Egy új otthon építése vagy egy felújítás során sok-sok döntést kell meghozni, köztük az ablakok is a listán vannak. Sokan elgondolkodnak azon, hogy érdemes-e a háromrétegű üvegezés mellett dönteni.

Vajon megéri-e ár-érték arányban a több réteg? A következő cikkben ennek fogunk utánajárni, hogy megkönnyítsük a döntést.

 

A Galaxy Nyílászárócentrum 3 rétegű ablakai adják a cikk alapjául szolgáló információkat. Pontos képet kapunk arról, hogy milyen előnyöket kínál egy tripla üvegezésű ablak a dupla rétegűvel szemben. Hogyan befolyásolja az otthona hőszigetelési képességét, és mikor éri meg a magasabb költségeket vállalni?

 

Mi az az U-érték és mennyit számít a hőszigetelésben?

 

Az ablakok hőszigetelő képességének egyik lényegi mutatója az U-érték, amely a hőátbocsátási tényezőt jelöli. Ez az érték megmutatja, hogy az ablak mennyi hőt enged át. Minél alacsonyabb az U-érték, annál jobb az adott ablak hőszigetelése.

 

Kétrétegű üvegezés: Ezek az ablakok általában megfelelő hőszigetelést nyújtanak a legtöbb lakóépület számára, főként akkor, ha nemesgázzal – például argonnal – vannak töltve. Az U-értékük rendszerint 1,1-1,3 W/m²K körül mozog.

 

Háromrétegű üvegezés: Ennél a típusnál a harmadik üvegréteg tovább javítja a hőszigetelést, így az U-érték akár 0,6-0,8 W/m²K is lehet. Manapság már egyre többen választják ezt a típust, de pl. passzív házak esetében kifejezetten ajánlott a tripla üvegréteg. Ugyanis ahhoz, hogy egy ház “passzív” legyen, szigorú szabályoknak kell megfelelnie.

 

Low-E bevonat: téli meleg, nyári hűvös

 

Az energiatakarékosság szempontjából a Low-E bevonat jelent még plusz alternatívát. Ez az átlátszó, mikroszkopikus réteg csökkenti a hőveszteséget, ettől függetlenül a fény beáramlását sem akadályozza.

 

Egy Low-E bevonat alkalmazása már a kétrétegű típusnál is érezhetően javítja az energiahatékonyságot. Háromrétegű üvegezés esetében lehetőség van több Low-E réteg elhelyezésére, ami tovább fokozza az ablak hőszigetelési képességét és hőszabályozását. Mi ennek a hatása a gyakorlatban? Télen bent tartja a meleget, nyáron pedig kívül rekeszti a forróságot.

 

Egyéb hasznos tulajdonságok hőszigetelt ablakok esetén

 

Napjainkban a zajcsökkentés is egyre inkább előtérbe kerül, az utcák egyre zsúfoltabbak, a napi szintű zajok zavaró tényezőként merülhetnek fel. A 2 rétegű hőszigetelt nyílászárók általában 28-32 dB közötti zajcsökkentést biztosítanak, háromrétegű társaik pedig akár 35-40 dB-lel is csökkenthetik a zajokat.

 

A másik fontos szempont a páralecsapódás, mely főként télen okozhat problémát, amikor a belső és a külső hőmérséklet közötti különbség nagyban eltér egymástól. Ebben az esetben is elmondható, hogy a 3 réteg lesz a hatékonyabb, bár már a dupla üveg is sokat javít a helyzeten.

 

A dupla falú hőszigetelt üveggel ellátott ablakok is sokat javítanak az otthonok hőháztartásán, de ha igazán hatékony megoldást keres, akkor jobban jár, ha a 3 rétegű típusra teszi le a voksát.

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában