Sokan szeretik a fa nyílászárókat természetes szépségük, illetve kiváló tulajdonságaik okán, azonban kevesebben vannak tisztában azzal, hogy az állaguk megőrzése érdekében mennyi munkát igényelnek.  

Amennyiben 1-2 évente nekiállsz a faajtók és -ablakok javításának és festésének, hosszú élettartammal számolhatsz, de így sem tudod megakadályozni például a vetemedést vagy a penészedést. Ha viszont nem állsz neki rendszeresen a karbantartásnak, rohamos állagromlásra számíthatsz.

 

A tönkrement nyílászárókat lecserélheted korszerű gondozásmentes alternatívákra, de ha olyan típusról van szó, amelyet érdemes megőrizni, vagy anyagi lehetőségeid nem teszik lehetővé, van mód a felújításukra, a Festékpalota.hu különféle favédelmi termékeket kínál hozzá. Mutatjuk, mit tehetsz.

 

Tipikus hibák

 

Az egyes hibák különbözőképpen befolyásolják a fa szépségét és funkcionalitását, így felújításuk is eltér egymástól, azonban rendszerint időigényes feladat.

 

A nedvesség, a pára komoly károkat okozhat a nem vagy nem megfelelően kezelt vagy karbantartott faszerkezetekben. Korhadást, rothadást, penészedést idézhet elő, ami nemcsak esztétikai probléma, de idővel a szerkezet gyengülését vonja maga után, illetve az egészséget is veszélyezteti.

 

A fa természetes anyagként reagál a környezet páratartalmának változásaira, így a vetemedés és a száradás is repedéseket és hasadásokat okozhat, illetve megnehezítheti a nyílászárók használatát. Továbbá különösen a puhafából készült ajtókat és ablakokat meg kell kímélni a mechanikai sérülésektől is.

 

Az időjárás viszontagságai károsíthatják a felületkezelő anyagokat, így a festék lepereghet, megrepedezhet, illetve a színe kifakulhat. Ugyanez lehet a probléma nem megfelelő előkészítés esetén.

 

Egyéb problémák

 

Az idő előrehaladtával a pántok, zárak és kilincsek idővel elkopnak, berozsdásodhatnak vagy elromolhatnak, a csavarok és rögzítőelemek kilazulhatnak, ami a használatot és a stabilitást is megnehezítheti. A tömítések elhasználódása csökkenti a szerkezet hő- és hangszigetelő képességét.

 

Akár komoly szerkezeti károkat is képesek előidézni a faanyagokat károsító különféle kártevők, mint a szú, a termesz vagy más rovarok, amennyiben az alapanyag nem volt megfelelően kezelve.

 

Hogyan újítsuk fel?

 

Minden esetben állapotfelméréssel kezdjük a munkát, majd ha meggyőződtünk a teendőkről, következhet a nyílászárók előkészítése, a zárak, kilincsek, pántok eltávolítása. Ezután tisztítsuk meg a felületet a szennyeződésektől és a zsírtól, majd csiszolással, hőlégfúvó pisztollyal vagy vegyi anyagokkal távolítsuk el róla a festéket.

 

A kisebb fahibák javításához különféle tömítőanyagokat használhatunk, a nagyobbakat érdemes kicserélni. Felületkezelés előtt csiszoljuk át, portalanítsuk, majd következhet az alapozás, illetve a festés, lazúrozás vagy lakkozás, szükség szerint több rétegben.

 

A fából készült nyílászárók felújítása gondoskodást igényel, de az eredménye esztétikus és tartós ajtó vagy ablak.

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában