Nemcsak nyáron, hanem télen is nagyon sokan indulnak el kirándulni, túrázni, nyaralni autóval. Most, hogy már megérkezett a síszezon, rengetegen pattannak autóba, hogy kiélvezzék a téli sportok örömeit. Mielőtt azonban útnak indulunk, mindenképp érdemes tájékozódni, hogy milyen szabályozás vonatkozik a téli gumikra, ugyanis sok államban kötelező a téli gumi ellentétben kis hazánkkal. Nálunk ugyanis nem kötelező télen feltenni a téli gumit, de Belgiumban, Bulgáriában, Dániában, Görögországban, Írországban, Hollandiában, Lengyelországban, Portugáliában, Szlovákiában, Spanyolországban, és Svájcban sem.

Vannak azonban országok, ahol igen, de akad olyan állam is, ahol ugyan nem kötelező a téli időszakban, de egyes útszakaszon táblákkal jelezhetik, hogy adott szakaszon csak téli gumival lehet közlekedni. Mindkét esetre igaz, hogy csak megfelelő téli abronccsal érdemes útnak indulnunk. Lássuk melyek is ezek az országok, is milyen szabályozás vonatkozik rájuk – a listát az autógumi akció webáruház szakértő készítették.

Ahol elvárás a téli abroncs

Számos európai ország van, ahol bizony kötelező a téli gumi a téli időszakban. Természetesen a szabályzás területén itt is akadnak eltérések, elsősorban a használat időintervallumában. Ausztriában november 1. és április 15. között mindenképp téli gumit kell használnunk, Finnországban december 1. és március 31. között, Szlovéniában pedig november 15. és március 15. között. Németországban, Romániában és Szerbiában nincs kötött időintervallum, ezekben az országokban úgy szól a szabályozás, hogy a téli időszakban, illetve jéggel és hóval borított útszakaszokon kötelező.

Amikor nem kötelező, de táblák jelezhetik, hogy mégis szükség van rá

Jellemzően két európai ország van, ahol ugyan a törvény nem írja elő a téli abroncs használatát télen, viszont egyes szakaszokon táblák jelezhetik, hogy mégis szükség van rá. Az egyik ilyen Olaszország, ahol nem kötelező, de jó, ha téli gumi kerül fel az autóra, ha ide tervezünk utazni. Azt sem árt tudni, hogy országosan nem kötelező a téli abroncs, de a Valle d'Aosta régióban az október 15. és április 15. közötti időszakban mégis az, tehát itt elvárás az évszaknak megfelelő gumi.

A másik ország, ahol hasonló szabályok vannak érvényben, Csehország. Itt sem kötelező a téli abroncs, ugyanakkor november 1. és április 1. között adott útszakaszokon közlekedési jelzőtáblákkal figyelmeztethetnek, hogy ezen a szakaszon elvárás a téli abroncs.

A négyévszakos abroncsot is elfogadják téli guminak? 

Érdekes kérdés, hogy a négyévszakos gumik, mivel télen is használható, elfogadható-e téli guminak. Magyarországon ugyebár ez nem lényegi kérdés, hiszen nálunk a téli gumi nem kötelező, így a négyévszakos abroncsból is bármilyen felkerülhet az autónkra. Ahol viszont elvárás a téli gumi, már érdekesebb a négyévszakos abroncs kérdése. A helyzet az, hogy a négyévszakos abroncsok esetén is vannak olyan mintázatok, melyek megkapják a három hegycsúcs és hópehely jelölést, így téli gumiként is használhatóak. Amennyiben ilyen országot keresünk fel, ahol kötelező a téli abroncs a téli időszakban, akkor csak ilyen all season abronccsal érdemes útnak indulnunk.

(Szponzorált tartalom)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

További cikkeink a témában