A bokaszalag általában egy bokaficam hatására sérül meg, amikor a porcot és az ízületeket tartó külső szalagok megnyúlnak, így szakadást okozva a területen. Esetenként elegendő egy rossz lépés, esetleg valamilyen sporttevékenység, ami kapcsán gyorsan változtatunk helyzetet. A nők esetében pedig sokszor a túlzott magassarkúban való járkálás is melegágya lehet a betegségnek. A kialakulásának tehát több oka is lehet, amiket a sérülés után nem árt átgondolni, hogy megelőzhető legyen az újabb probléma.
De vajon milyen lehetőségeink vannak a kezelésre? Cikkünkből kiderül, hogy milyen gyógytorna gyakorlatok segíthetnek bokaszalag szakadása esetén!
A bokaszalag szakadásának kialakulása és a fő okok
A szalagok általában idősebb korban okoznak gondot, ám manapság egyre többször fordul elő a fiatalabbak körében is. A sportolók esetében nem ritka a betegség, hiszen elegendő egy rossz lépés és már meg is történt a baj. A gyerekeknél azonban az ínszalagok még sokkal rugalmasabbak, nem véletlen, hogy ők kisebb eséllyel fordulnak orvoshoz bokaszalag szakadással.
Probléma lehet továbbá a nők körében az is, ha túl sok időt töltenek magassarkú cipőben. Tudniillik ez kicsit sem segít megőrizni a lábak egészségét. Persze néha muszáj felvenni egy elegánsabb lábbelit, de amint megengedett, érdemes azt lecserélni egy laposabb változatra.
Hajlamosító tényező még az is, ha valaki lazább szalagokkal és ízületekkel rendelkezik. Ilyenkor sokkal nagyobb az esélye, hogy sérülés keletkezik, mivel a boka nem nyújt elegendő stabilitást. Ezek általában genetikai eredetű problémák, amiket nem lehet csak úgy megelőzni, azonban karban lehet őket tartani különböző mozgásokkal és aktív életmóddal. Az állómunka és a túlsúly sem segíti a boka egészségét, hiszen a szalagok folyamatos terhelésnek vannak kitéve, ennek hatására megnyúlnak és elszakadnak.
A szakadás tünetei
A bokaszalag szakadás esetében az elsődleges tünet az éles és a nyilalló fájdalom, amit bedagadt láb és nyomásérzékenység követ. Mivel pontos diagnózist csak a szakorvos tud felállítani, így érdemes minél előbb időpontot kérni egy klinikára, ahol ki tudják vizsgálni a problémát. Teljes szakadás esetén ugyanis fennáll a lehetőség, hogy műtétre is sort kell keríteni, amit azonban jobb minél előbb elvégeztetni, mielőtt szövődményekkel kellene szembenéznünk.
Hogyan zajlik a gyógytorna bokaszalag szakadás esetében?
Amint felkeressük a szakembert, egy teljes állapotfelmérésen veszünk részt, ahol kikérdeznek minket a fájdalomról és a betegség kialakulásáról. Az anamnézis felvétele akár egy óráig is eltarthat, hiszen ahhoz, hogy az orvos pontos képet kaphasson, át kell vizsgálni a bokaízület mozgásterjedelmét. Ezt követően már tisztább képet kapunk arról, hogy milyen gyógytornán is kell részt vennünk.
A gyógytornász feladata, hogy minél előbb tehermentesítse az ízületeket, majd pedig átmozgassa a teljes végtagot. Ilyenkor külön hangsúlyt fektet a boka fölötti és alatti területre, amiket mobilizálni kell, hogy megerősítésre kerüljön minden környező izom. Ezek a gyakorlatok segítik majd, hogy végre teljes mértékben visszanyerhessük a boka mozgásterjedelmét és megnöveljük az izomerőt. Az első fázisban a lényeg, hogy pihentessük a sérült területet, azonban a teljes nyugalmat érdemes elkerülni, hiszen a vérkeringés rosszabbodhat, így még nagyobb fájdalmat okozva a bokánál. Óvatos és fájdalommentes mozgatással azonban csökkenthető a duzzanat, javulhat a keringés és elkerülhetjük a hegeket is.
Ezeket követik majd a részterheléses és persze a teljes terheléses feladatok egyaránt. Egyes típusokat otthon is el lehet végezni, amit nem árt folyamatosan megtenni, hogy a kezeléssel maximális hatékonyságot érhessünk el. Ha pedig minden rendben zajlik, akkor akár pár alkalom után érezhetjük a változást, így a rehabilitációt követően rövid időn belül térhetünk vissza a megszokott életünkhöz. A sportot azonban csak az orvos engedélye után kezdjük meg ismét, nehogy véletlenül túl korán terheljük az izmokat.
Mi várhat ránk a kezelést követően?
A Gyógytornászom budapesti rendelője szerint néhány gyógytorna gyakorlatot otthon is el lehet végezni, azonban nem szabad túlterhelni a sérült ízületeket. Ha mindezeket hatékonyan végeztük el, akkor a bokáról a duzzanat szépen lassan leapad, ráadásul még a fájdalom is enyhülhet. Pár alkalom után már érezhető a változás, ami hatására stabilabbá válhatnak az ízületek, így ismét visszatérhetünk az aktív életmódhoz.
(Szponzorált tartalom; fotó: Pixabay)