
A gerincet érintő mozgásszervi panaszok rengeteg ember mindennapjait nehezítik meg manapság, ráadásul a hát- és derékfájás sokak számára már komoly életminőség-romlást is jelent. Ugyanakkor nem csupán a nehéz fizikai munkát végző férfiakat veszélyeztetik ezek a problémák, hanem az irodai dolgozókat is.
A jó hírünk, hogy a McKenzie-módszer kifejezetten ajánlott gerincsérv esetén, ezért is hivatkoznak rá gerincsérv torna gyanánt, ezenkívül persze számos más mozgásszervi probléma esetén is alkalmazható. A sherlockrehab.hu csapatát érdemes felkeresni, ha szükség van ilyen kezelésre.
Mi a terápiás módszer lényege?
A McKenzie-tornát Robin McKenzie új-zélandi gyógytornász fejlesztette ki, ami az évek során egy tudományosan alátámasztott rendszerként vált ismertté. A lényege, hogy a fájdalom pontos kiváltó okát célzott vizsgálatokkal azonosítja, majd személyre szabott mozgássorokkal kezeli.
Az egyik legnagyobb előnye, hogy a páciens aktív résztvevője a folyamatnak, a cél tehát nemcsak a tünetek enyhítése, hanem a hosszú távú “önkezelési technika” elsajátítása, amely által csökkenthető a visszaesés kockázata.
Hogyan zajlik a terápia?
A kezelés első lépése egy alapos állapotfelmérés, vagyis a gyógytornász speciális mozgásos tesztekkel feltérképezi, hogyan változik a fájdalom intenzitása a különböző testhelyzetekben és mozdulatoknál. Szintén jó hír, hogy már a vizsgálat során érezhetővé válhat a kezelés pozitív hatása, ugyanakkor, ha egy adott mozdulatsor csökkenti a fájdalmat vagy megváltoztatja annak intenzitását, az iránymutatást ad a továbbiakhoz.
Ezután következik a személyre szabott mozgásterápia, amely során a páciens megtanulja azokat a gyakorlatokat, amelyek célja: a fájdalom enyhítése és a kisugárzó, környéki panasz megszüntetése, az ízületek mozgástartományának helyreállítása, illetve a helyes mozgásminták, testhelyzetek elsajátítása.
A páciensek csoportosíthatók a módszer szerint
A diagnózis után a betegeket három fő kategóriába sorolják, attól függően, hogy mi okozza a fájdalmukat:
- Derangement szindrómáról akkor beszélünk, ha mechanikai akadály, például porckorong-kiboltosulás miatt a mozgás fájdalmat vált ki. A kezelés célja a helyes mozgássorokkal visszaállítani az ízület természetes mozgástartományát és mérsékelni a fájdalmat.
- Diszfunkciós szindróma a hosszan fennálló szöveti károsodás, például hegesedés vagy megrövidült lágyszövetek következményeként léphet fel. Itt a fokozatos nyújtások és ismétlődő mozdulatok segítik az érintett terület rugalmasságának visszaállítását.
- A poszturális szindróma a helytelen testtartásból eredő fájdalom, amely manapság sokunk esetében megfigyelhető. A kezelés lényege a helyes testtartás elsajátítása és a megelőző gyakorlatok alkalmazása.
Nem egy egyszerű gerinctorna
Fontos megérteni, hogy a McKenzie-módszer nem csupán a tüneteket kezeli, hanem a fájdalom kiváltó okára összpontosít, és célja, hogy a páciens önállóan is képes legyen “kontrollálni” az állapotát.
(Szponzorált tartalom)