Baltimore Ravens másodszor vagy a San Francisco 49ers hatodszor? Jim vagy John Harbaugh? Super (Har)Bowl-beharangozó.

Ahogy szinte minden évben, úgy idén sem túlzás azt állítani, hogy történelmi esemény lesz a profi amerikaifutball-liga nagydöntője. Az Egyesült Államokban ezen a héten egyébként is minden a Super Bowl körül forog, de idén mintha az égiek is azt akarnák, hogy megdőljön a tavaly beállított nézettségi rekord. Kell hozzá egy karrierje utolsó meccsét játszó NFL-ikon és egy egymás ellen harcoló testvérpár a kispadokon. Meg persze az idény két legjobb csapata.

Testvérháború

Jack Harbaugh titkon remélte, hogy valamelyik fia előbb-utóbb hazaviszi a Vince Lombardi-trófeát a családba, ám azt talán a legvadabb álmaiban sem gondolta, hogy a két fiúgyermeke, Jim és John egyszerre, egymás ellen fogja élete első Super Bowlját vívni. Ilyenre a szinte minden héten rekordokat döntő liga több mint egy évszázada íródó történelmében még nem volt példa.

John Harbaugh ötödik éve irányítja a Baltimore Ravens csapatát, és vezetésével mindegyik évben bejutottak a rájátszásba, ám eddig minden évben hiányzott egy apró nüansz, hogy a légvégéig meneteljenek. Tavaly például az azóta három csapatból is eltanácsolt rúgójátékos, Billy Cundiff hibázta el a sorsdöntő mezőnygólt, és juttatta döntőbe a későbbi vesztes New England Patriotst.

Jim Harbaugh, a San Francisco 49ers mestere második szezonjában jutott el a Super Bowlig, irányításával a nagy múlttal rendelkező, ám az utóbbi évtizedben bukdácsoló kaliforniai alakulat ismét visszatért a legjobbak közé. Mindkét edző keményfejűségéről és váratlan húzásairól híres, John például az alapszakasz utolsó hetében kirúgta a támadó csapat vezetéséért felelős koordinátort, Cam Cameront, míg Jim a szezon második felére lecserélte addigi kezdő irányítóját, Alex Smith-t. Az eredmények azt bizonyítják, hogy mindketten jól döntöttek.

Út a döntőbe

A Baltimore Ravens már az alapszakasz utolsó heteire bebiztosította részvételét a rájátszásban, így gyakorlatilag kipihent csapattal fogadhatták a playoff első körében az Indianapolis Colts csapatát. A mérkőzés előtt Ray Lewis, a csapat szellemi vezére bejelentette, hogy 17 éves karrier után ez a párharc lesz az utolsó hazai mérkőzése, és a rájátszás végeztével visszavonul, bármi is történjen. (Érdekesség, hogy Lewis első sackjét éppen az ellenfelek edzőjén, Jim Harbaugh-n mutatta be 1996-ban.)

Mondani sem kell, hogy a legendás 52-es bejelentése mekkora löketet adott mindenkinek, azóta az egész csapat önkívületi állapotban játszik, Lewison pedig meg sem látszik, hogy októberben a teljes tricepsz szakadása után még azt is megkérdőjelezték, hogy újra pályára fog lépni. Már ekkor feltűnt, hogy a Joe Flacco vezette támadósor egészen ihletett formában teljesít, nem is hatott meglepetésként a sima hazai győzelem. Az első körben szerzett lendületet sikerült továbbvinni a Peyton Manning által irányított Denver Broncos ellen is, holott előzetesen szinte minden fogadóirodánál a Baltimore volt az esélytelenebb.

Az a meccs még a sokat megélt nézők szerint is az évtized mérkőzése volt: aki látta azt a kétszeri hosszabbításos drámát, az egy darabig biztosan nem felejti el. Ezután megismétlődött az amerikai főcsoport (AFC) tavalyi döntője, ám ezúttal a Ravens egy félidő szenvedés után semmi esélyt nem adott Tom Bradyéknek. Mind a támadó, mind a védő oldalon könnyedén kerekedtek felül a baltimore-iak a minden évben veszélyes Patriotson, és megérdemelten jutottak a döntőbe.

A San Francisco az alapszakaszban a nemzeti főcsoport (NFC) második helyén végzett, így a playoff első körében nem kellett pályára lépnie. A főcsoport-elődöntőben a Green Bay Packerst fogadták, ahol másodéves irányítójuk, a szezon közepén mélyvízbe dobott Colin Kaepernick a levegőben és a földön is dominált, 263 passzolt yardja mellett az irányítók összevetésében NFL-rekordot jelentő 181 yardot futott, gyakorlatilag megnyerve ezzel meccsét csapatának.

A friscóiak a meccsen több mint 570 yardot tettek meg támadásban, holott előzetesen inkább a védelmüket tartották liga elitnek, így igencsak felpörögve utazhattak Atlantába, ahol a Falcons passzgépezete fogadta őket. Az Atlanta Matt Ryan touchdown átadásainak köszönhetően hamar 17 pontos előnyt szerzett, ám végül sikerült a fordítás a kisebbik Harbaugh-csapatnak, és a 28–24-es győzelem azt jelentette, létrejött a várva várt HarBowl. 

Mindenben a legnagyobb

A mérkőzés előtt az amerikai himnuszt Alicia Keys fogja elénekelni, és természetesen az idei Super Bowl sem marad Halftime Show nélkül. Ezúttal Beyonce fogja azt a néhány millió tévénézőt szórakoztatni, aki a félidőben úgy dönt, hogy nem a sör- és rágcsakészletét tölti fel. A híresztelésekkel ellentétben nem most fog újra összeállni a Destiny’s Child, de talán kibírjuk, ha egyelőre még csak Jay-Z asszonyában kell gyönyörködnünk.

A jegyárak természetesen csillagászatiak, 850 és 1250 dollár közötti összeget (kb. 187 ezer és 274 ezer forint) kell leszurkolni egy belépőért. De a feketepiacon és az aukciós portálokon az átlagos ár állítólag már jócskán 3000 dollár (658 ezer forint) felett van. A hihetetlenül magas nézettség miatt a Super Bowl a reklámszakmát is lázban tartja, hiszen elég ritka, hogy egyszerre 100 milliónál is több tévénéző lásson egy hirdetést.

Az ügynökségek külön keretet tartanak fenn a Super Bowl-reklámokra, és hónapokig készülnek arra, hogy minél ütősebb spotokat készítsenek. Elsősorban a nagy világmárkák és az autógyárak azok, akik képesek leszurkolni 30 másodpercnyi reklámidőért 3,75 millió dollárt (823 millió forint). Ez másodpercenként több mint 27 millió forint. Döbbenetes. Érdemes megnézni az idei termést, mert a szokásoknak megfelelően most is vannak egészen meglepő darabok.

Esélyek

Ahhoz nem sok kétség férhet, hogy a rájátszásban nyújtott teljesítmény alapján a két legjobb csapat jutott a döntőbe. Igazán egyszerű lenne leegyszerűsíteni a párharcot az irányítók összecsapására, de a valóságban nem kizárólag ezen a tényezőn fog múlni a mérkőzés végkimenetele. Bár a Ravens quarterbackje, Joe Flacco eddig egészen parádésat nyújt, és a playoffban nyolc touchdown passz mellett egyszer sem adta el a labdát, ráadásul elkapói is remek formában vannak, nem lehet azt mondani, hogy egyértelmű lenne a hollók fölénye ezen a poszton.

A Niners szezon közben kezdővé avanzsáló irányítója, Colin Kaepernick ugyanis lubickol az egyre inkább rá szabott pistol offense-ben, és a futásai mellett a passzai is veszélyt jelenthetnek a Baltimore védőinek. A futójáték megfogása mindkét csapatnál kulcskérdés lesz, de főleg Ray Lewiséknak kell felkötni a gatyájukat, ugyanis a Frank Gore vezette tandem meccsenként több mint 230 yardot tesz meg földön, ami testvérek között is becsületes teljesítmény. A San Francisco védelme a playoffban némileg gyengébben teljesít, mint az alapszakasz során, főleg a hosszú passzjátékok során voltak gondban a másodvédő vonal tagjai, de a korábban félelmetes pass rush sem fenyegette úgy az ellenfelek irányítóit, mint ahogyan azt várták.

A Ravens védelme ellenben néhány rövidzárlatot eltekintve az egész playoff során megingathatatlannak tűnt, szinte folyamatosan bennük vannak a labdaszerzések, amik az egész meccs kimenetelét befolyásolhatják. Nagyon kiegyenlítettnek ígérkezik a párharc, az EA Sports hagyományos éves online Super Bowl-szimulációján a Ravens három pont különbséggel nyert. Még azt sem mondhatjuk, hogy az lesz a kulcs, melyik gárda szerez kisebb-nagyobb előnyt a mérkőzés elején, ugyanis mindkét csapat hátrányból állt fel az előző körben.

Mivel nem látunk a jövőbe, így nem marad más választásunk, mint vasárnap éjjel fél egy környékén a tévé képernyője elé ülni és végigizgulni a 47. Super Bowlt. Akik úgy érzik, hogy az otthon magánya helyett inkább társaságban, némi étel és ital társaságában töltenék el azt a három és fél órát, azoknak ajánljuk ezt a listát, ahol a közös meccsnézős helyek között válogathatnak.

(Fotó: sportsnowblog, nflnewsdesk)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés