A karrierépítő alkalmazások lényege, hogy kettéválaszthatod a magán és az üzleti megjelenésedet.

Rick Marini, egy amerikai cég vezetője három évvel ezelőtt telefonhívást kapott egy barátjától, aki azt kérdezte tőle, hogy nem ismer-e valakit az egyik cégnél. A barát szeretett volna oda bejutni, és kereste a személyes kapcsolatokat a céghez. Marini tudta, hogy van egy ismerőse a Facebookon, aki ott dolgozik, de nem jutott eszébe a neve. Próbált rákeresni, de nem sikerült neki. Ekkor pattant ki a fejéből, hogy kell olyan karrier-alkalmazás, amely ezt a problémát megoldja. Két évvel ezelőtt ebből a felismerésből startolt a Branchout, amelyet aztán tavaly nyáron a Monster (a világ egyik legnagyobb állásportáljának) fejlesztése a BeKnown követett. Most ők a legnagyobbak. De vajon mire is használhatóak?

Regisztrálj a Facebookon! Mindkét app ingyenes, de csak Facebookos regisztráció után érhető el. Ha viszolyogsz a „Fácsétól”, és elvből száműzöd az életedből, akkor ez nem neked való.

Készíts egy profi profiloldalt! A karrierépítő appok lényege, itt nem privát, hanem üzleties oldaladat mutathatod be. Olyan legyen, mint egy önéletrajz. Minél több szakmai infót megadsz magadról, annál nagyobb eséllyel akad meg a HR-esek szeme rajtad. A Monster például hangsúlyozza, hogy a BeKnown használatával külön tudod választani szakmai és privát kapcsolataidat. Tehát a Facebook rendszerén belül két arccal tudsz megjelenni: eggyel baráti köröd, eggyel pedig személyzeti szakemberek, HR-esek, üzleti partnerek előtt. Személyes oldalad elérhetőségét így lelkiismeret-furdalás nélkül barátaidra korlátozhatod, míg „hivatalos éned” a BeKnown vagy a Branchout lehet.

Keress állást! A munkaadók mindkét appra ingyenesen tölthetnek fel álláshirdetéseket, így világszerte több millió, Magyarországon több ezer állás elérhető. Egy profi álláskereső nem kerülheti meg ezt a lehtőséget!

Kövesd a cégeket! Munkaadóként is létre lehet hozni profiloldalt, ahová céges karrierhíreket, üres állásokat, toborzási infókat lehet feltenni. Ha követsz egy munkaadót, akkor minden új info gyorsan eljut hozzád.

Nézd meg, kit ismersz egy-egy cégnél, hol dolgoznak ismerőseid! Ahogyan a korábban idézett sztoriban Marini elképzelte, mostanra a Branchouton és a BeKnownon azonnal, könnyen és gyorsan megláthatod, mely cégeknél dolgoznak ismerőseid. Így egy-egy munkaadóhoz személyes kapcsolatok útján (például az ismerős ismerőse) is eljuthatsz.

Kérj ajánlást! Növeli esélyeidet, ha ismerőseidtől ajánlást (endorsement) kérsz. Lehet automatikus kérést küldeni mindenkinek. Aki új munkaerőt keres, szeret sok forrásból véleményt gyűjteni. Korábbi munkatársaid, főnökeid elismerő szavai, erősítik azt a véleményt, hogy nem lőnek mellé, ha téged alkalmaznak. (Arra azért számíts, más irányból is lecsekkolnak…)

Gyűjts minél több ismerőst a szakmádban! Minél több kapcsolat, annál több info, ami növeli az álláskeresés vagy a sikeres váltás esélyét. Hívd meg szakmai ismerőseidet hálózatodba.

Szánj rá elég időt!

A közösségi médiás karrierépítés időigényes. Akkor fogj bele, ha lesz energiád egy jó profiloldal elkészítésére. Egy előnytelen megjelenés több kárt okoz.

Branchout vagy BeKnown? Funkcióiban nagyon hasonló egymáshoz a két oldal. Nem zárja ki egymást a kettő használata, tehát akár mindkettő. A Branchout egy évvel korábban indult, a statisztikák szerint a közösségi médiában több embert ér el. A Monster viszont az appját májustól beépítette weboldalába (a Branchout mögött nincs állásportál). Annyi bizonyos, ezek az alkalmazások a közösségi médiában járatos, abban otthonosan mozgó álláskeresőkre céloznak.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Ezek a kéziszerszámok nélkülözhetetlenek lesznek számodra 2025-ben

Egészségesebben élhetsz, ha eszel cukrot, mint ha teljesen elkerülnéd

A lány, aki a hálószobájában megálmodta a fürdőruhamárkáját

További cikkeink a témában
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Hirdetés