Mindenkinek máshoz van érzéke: valaki a matekhoz, valaki a művészetekhez és valaki például a nyelvekhez ért jobban. Ez szinte kivétel nélkül már gyerekkorunkban kiderül, és főként az iskolában szerzett osztályzataink tükrözhetik. De vajon ez meghatározhatja a felnőtt korunkat is, vagy csak a tanulmányainkban mutatkozhat meg? Járjuk körbe a kérdést a matematika aspektusából!
Hasznos lesz felnőttkorban a tudás?
Gyakori vitatéma főleg a szülők körében, hogy miért kell a gyerekeknek bonyolultabbnál bonyolultabb matematikai feladatokat megtanulniuk az iskolában, hiszen az ott tanultaknak csak egy kis részét alkalmazzák majd ténylegesen a mindennapokban.
Ha nem mérnökként, vagy mondjuk programozóként dolgozunk, akkor matektudásunkat jellemzően csak akkor vesszük elő, ha valamilyen pénzügyi számítást végzünk. Ilyen például, ha a havi kiadásainkat mérlegeljük, ha spórolni szeretnénk valamire, vagy éppen hitelt vennénk fel. Ezekben a helyzetekben a matematikai alapműveleteken kívül esetleg még a százalékszámításra lehet szükségünk.
A pénzügyi tudatosság fontosabb
Ennek alapján kijelenthetjük, hogy a pénzügyi tudatosság fontosabb, mint az, hogy matekzsenik legyünk. Az tény, hogy van összefüggés a kettő között, de a pénzügyeink főként gyakorlati tudást igényelnek, mintsem elméletit. Ezt a gyakorlati tudást az iskolában sajnos – egyelőre – nem tanítják. Jobb esetben a szüleinktől, a családtagjainktól, majd felnőttkorunkban a saját tapasztalatainkból sajátíthatjuk el. De miért is fontos mindez?
Ha nem szeretünk számolgatni, akkor is beláthatjuk, hogy ha nem fordítunk kellő figyelmet a pénzügyeinkre, akkor bizony nem úgy fog alakulni az életünk, ahogyan azt elterveztük! Ha nem tanulunk meg bánni a pénzünkkel, lemondhatunk álmaink házáról, egy új autó helyett a régivel kell majd járnunk, nem tudunk majd félretenni nyaralásra és a hobbinkra sem marad pénzünk a hónap végéig. Egy szó, mint száz: a pénzügyi tudatosságunk az életszínvonalunkat fogja meghatározni. Nézzük is, hogy mik azok az alapok, amiket érdemes elsajátítanunk!
Költségvetés készítése
Amikor pénzügyi tudatosságra törekszünk, akkor legelőször költségvetést érdemes készítenünk. A bevételek és kiadások havi szintű rögzítése különösen nagy segítség, ha tisztán szeretnénk látni a pénzügyi helyzetünket! Ez alapvetően nem igényel különösebb matematikai tudást, valójában csak összeadásról és kivonásról beszélünk ebben az esetben. Egy egyszerű füzetben is vezethetjük a havi büdzsénket, de segítségünkre lehetnek már különböző telefonos applikációk is.
Célok meghatározása
Amint tisztáztuk a pénzügyi kereteinket, meghatározhatjuk a céljainkat is, hiszen a pénzügyi tudatosság lényege pont az, hogy nyílegyenesen haladjunk a vágyaink felé! Ezek a célok lehetnek rövid, illetve hosszú távúak is. Amennyiben hosszabb távban gondolkodunk, érdemes éves költségvetési tervet is készíteni. Ilyenkor sem kell megijedni, mert ugyanolyan egyszerű dolgunk lesz, mint a havi költségvetés esetében, csak egy kicsivel kell majd többet számolnunk.
Megtakarítás
Akár rövid, akár hosszú távú célokat szeretnék megvalósítani, szükségünk lesz megtakarításra. Nagyon egyszerűen kiszámítható, hogy mennyit kell félretennünk egy hónapban, hogy adott idő alatt megspórolhassunk egy bizonyos összeget.
Ha szeretjük az egyszerű megoldásokat, akkor követhetjük az 50/30/20-as szabályt is, ami egy szuper spórolási technika – ehhez viszont már egy kis százalékszámításra is szükségünk lesz. Ez röviden arról szól, hogy a fizetésünk 50 százalékába bele kell, hogy férjenek a havi fix kiadásaink, 30 százalékába pedig a változó kiadásaink. A maradék 20 százalék lesz a havi megtakarításunk.
Befektetés
A pénzügyi tudatosság alapjai közé sorolhatjuk a befektetéseket is, amik egészen kis összegtől akár a komolyabb beruházásokig is terjedhetnek. Ma már elég sokféle lehetőség közül választhatunk, vásárolhatunk részvényeket, állampapírokat, vagy akár még aranyat is. És érdemes is élni ezekkel a lehetőségekkel, hogy a pénzünk „ne csak álljon”, hanem termeljen is!
Hitelfelvétel
A hitelfelvételt is ide kell sorolni, hiszen komoly döntést hozunk, amikor több évre, évtizedre elkötelezzük magunkat valamelyik bank felé. Ha félvállról vesszük az egészet, és nem számoljuk ki pontosan, hogy elbírja-e majd a pénztárcánk a havi törlesztőket, akkor egy életre szóló hibát követhetünk el. Hosszabb távú hitelfelvétel esetében a kamatozás is jelentős kérdés lesz, javasolt a fix kamatozást előnyben részesíteni!
Pótolhatjuk is a tudást
Ha úgy érezzük, hogy nem elég az az ismeret, amit gyerekkorunkban megszereztünk, akkor sem késő, hiszen tájékozódhatunk például online fórumokból, podcastekből, blogokból is. Ennek jelentősége nemcsak abban rejlik, hogy a saját életünkben hozhassunk jó pénzügyi döntéseket, hanem abban is, hogy szülőként jó példát mutathassunk a saját gyerekeinknek. Ők tőlünk fogják megtanulni a pénzügyi tudatosság alapelveit, a mi mintánkat fogják követni.
A pénzügyi tudatosság tehát tanulható, ugyanúgy ahogy a matek is. Nem kell félni tőle, hiszen csak alapvető számításokat igényel, mégis az egész életünkre pozitív hatással lesz, ha kellő időt fordítunk rá.
(Szponzorált tartalom)