Divatirányzatok jönnek, mennek, de a fabútorok népszerűségét semmi sem kezdheti ki. A természetes anyagból készült szekrények, székek, asztalok és más bútorok egészen természetközeli, otthonos hangulatot teremtenek az életterünkben. Ez persze csak akkor igaz, ha a bútorok szépek és egészségesek. Cikkünkben a favédelemhez kapcsolódó legjobb praktikákat mutatjuk be!

Előzzük meg a bajt!

Fából készült bútorainkra többféle veszély is leselkedik. Ezek közül első helyen kell megemlítenünk az olyan kártevőket, mint a cincérek, a szúfélék, a darazsak és kopogóbogarak. Ezek a rovarok a fában megtalálható baktériumokból táplálkoznak, és sajnos akár teljesen tönkre is tehetik a bútorokat. Hasonló a helyzet a gombák okozta penésszel is. Ezekből szintén rengeteg van, a legismertebb talán a penészgomba és a pincegomba.

A legjobb védekezés az, ha esélyt sem adunk a rovaroknak és gombáknak, hogy megvessék a lábukat a faanyagon. Már azzal is sokat tehetünk, ha a fabútorokat megfelelő, lehetőleg száraz és hűvös helyen tároljuk. Tovább növelhetjük a fa élettartamát, ha a favédelemhez megfelelő festékeket és bevonatokat választunk. A lakkozás is megfelel éppen a célnak, de még jobb, ha lazúrfestéket használunk. Ez az anyag ugyanis – amellett, hogy távol tartja a károkozókat – nem gátolja a fa természetes légzését.

Rovarriasztó szerek

A korábban már említett rovarok lassú, de kitartó munkával használhatatlanná tehetik a fából készült bútorokat. A szíjácsbogár ezen felül a faparkettát is imádja, a házi cincér pedig a fenyőfáért rajong. A fadarázs számára a linóleum vagy a vakolat átrágása sem okoz gondot, míg a kopogóbogarak a bútorok mellett még a födémet is kikezdhetik. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy milyen módszerrel oldjuk meg a favédelmet, ha a rovarok jelentik a legnagyobb veszélyt.

A szakboltok polcain jobbnál jobb vegyszereket találunk, melyek hatékony és hosszú távú megoldást jelentenek. Ha viszont valamilyen okból ódzkodunk a kemikáliáktól, akkor természetes anyagok is szóba jöhetnek. Az olajozás önmagában is remek technika, de tovább fokozhatjuk a hatást, ha valamilyen erősebb illóolajjal is átdörzsöljük a bútorokat. A rovarok általában nem szeretik a citrusos illatokat, illetve a teafaolaj szagát.

 A páratartalom szabályozása

Köztudott, hogy a penészgomba a nedves, hűvös helyeket kedveli. Amennyiben az otthonunkban állandó magas páratartalom uralkodik, és csak ritkán szellőztetünk, biztosra vehetjük, hogy a jellegzetes fekete folt előbb-utóbb megjelenik a falakon, no és persze a fabútorokon. Hogy ezt megelőzzük, mindenképp tartsuk az otthonunk levegőjének nedvességtartalmát 40-60% között. Ma már fillérekért beszerezhetünk olyan hőmérőt, ami a páratartalom mérésére is alkalmas.

A rendszeres szellőztetésről semmiképp ne feledkezzünk meg, akkor sem, ha odakinn hideg idő tombol. Egy párperces átszellőztetés sokat tesz a levegőminőség javításáért, miközben a hőérzetünket egyáltalán nem befolyásolja. Ha minden kötél szakad, akkor szerezzünk be egy páramentesítő készüléket, de arra azért ügyeljünk, nehogy túlszárítsuk a levegőt, mert az már az egészségünkre nézve előnytelen.

Rendszeres karbantartás, ápolás

Nem létezik olyan módszer, amivel egyszer és mindenkorra biztonságban tudhatnánk a bútorainkat. A legjobb minőségű vegyszer hatása sem tart örökké, a lakk és a festék is megkopik egyszer. Ha tehát sokáig szeretnénk gyönyörködni a bútorokban, akkor időről időre ellenőriznünk kell az állapotukat, és karbantartani őket.

Már az is sokat ér, ha nem hagyjuk megülni a port a bútorokon, és azonnal szárazra töröljük őket, ha nedvesség kerül rájuk. Emellett arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy néhány évente újralakkozzuk őket, és persze a rendszeresen végzett vegyszeres, olajos, illóolajos kezelés sem maradhat el.

Szabadtéri fabútorok megóvása

Az eddig ismertetett tippek elsősorban a beltéri bútorokra vonatkoztak, nem ritka azonban az sem, hogy a kerti bútorok is fából készüljenek. A favédelem alapjai ilyenkor is ugyanazok: kezelnünk kell a fát, meg kell védenünk a túlzott nedvességtől és a lehető legtisztábban kell tartanunk őket.

A kinti bútorok esetében főleg a csapadékos őszi, a hideg téli időszak jelent kihívást. Ha lehet, ilyenkor vigyük őket száraz, védett helyre, de amennyiben ez nem megoldható, takarjuk le őket erős fóliával vagy vászonnal. Ugyanezt megtehetjük a tikkasztó nyári napokon is, mert az erős UV-sugárzás is káros hatással van a fára, elsősorban annak színére, erősségére.

Egy kis odafigyeléssel a fabútor sokáig az otthon dísze lesz

A fából készült bútorok élettartama évtizedekben, ha nem évszázadokban mérhető. Ehhez igazán nem kell nagy erőfeszítéseket tennünk és hatalmas költségekbe vernünk magunkat. A favédelem az odafigyelésről és a baj megelőzéséről szól!

 

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

További cikkeink a témában