A klubfutball jelenleg szünetel Európában, az átigazolási piacon azonban pörögnek az események. Ennek okán összeszedtük a futballtörténelem néhány legendásan pocsékul sikerült átigazolását.

Ha a legrosszabb igazolásokat vizsgáljuk, akkor egyrészt óriási a merítési lehetőség, másrészt sorrendet lehet állítani, de szerintünk nem érdemes. Ezért a mi listánk nem egy sorrend, csak egyszerűen összeszedtünk 12 legendásan rosszul sikerült átigazolást. Nézzük a listát!

A listán szereplő átigazolási összegek a Transfermarkt hivatalos adatai.

Philippe Coutinho – A Liverpoolból a Barcelonába

Év: 2018
Átigazolási összeg: 135 millió euró

A Barcelonáról simán készülhetne egy külön lista, a katalán csapat az elmúlt főleg egy évtizedben elég sokszor költött nagyon sokat olyan játékosokra, akik később közel sem hozták az elvárt eredményeket. A mi listánkon is több helyen szerepel a Barca, először Coutinho esetében.

A brazil támadó a Premier League egyik legjobb játékosaként igazolt a Barcába, Katalóniában azonban meg sem tudta közelíteni a korábbi formáját. Coutinho esetében is az történt, mint Ousmane Dembélénél: a Neymar eladásából származó pénzből a Barca túlfizetett egy játékost. Coutinho sokat volt sérült, ha játszott, akkor pedig árnyéka volt régebbi önmagának. Elment kölcsönbe egy évre a Bayernhez, ott sem volt alapember, de egy BL-győzelemmel tért vissza a Barcához. Majd télen ismét jött egy kölcsönszerződés, az Aston Villában próbálta újra felépíteni a karrierjét, ami valamilyen szinten sikerült, ennek köszönhetően pedig a Barcelonának sikerült eladnia – 20 millió euróért.

Ousmane Dembélé – A Borussia Dortmundból a Barcelonába

Év: 2017
Átigazolási összeg: 140 millió euró

Dembélé öt évvel ezelőtt a világ egyik legtehetségesebb fiatal futballistája volt, de még így is borzasztóan túlfizette a Barca. Neymar eladása után egyrészt rengeteg pénze volt a Barcelonának, másrészt ezt tudták Dortmundban is. Ennek a végeredménye lett a 140 milliós vétel. Dembélé közel sem hozta az elvárt eredményeket (ezért van itt a listán), hozzáállásbeli gondjai, sérülései is voltak, és úgy tűnik, hogy közel sem lesz az a játékos, akit reméltek a Barcánál.

Ennek ellenére őt nem adta el a Barca, és most arra is van esély, hogy szerződést hosszabbítsanak vele, miután Xavi érkezése után barcás karrierje legjobb hónapjain van túl. Nem lett az a játékos, akit reméltek, de még így is egy piszok jó szélső, aki ha egészséges, akkor befér a Barcelona kezdőjébe. De nyilvánvalóan ennél magasabban volt a léc annál a játékosnál, aki a leigazolásakor a történelem második legdrágább transzfere volt.

Andrij Sevcsenko – Az AC Milanból a Chelsea-be

Év: 2006
Átigazolási összeg: 44 millió euró

2004 aranylabdása a 2000-es évek elejének egyik legjobb csatára volt. A Bajnokok Ligájában épp gólkirály lett, majd csatlakozott a Chelsea-hez. Roman Abramovics már-már megszállottan akarta Sevcsenkót, és ugyan már 30 éves volt a csatár, amikor sikerült leigazolnia a Milantól, de így is komoly erősítésnek tűnt. Az ukrán angliai időszaka végül valóságos rémálom lett, a korábbi kegyetlen gólvágó nem találta a játékát Londonban, és ennek következtében hamar a kispadra került. 48 meccsen játszott a Premier League-ben, ezeken mindössze kilenc alkalommal volt eredményes. Két szezont húzott le a Chelsea-ben, majd visszament a Milanhoz, ezt követően hazatért a Dinamo Kijevhez, majd három idény után, 2012-ben visszavonult.

Gaizka Mendieta – A Valenciából a Lazióba

Év: 2001
Átigazolási összeg: 48 millió euró

2001-ben még az átigazolási piacon is rengeteg pénz volt 48 millió euró. A Lazio ennyit fizetett a friss kétszeres BL-döntős Valencia talán legfontosabb játékosáért, Mendietáért.  A spanyolt zsinórban kétszer választotta meg az UEFA Európa legjobb középpályásának, ez pedig elég volt a Lazio számára, hogy minden idők hatodik legmagasabb átigazolási összegéért megszerezze Mendietát. A Valenciában a viszonylag gólerős játékos mindössze egyszer talált be a Lazio mezében, nem csoda, hogy egyetlen szezon után már kölcsön is adták a Barcelonának. Majd újabb kölcsönszerződés következett, végül a Lazio teljesen ingyen engedte el a Middlesbrough-hoz, ahol ismét volt néhány jó szezonja mielőtt visszavonult.

Fernando Torres – A Liverpoolból a Chelsea-be

Év: 2011
Átigazolási összeg: 58,5 millió euró

Fernando Torres Európa egyik topcsatára lett a Liverpoolban, a spanyol válogatottal Európa-bajnokságot és világbajnokságot nyert, a 2008-as Eb-n ő rúgta a döntő egyetlen gólját. 141 meccsen 80 alkalommal talált be a Liverpoolban, a Chelsea-ben viszont mintha elfelejtetett volna focizni, Londonban csak árnyéka volt liverpooli önmagának. Később azt mondta, elveszítette az önbizalmát, és ugyan voltak jó periódusai is a Chelsea-ben, de kiegyensúlyozott nem tudott lenni.

45 gólt szerzett a Chelsea-ben, ő szerezte 2012-ben azt a gólt a Barcelona ellen, amivel a Chelsea bejutott a BL-döntőbe, de összességében így is masszív csalódás volt a Chelsea-nél eltöltött néhány éve.

Antoine Griezmann – Az Atlético Madridból a Barcelonába

Év: 2019
Átigazolási összeg: 120 millió euró

Griezmannt már 2018-ban leigazolta volna a Barcelona, de a francia akkor nemet mondott. Egy évvel később 120 millió euróért szerződött a Barcához, ekkor kezdődött el egy kétéves időszak, amely alatt mindenki elégedetlen volt. A Barcelona azért, mert nem azt a játékost kapta, akit várt, a játékos azért, mert nem azt a szerepet szánták neki, amit remélt. Volt szélső, csatár, hamis kilences, de igazán sehol sem találta a helyét, köszönhetően részben annak is, hogy ott érezte volna a legjobban magát a pályán, ahol Lionel Messi játszott. Coutinhótól megszabadult a Barca, Griezmanntól azonban továbbra sem, jelenleg még egy évig kölcsönben van az Atlético Madridnál.

Andy Carroll – A Newcastle-ből a Liverpoolba

Év: 2011
Átigazolási összeg: 41 millió euró

2022-ben, ha egy Premier League-csapat 41 millió eurót fizet egy csatárért, annak a hírértéke a nullához közelít. 11 évvel ezelőtt azonban 41 millió euró azt jelentette, hogy az adott klubnak mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Andy Carrollt Luis Suárezzel egyszerre igazolta le a Liverpool, miután Fernando Torres a Chelsea-be igazolt. Suárez a klub történetének egyik legjobb transzfere lett, Carroll pedig az egyik legrosszabb.

Carroll éveken át volt a legdrágább angol csatár, de ezt a pályán nem tudta igazolni, 44 angol bajnokin mindössze hat gólt szerzett, mielőtt a Liverpool 2013-ban 20 millió euróért továbbadta a West Hamnek. Bukott tehát a Pool, de Carroll karrierjét figyelembe véve már majdnem bravúros mentés volt, hogy végül nem ingyen adta el a Liverpool.

Eden Hazard – A Chelsea-ből a Real Madridba

Év: 2019
Átigazolási összeg: 115 millió euró

Eden Hazard gyerekkori álmát valósította meg 2019 nyarán, amikor a Real Madridhoz szerződött. A gyerekkori álomból végül felnőttkori rémálom lett. A belga szélső rengeteget volt sérült az elmúlt három szezonban, és ha egészséges volt, akkor is alig játszott. Az előző szezonban a Real Madrid megnyerte a Bajnokok Ligáját és a spanyol bajnokságot, Ancelotti azonban szinte egyáltalán nem számított Hazard-ra. A három madridi éve alatt mindössze hat gólt rúgott 66 meccsen. Nemrég viszont azt nyilatkozta, a következő lesz az igazi szezonja, a legjobb formájában fog visszatérni.

Kepa Arrizabalaga – Az Athletic Bilbaoból a Chelsea-be

Év: 2018
Átigazolási összeg: 80 millió euró

Hat hónappal azután, hogy a Real Madrid 20 millió euró körüli összegért majdnem megszerezte Kepa Arrizabalagát a Chelsea 80 millióért leigazolta a fiatal spanyol kapust. Mindezt azután, hogy a Chelsea akkori kapusa, Thibaut Courtois a Real Madridhoz igazolt.

Kapusért korábban még soha nem fizettek ekkora összeget, így Kepa rögtön a figyelem középpontjába került. A hibák, a gyenge teljesítmények folyamatosan jöttek, majd Sarrival a balhé is, amikor edzője lecserélte volna, de Kepa a pályán maradt. Tuchel érkezésével már csak második számú kapusként számítottak rá a Chelsea-nél, ennek tökéletes opció, de azért egy 80 millió eurós kapustól nem azt várná el a csapata, hogy a ligakupában és a kevésbé fontos meccseken védjen.

Jonathan Woodgate – A Newcastle-ből a Real Madridba

Év: 2004
Átigazolási összeg: 19 millió euró

A 2000-es évek elején a Real Madrid beleszeretett az angol játékosok leigazolásába. McManaman, Beckham és Owen is játszott rövidebb ideig Madridban, ahogy Jonathan Woodgate is. Akinek az egész pályafutására jellemző volt, hogy sérülésekkel küszködött, ennek ellenére a Real leigazolta – sérülten. Az első meccsén öngólt rúgott és kapott egy piros lapot, két szezon alatt összesen 10 alkalommal lépett pályára a Realban, majd visszament Angliába.

Adrian Mutu – A Parmaból a Chelsea-be

Év: 2003
Átigazolási összeg: 19 millió euró

Mutu az utolsó olyan román csatár, akit nemzetközileg is elismertek. A Parmában vált ismertté, majd miután Roman Abramovics megvette a Chelsea-t a londoni klub első nagyobb vételeinek egyike volt. Az első négy angol bajnokiján háromszor talált be, majd a következő 22 meccsén ugyancsak három gólja volt. Karrierjéből ő sem hozta ki a maximumot, a Chelsea-ben eltöltött időszaka pedig a lehető legcsúfosabban ért véget, miután kokainhasználat miatt eltiltották. A Chelsea ezt követően rögtön kirúgta, Mutu később visszatért Olaszországba, a Juventusban is játszott, legjobb évei ezt követően jöttek a Fiorentinában.

Ángel Di María – A Real Madridból a Manchester Unitedbe

Év: 2014
Átigazolási összeg: 75 millió euró

13 évvel azután, hogy a Manchester United angol rekordért leigazolta Juan Sebastián Verónt 2014-ben ismét szigetországi rekordösszegért vett egy argentin játékost – aki szintén nem vált be.

Di María felesége 2018-ban így emlékezett vissza arra az egy évre, amit Manchesterben töltöttek:

„Nem akartam, hogy Manchesterbe igazoljon, mert már jártam ott a barátnőmnél, Sergio Agüero feleségénél. És szörnyű volt. Utána azt mondtam Ángelnek, bárhova igazoljon, csak Angliába ne, egy évvel később pedig már Manchesterben, abban a pöcegödörben voltunk.”

A szélső az egy szezonja alatt négy gólt rúgott, egyáltalán nem találta a helyét a Unitedben. A leigazolása tehát abszolút zsákutca volt a Man. United számára, de végül azért sikerült valamit mentenie az MU-nak, hiszen a pocsék szezonja ellenére 63 millió euróért váltott klubot, igazolt a PSG-be.

Ez is érdekelhet:

Nyolc ismert futballista, aki a partizást sem vette félvállról

Hozunk egy listát ismert, nagyon tehetséges, akár korszakos játékosokról, akik nemcsak a pályán adtak bele mindent, hanem az éjszakában is. Sőt, esetenként a fókusz inkább a bulizáson volt, nem pedig a focin.

(Fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A cipőkollekció, melyben kompromisszumok nélkül lehetsz szabad, egyedi és vagány

Menhelyről? Tenyésztőtől? Honnan legyen kutyád?

Nehéz jelzőt találni Sterling elrontott szabadrúgására

További cikkeink a témában