Az urológia főként a húgyutak, a vese, a húgyvezeték, a húgycső és a húgyhólyag megbetegedéseivel foglalkozó szakág, de a férfiak nemi szervének, így a here, a prosztata és a hímvessző problémáinak a diagnózisa és kezelése is az urológus feladatkörébe tartozik.

A közhiedelemmel ellentétben ez az ágazat nemcsak férfiakat, hanem nőket is kezel. A legtöbbször mindkét nem a vizeléssel kapcsolatos problémák miatt keres fel egy urológust, de ennél sokkal változatosabb azoknak a tüneteknek a listája, amelyek ezt az ágazatot érintik.

Mivel sokan nem tudják, hogy milyen panaszokkal lehet urológushoz fordulni, az alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakoribb problémákat, illetve a kapcsolódó tüneteket, amelyek ehhez a szakághoz kapcsolódnak.

Mint minden betegség, így az urológiai problémák kapcsán is elmondható, hogy minél előbb részesül valaki szakszerű kivizsgálásban és kezelésben, annál nagyobb valószínűséggel kerülheti el az esetleges szövődményeket.

Ha az alábbi panaszokat tapasztalja, kattintson a következő linkre: urológia Budapesten.

Felfázás 

Míg a nők jellemzően nőgyógyászhoz fordulnak a felfázásos panaszokkal, addig a férfiak ilyenkor az urológustól várhatnak segítséget.

Esetükben viszonylag ritka probléma, és tudni kell róla, hogy valójában nem azért alakul ki, mert hidegre fordult az idő – mint ahogyan azt a közhiedelemben gondolják róla –, valójában egy húgyúti fertőzésről van szó.

A férfiaknál azért ritkább, mint a nőknél, mert hosszabb húgyvezetékkel rendelkeznek, és az távolabb helyezkedik el a végbélnyílástól, így kisebb valószínűséggel kerülnek fertőzést kiváltó kórokozók a húgyhólyagba.

A felfázás, illetve húgyúti fertőzés tünetei nagyon jellegzetesek, a legtöbbször a fájdalmas, csípő, égő vizelés mellett a hólyag és az alhas tájékán megjelenő görcsös fájdalom, a húgycső diszkomfortérzete, súlyosabb esetben pedig a láz is megjelenhet ilyenkor.

Vizelettartási problémák

A vizelettartási problémák a férfiakat és a nőket egyaránt érinthetik, kezelésüket pedig a legtöbb esetben urológus végzi.

Azért csak a legtöbb esetben, mert az akaratlan vizeletszivárgásnak nagyon sokféle típusát különböztethetjük meg egymástól, így beszélhetünk stressz alapú-, késztetéses-, túlfolyásos-, funkcionális-, de akár teljes inkontinenciáról is.

A probléma önmagában a tünet is, így ha azt tapasztaljuk, hogy folyamatosan lassú vizeletszivárgás nehezíti az életünket, esetleg a vizelést követően gyakori, illetve állandó az utófolyás, akkor mindenképpen kérjük urológus segítségét.

A prosztata problémái

A prosztata vizsgálata az urológia egyik legfontosabb és leggyakoribb feladata. A dülmirigyként ismert szerv a húgyhólyag alatt helyezkedik el, normál esetben pedig gesztenye nagyságú, de problémánál a vizeletürítésre, sőt a szexuális életre is hatással lehet.

Bizonyos kor felett prevenciós jelleggel érdemes évente vizsgáltatni még tünetmentes állapotban is. Főleg a változókorhoz közeledő férfiaknál általános a prosztata jóindulatú megnagyobbodása.

Azon túl, hogy ez egy természetes jelenség, nagyon sok kellemetlenséggel járhat, így érdemes kezeltetni, illetve rendszeresen ellenőriztetni.

Súlyosabb tünetek a prosztata kapcsán az akut és a krónikus gyulladás, de a szerven daganatos elváltozás is megjelenhet.

Ha a prosztatával problémák vannak, akkor a tünetek között általános a gyakori és sürgető vizelési inger, amit gyakran ürítési nehézségek, elakadás kísér, de egy súlyos prosztatagyulladás az ejakuláció fájdalmát is kiválthatja.

A here betegségei

A prosztata mellett a herékhez kapcsolódó kellemetlen tünetekkel is az urológus foglalkozik, így bármilyen problémát tapasztalunk a kérdéses szerv kapcsán, azonnal forduljunk vele szakorvoshoz.

A leggyakoribb panasz ebben az esetben a herefájdalom. Számos oka lehet, így előfordulhat, hogy valamilyen gyulladásos folyamat áll a háttérben, esetleg visszértágulat vagy vízsérv idézi elő, sőt a herecsavarodás és a daganat is kiválthat fájdalmat.

Különösen lényeges urológiai vizsgálatra menni, ha fájdalmatlan csomót, duzzanatot vagy más egyéb elváltozást tapasztalunk a heréken, hiszen ezek akár súlyos problémák kísérőtünetei is lehetnek.

A vese betegségei

A vese betegségei férfiaknál és nőknél egyaránt előfordulhatnak. A legtöbb kapcsolódó problémát hasonló panaszok kísérik, így a vesetájéki, esetleg derékba sugárzó fájdalom, a vizeléshez kapcsolódó nehézségek vagy egyéb anomáliák mind visszavezethetők ide.

Különösen egy akut vesemedence gyulladás vagy vesekövesség esetén például ezek jellemző tünetek, azonban tudni kell, hogy a kérdéses szerv rengeteg tünetmentes betegséget is produkálhat.

Ide sorolhatók például a vesét érintő ciszták, amelyek akár évekig sem okoznak tüneteket. Ezért olyan lényeges prevenciós szempontból is a rendszeres urológiai szakvizsgálat és nyomon követés, hogy az ilyen és ehhez hasonló betegségek időben feltárásra kerülhessenek.

Szexuális diszfunkciók

Bár a szexuális diszfunkciók vizsgálatát és kezelését egyre inkább az andrológia végzi, azonban ilyen problémák esetén még mindig bátran kérhetünk segítséget urológustól is.

Szexuális diszfunkciónak nevezhető például a korai magömlés. Akkor beszélhetünk róla, ha szexuális aktus során már a behatolás előtt vagy attól számítva egy percen belül bekövetkezik a magömlés.

Amennyiben ez a páciensre vagy a párkapcsolatára negatív hatást gyakorol, akkor az teljes kivizsgálást igényel – függetlenül attól, hogy a szexuális élet kezdetétől jelentkező problémáról van szó vagy a korábbi jó funkció megváltozásáról.

A közhiedelemmel ellentétben a korai magömlés gyakran kezelhető, sok esetben pedig olyan urológiai betegségek váltják ki, mint a prosztata vagy a húgycső gyulladása, a nem megfelelő hormonszintek vagy bizonyos agyi vegyületek abnormális szintje.

Szintén szexuális diszfunkció még a merevedési zavar. Akkor beszélhetünk róla, ha a páciens nem tudja elérni a szexuális együttléthez szükséges merevedést. Bár a kor előrehaladásával ez a funkció folyamatosan mérséklődik, azonban a megfelelő életmóddal sokat lehet tenni ellene.

Minden esetben teljes körű kivizsgálást igényel, hogy feltárhatók legyenek a rejtett betegségek és állapotok, mert a cél nemcsak a tüneti, hanem az okozati terápia alkalmazása.

A szájon át szedhető készítmények többsége csak a tüneteket kezeli, de ma már vannak más kezelési formák is – például lökéshullám terápiák, azonban gyakran más szakágak bevonását is igényli ennek a problémának a megfelelő orvoslása.

A merevedési zavarokról tudni kell, hogy akár bizonyos betegségek is kiválthatják, így például a diabétesz, a magas vérnyomás, az elhízás és a prosztata problémái.

Nemi betegségek

A nemi betegségek többségének kezelését is az urológus végzi. Számos olyan – főként szexuális úton terjedő – fertőzés okozhat ugyanis urológiai tüneteket.

Ilyenkor gyakori a vizeléskor vagy általánosságban a nemi szerv környékén tapasztalható csípő és égő érzés, a viszketés, a kipirosodás vagy a gyulladásos képletek megjelenése, de bizonyos STD-k egészen sajátos panaszokat is okozhatnak.

A gonorrhoea esetében például gyakori a nemi szervből ürülő gennyes váladék, míg a gombás fertőzés akár az egész makk fájdalmas gyulladását idézheti elő.

Szintén nagyon jellegzetes a HPV-fertőzés, amikor a nemi szervek környékén karfiolhoz hasonlítható szemölcsök alakulnak ki.

Bármilyen nemi betegségre utaló tüneteket is tapasztalunk, haladéktalanul forduljunk urológushoz, aki a megfelelő készítmények felírásával tud segíteni vagy szükség esetén más szakághoz irányítani minket.

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában