
Az emberi szervezet működése elképesztően komplex folyamatokból áll, ami az alvás és a hormonrendszer kapcsán is igaz, még a férfiak esetében is. Persze az erősebbik nem tekintetében némiképpen kevesebb hormonprobléma alakulhat ki, de az vitathatatlan, hogy az alvás és annak minősége komoly hatással van a mindennapokra.
Az alvás olyan mértékben határozza meg a napi ritmust, hogy rányomhatja a bélyegét minden pillanatra, ha nincs minden rendben. Az AludniSzeretek webáruházban kapható súlyozott takaró viszont nagyon sokat segíthet a pihentető alvás és az energikus ébredés elérésében.
Egy kicsit mélyebbre ásva számos hormon munkája lehet felelős a jó alvásért, amiből az egyik legfontosabb a melatonin. No de mi is ez valójában, és milyen szerepet tölt be a szervezetben? Erre a kérdésre adunk választ ebben az írásban.
Mi az a melatonin?
Az agyban lévő tobozmirigy termeli ezt a hormont, ami a természetes alvás-ébrenléti ciklus szabályozásában kap szerepet. Akár úgy is lehetne fogalmazni, hogy ez a szervezet automatikus altatója, ami sötétedéskor kezd el termelődni.
Persze nem ez az egyetlen funkciója, ami bizonyítja a testünk komplexitását, mert hatással van az immunrendszerre, az öregedési folyamatokra és a gyulladásos állapotokat is képes csökkenteni.
Alvásproblémák esetében sokan szokták javasolni a melatonin tartalmú készítményeket, amik többféle kivitelben kaphatóak a piacon. Ám mint minden étrend-kiegészítőnek, ennek is lehetnek bizonyos mellékhatásai, így a természetes melatonin-források is különös fontossággal bírhatnak.
Mit kell róla tudni?
Érdekes hormon, mert ahogy említettük számos hatása van a szervezetre, de ami ennél is fontosabb, hogy a szervezet magának termeli és a belső biológiai óránkat is irányítja. A retinán keresztül az agyunk érzékeli a sötétedést, így ilyenkor a tobozmirigy működésbe lépve melatonint termel.
Kora reggel, ahogy jön fel a nap, ennek a mértéke lecsökken, aminek hatására az ébrenlét szakaszába lépünk, frissen és üdén felkelünk. Mint minden folyamat a szervezetben, ez is olyan, amit a külső tényezők befolyásolhatnak.
Jelen esetben elsősorban a kék fényt kibocsátó készülékekre kell gondolni, amik megzavarják a természetes folyamatot. Mivel a sötétedés aktiválja a tobozmirigyet, így az ilyen jellegű mesterséges fény késleltetheti és csökkentheti a termelődés mértékét. Érdemes lefekvés előtt kerülni a képernyőt, hogy nyugodt legyen az éjszaka.
Természetes alternatívák mint melatoninforrások
A már említett táplálékkiegészítőkkel ellentétben gondolhatunk arra is, hogy a természetes forrásokhoz nyúlunk elsősorban, amik között a különböző ételek is előtérbe kerülhetnek. Ilyenek például a cseresznye, a banán és a paradicsom, valamint a dió is ide sorolható.
Emellett pedig a környezeti hatásokra is oda lehet figyelni, így lefekvés előtt 1-1,5 órával már érdemes kerülni a kék fényt. A televízió, az okostelefonok és minden olyan készülék, ami ilyen tartományban “világít” befolyásolja a melatonin termelését, viszont az AludniSzeretek webáruház súlyozott takarója is segíthet pihentetően aludni, kutatások szerint egy ilyen takaró használata fokozza a szervezete melatonin termelését.
(Szponzorált tartalom)