíti a szálakat.

Mosás előtt mindig fordítsd ki a nadrágot, így a külső réteg kevésbé kopik. Mindig hideg vagy langyos vízben mosd, alacsony fordulatszámon. Használj kímélő mosószert, és kerüld a fehérítőt, illetve az erősen illatosított szereket.

Tipp: Ha van rá lehetőséged, kézzel is moshatod a farmeredet. Ez különösen jó ötlet, ha világos vagy színes nadrágod van, mert ezek az anyagok még kényesebbek lehetnek.

Kerüld a szárítógépet

A farmerek egyik legnagyobb ellensége a szárítógép. A hő nemcsak összehúzza az anyagot, hanem kiszárítja és rideggé is teszi, ezáltal könnyebben szakad. Ehelyett terítsd ki vagy akaszd fel a farmert szellős helyen, lehetőleg árnyékban – a közvetlen napfény fakíthatja a színt.

Fontos: a nadrágot még nedves állapotban formázd vissza, húzd ki a szárát, simítsd el a zsebeket, hogy ne gyűrődjön be teljesen száradás után.

Ne vasald, ha nem muszáj

A farmer anyaga alapvetően nem igényli a vasalást. Ha jól teregeted ki és szépen szárítod, akkor elegendő lehet egy kézi kisimítás. Ha mégis vasalnád, mindig kifordítva és közepes hőfokon tedd, illetve használj gőzt vagy egy enyhén nedves kendőt a vasaló alá, hogy megóvd a színt és az anyagot.

Foltok kezelése célzottan

Egy-egy folt miatt nem kell azonnal teljes mosást alkalmazni. Inkább próbáld célzottan tisztítani a szennyeződést – például enyhe szappanos vízzel, folttisztítóval vagy házi praktikákkal (szódabikarbóna, ecet, citromlé). Fontos, hogy előbb teszteld a módszert egy kevésbé látható részen, nehogy maradandó kárt okozz.

Tárold tudatosan

A farmereket tárolhatod összehajtva vagy felakasztva is, de nem mindegy, hogyan! A hajtogatásnál figyelj arra, hogy a derékrész ne törjön meg, mert hosszú távon eldeformálódhat. Akasztani is lehet a nadrágokat, de vastag vállfán, hogy ne húzza ki az anyagot. Ha teheted, szellős helyen tárold, és kerüld a nedvességet, ami penészedéshez, szagosodáshoz vezethet.

Gondold át, mikor viseled

Bár a farmer sokoldalú darab, nem minden alkalomra ideális. Ha tudod, hogy hosszú ideig fogsz ülni (például autóban, repülőn), érdemes kényelmesebb, rugalmasabb anyagú nadrágot választani. Télen pedig figyelj arra, hogy a járdára szórt sóval ne érintkezzen közvetlenül a farmer szára – a só maró hatású lehet az anyagra nézve.

1 tipp: Pihentesd a nadrágod

Bármennyire is szereted az egyik kedvenc farmered, nem jó ötlet naponta viselni. Mint minden ruhanemű, ez is „elfárad”, ha nem hagysz neki időt regenerálódni. Legalább 1-2 nap szünetet adj két viselés között, hogy a szálak visszanyerjék eredeti formájukat. 3-4 jó minőségű, kényelmes, rád szabott nadrággal így is kényelmesen ki tudod húzni az egész hetet!

A farmernadrág strapabíró, de nem elpusztíthatatlan. Egy kis odafigyeléssel – a helyes mosással, tárolással, és tudatos viselettel – évekkel meghosszabbíthatod az élettartamát. És miért is ne tennéd? Egy jól karbantartott farmer nemcsak praktikus, hanem stílusos és környezetbarát választás is, hiszen kevesebb ruhát kell megvásárolnod. Vigyázz rá – megéri!

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában
A Recirquel újra a szívünk közepébe talál a Müpa színpadán
Hirdetés