Napjainkban rendkívül változatos képet mutatnak a méhészeti termékek, hiszen többek között a méhpempő, a méhméreg, a méhviasz és a propolisz is a rendelkezésünkre áll. Mind közül azonban még mindig a méz az egyik legnépszerűbb közülük.
Ezen pedig nem is csodálkozhatunk, hiszen számos jótékony hatással van az egészségünkre. A méznek több fajtája is létezik, mindegyik más-más betegség esetén jelenthet segítséget. Ott van például a Bodó Méhészetnél is kapható repceméz, amiről a kutatások bebizonyították, hogy hatékonyan segít a reflux kezelésében.
Pontosan mi is az a reflux és milyen tünetei vannak? Hogyan tud segíteni a repceméz a tüneteken? Ha a használata mellett döntünk, akkor hogyan érdemes fogyasztanunk? Ígérjük, a mai cikkünkben az összes kérdésre választ adunk!
Mi az a reflux?
A reflux lényegében nem más, mint az emésztőrendszer egyik gyakori problémája, amikor is a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ez egy nagyon sok kellemetlenséggel járó folyamat, hiszen gyomorégést okozhat, mindamellett, hogy a szájban megjelenő gyomorsav savas ízt eredményez és emiatt akár köhögés is kialakulhat.
A nyelőcső a gyomrot és a torkot összekötő cső. Normál esetben az alsó záróizom mintegy szelepként lezárja és megakadályozza a gyomortartalom visszaáramlását. Ha azonban ez a záróizom nem működik megfelelően, például mert túlságosan el van gyengülve, akkor a gyomorsav feljut a nyelőcsőbe, ahol irritációt és akár gyulladást is okozhat.
Hogyan tud segíteni a repceméz?
A repceméz egy természetes anyag, amit a méhek a repcevirágok nektárjából készítenek. Számos jótékony hatása van az egészségre, többek között antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik. Ezenkívül rengeteg ásványi anyag, vitamin és értékes tápanyag található benne.
Mint ahogy arról már volt szó, a reflux kellemetlen gyulladást okozhat a nyelőcsőben, a repceméz azonban képes mérsékelni a gyulladásos folyamatokat. Mivel természetesen előforduló cukrokat is tartalmaz, így semlegesíti a gyomorban lévő savas környezetet és nyugtató hatással van a gyomorra.
A repceméz magas pH-szinttel rendelkezik, így lúgos kémhatást eredményez. Ennek köszönhetően pozitív hatást gyakorol az emésztésre, hozzájárul a sav-bázis egyensúly kialakulásához, illetve fenntartásához, és a gyomorégés kialakulásának kockázatát is csökkenti.
Hogyan fogyaszthatjuk a repcemézet?
A repcemézet nagyon sokoldalúan lehet fogyasztani. A legegyszerűbb módja az, ha önmagában alkalmazzuk úgy, hogy például egy evőkanállal megeszünk belőle reggel, illetve az étkezések között.
Teához is hozzá lehet adni, a kamilla-, illetve a gyömbértea is jól passzol hozzá, illetve gyümölcsökre rácsepegtetve, joghurttal is elfogyasztható. Ez az utolsó két alkalmazási mód különösen javasolt reflux esetén, hiszen a tea, illetve a gyümölcsök is hozzájárulhatnak a tünetek enyhítéséhez.
Látható tehát, hogy ha refluxszal küzdünk, akkor mindenképpen érdemes beiktatni az étrendünkbe a repceméz alkalmazását.
(Szponzorált tartalom)