Mire végigolvasod ezt a cikket, addigra teljes minden információ birtokában leszel, hogy hogyan is zajlik az ipari szőnyegtisztítás. A valódi, ipari szőnyegtisztítás! Végig kalauzolunk az eljárás lépésein, a lépésekhez szükséges gépekről részletes leírást adunk és végezetül eláruljuk az ajánlott szőnyegtisztítási ciklusokat.
Először is pár szóban a szőnyegtisztítás fontosságáról szeretnék írni, ugyanis nem csak, szakmai nyelven közérzeti kockázatokat rejt magában a koszos szőnyeg, hanem egészségügyi kockázatokat is és a tetejében sokkal hamarabb tönkre is megy, ha nem tisztítjuk rendszeresen. A tisztítás-technológiában a negatív érzelmeket generáló szennyezettségi szintet közérzeti kockázatnak nevezik. Mondok egy példát rá. Biztos láttál már a villanykapcsolók mellett elszíneződött, sötét maszatot, esetenként még maga a kapcsoló is feketén koszlik. Egy ilyen kapcsoló láttán az ember arra gondol, hogy inkább ne is kelljen hozzáérni. Ugyanez a helyzet a piszkos szőnyeggel is. Ha szép, tiszta a textilszálakból szőtt meleg padlóburkolat, akkor az ember szívesen el is terül rajta, ellenben ha koszos, büdös a szőnyeg, akkor inkább már csak cipőstül lépünk rá. Ezek mivel a közérzetet negatívan befolyásolják, ezért közérzeti kockázatnak hívjuk őket. A szagokon és a lelombozó látványon túl, allergiás irritációt is és egyéb légúti megbetegedéseket okozhat a koszos környezet. Hiába van a padlón a szőnyeg, pár érintésből már az asztalunkon is van a szennyeződés! Utcai cipővel bemegyünk a lakásba, a szőnyegre.. később zokniban is átmegyünk rajta, aztán lefekszünk a kanapéra, feltesszük a lábunk, utána odanyúlunk.. és így halad a szennyeződés felfelé.. de van aki egyből felteszi a lábát a dohányzóasztalra.. stb. Nemrég egy kutatásban azt vizsgálták, hogy valóban jutnak e be az ingatlanba az utcai cipőről kórokozók a lakásba vagy ez csak egy legenda.. Hát az eredmény elborzasztó..
A szennyeződéseket a felületekhez való "ragaszkodásuk" alapján két osztályba sorolunk, tapadó és nem tapadó szennyeződésekre. A két csoport tagjainak az eltávolítása is különbözik. A nem tapadó szennyeződéseket, mint például a por, morzsa, hajszál, szőrszál.. szőnyeg esetében porszívózással, porolással, hengerkefés kefézéssel távolítjuk el, míg tapadók eltávolításához a fizikai hatás mellé segítségül hívjuk a kém hatást (más néven vegyi hatást) is, ha nagyon makacs szennyeződésekkel van dolgunk, akkor még a hő hatás is megkönnyítheti a dolgunkat a nem kívánatos anyagok elleni küzdelemben. Természetesen a szőnyeg fajtáinak érzékenységeit szem előtt tartva.
És most jöjjön az ipari szőnyegtisztítás!
Ahhoz, hogy a nedves, vegyszeres tisztítás eredménnyel járjon, először a nem tapadó szennyeződéseket kell eltávolítani a szőnyeg szálai közül. Különben a száradást követően elszíneződések leszek a szőnyeg felületén és kellemetlen szagú is lesz. A porolást mi egy nagyteljesítményű poroló géppel végezzük, ami még a szálak tövéig lejutott szennyeződéseket is kirázza a szőnyegből. Ez a szőnyegek portalanításának a legmagasabb szintje! Nincs ennél hatékonyabb megoldás. Ennek a lépésnek a kihagyása nagyban befolyásolja a tisztítás sikerét. Hogyan működik egy porológép? A szőnyeget egy bordázott szállítószalag segítségével behúzza a rendszer a gép gyomrába egy óriási hengerkefén át, itt már megkezdődik a tisztítás. belül egy forgó tengelyre erősített bőrfülekkel vagy magas fordulatszámon forgó vasrudakkal üti a szőnyeg mindkét oldalát, kirázva így belőle a legtöbb nem oda illő anyagot. A kézi porolás se és a porszívózás se ennyire alapos. Esetenként több kiló port és egyéb szennyeződést is eltávolít a szálak közül ez a masina.
Ha végeztünk a porolással, jöhet a fürdetés. A szőnyeget úgy ahogy van, bele merítjük egy tisztítószeres oldattal teli kádba, ahol ázik és várja, hogy leteljen a behatási idő. A behatási idő, az az időintervallum, ami alatt kifejti a tisztítószer a hatását. Ebben az esetben nagyjából 5-6 perc. A kádas fürcsi után jöhet a kefés súrolás. Ezt végezhetjük egytárcsás súroló + hengerkefés súroló kombinációjával, magasnyomású mosó segítségével vagy egy behemót, több kefés automata szőnyegsúroló géppel, érzékenyebb szőnyegek esetében kézi kefe alkalmazásával. Az automata súroló gép szintén egy szállítószalaggal mozgatja a szőnyeget, amiben 5 tányérkefe súrolja végig az egész felületet hasonlóan ahogy a nyomtató patronjai mozognak a nyomtatott papír felett. Majd a beépített magasnyomású mosók kiöblítik a kelmét. A sok nedvességet a gép, utolsó fázisként két gumilapát segítségével kinyomja a textíliából. E lépés végeztével jöhet a harmadik fázis.
Ami pedig nem más, mint a centrifuga. Ez egy baromi nagy cső, amiben megpörgetjük a kitisztított szőnyeget 1400-as fordulaton, amiből így szinte minden feloldott szennyeződés és folyadék kivonódik a szőnyegből. Ezután fellógatjuk és hagyjuk megszáradni. A száradás folyamatát is fel lehet (sőt esetenként fel is kell!) gyorsítani, ventillátorokkal és páraelszívó berendezésekkel.
Hát röviden ez az ipari szőnyegtisztítás.
Ígértem, hogy elárulom a megfelelő szőnyegápolások ciklusait. Íme! Természetesen a felhasználás intenzitásának függvényében ezek az időszakok változhatnak. A megadott adatok inkább csak tájékoztató jellegűek.
Első ápolási eljárás a porszívózás. Ezt ajánlott heti egyszer elvégezni. Ennyi idő alatt már jó sok por hullik rá, még akkor is, ha nem járkált rajta sok ember.
Második tisztítási metódus a porolás vagy kirázás. Ha van porolóállvány a közeledben, akkor havonta, két havonta egyszer ajánlott kiporolni a szőnyeget.
És végezetül a fent leírt nedves tisztítás. Évente egyszer vidd el a szőnyeged egy profi szőnyegtisztítóba, ahol szakértő kezek veszik gondozásba a textilt. Ha Budapesten laksz vagy Pest vármegyében, akkor a TAK Szőnyegtisztító Központja erre az egyik legjobb hely. Háztól-házig szállítjuk a szőnyegeket, így ha nincs rá lehetőséged, hogy magad hozd el vagy nem szeretnél ezzel bajlódni, akkor egyszerűen rendeld meg online és hamarosan elszállítjuk a koszos szőnyeged, majd pár nap alatt vissza is visszük makulátlanul tisztán.
Köszi a figyelmet, további szép napot kívánunk!