Focizni egy kőfejtőben? Futballpálya az óceánba nyúlva vagy egy öbölben? Lakni egy stadionban? Minden lehetséges!

Mmabatho Stadion

Valami egyedit, valami művészit, valami igazán maradandó akart alkotni az orosz építőipari cég a Mmabatho stadionnal. Ami végül is sikerült is, hisz azóta rajtuk röhög a fél világ. A művész urakat ugyanis tökéletesen hidegen hagyta, hogy az általuk megálmodott stadion nem épp felhasználóbarát. A rombusz alakú lelátók nagy részéről nemigen látni jól a pályát, a városra, Mafikengre viszont remek kilátás nyílik. Egy haszontalan, ocsmány monstrumot teremtettek az oroszok 1981-ben Dél-Afrikában.

AXA Stadion

Kicsit megosztó a Sporting Braga otthona, a 30 286 néző befogadására alkalmas AXA Stadion, gyermekkori nevén az Estádio Municipal de Braga – a zseniális és a meghökkentő(en röhejes) közötti szűk mezsgyén mozog. Szerintünk inkább az előbbi. Abban viszont egyetérthetünk, hogy igazán különleges a festői környezet és a ötlet miatt. Terveit Eduardo Souto de Moura építész készítette. Az AXA a Monte Castro-hegy oldalában található, melynek egy részét mesterségesen távolították el, és ahonnan nagyszerű kilátás nyílik a városra. A stadion csak két oldalon rendelkezik tribünökkel, a másik két oldalon az építkezés során keletkező kövekből falakat építettek. A tribünök felett ejtőernyő kupola található, amelyeket acélkötelek kötnek össze, ezt a megoldást az ősi inka hidak ihletették. Mellesleg 83,1 millió euróba fájt felhúzni a félkész létesítményt.

Feröer-szigetek

Vajon hány labdát halásztak már ki a tengerből Feröer-szigeteken, ahol amúgy is szinte minden férfi halászásból él? Az FC Suduroy és az Ejde katlanja csodálatos környezetben, gyakorlatilag az óceánban helyezkedik el, ahol pedig nem víz határolja, ott rét és domboldal övezi. Bármelyik kapura is támadsz, biztos lehetsz benne, hogy egy lecsúszott lövés a hullámok közt landol.

Gospin Dolac Stadion

Az NK Imotski együttesének stadionját 1989-ben húzták fel, lélegzetelállító környezetben – az egyik oldalon várrom, a másikon egy tengerszem, 500 méter relatív mélységben. Akárcsak Feröeren, itt sem okozhat gondot az időhúzás, ki kell bikázni a labdát a tengerszem felőli oldalon.

Kantrida Stadion

A rijekai létesítményt egy elhagyott kőfejtőben hozták létre, még 1911-ben. Akkor még Stadio Comunale del Littorio névre hallgatott. Itt nem csak pusztába kiáltott szó, amikor a feldühödött szurkolók ordítják a falábúaknak, hogy "Menjetek inkább kapálni a kőfejtőbe!". Mindenesetre a látvány lenyűgöző, egyik oldalon sziklafal, a másikon pedig az Adriai-tenger tárul elénk. Komoly helyi verseny alakult ki Horvátországban, hogy Gospin Dolac vagy Kantrida. És még van egy jelentkező.

Osaka Stadium

Az Osaka Stadion az egykori Nankai Hawks baseballcsapat otthona volt, a 31 379 férőhelyes létesítményt Oszaka központjában húzták fel. Ám a Hawks 1988-ban Fukuokába költözött, és mivel a többi oszakai klubnak megvolt már a saját pályája, megszűnt létezni a stadion – így inkább lakásokat húztak fel benne. 1998-ban lebontották, és a Namba Parks nevű iroda- és bevásárlókomplexum épült a helyére.

Balchik Stadion

Az egyik legfurcsább valami a FC Csernomorec Balchik stadionja. Vagy mije. Egészen kabarésan mutat a lelátó egyik oldala, amit röviden így lehet leírni: padok a sziklán, korláttal. Nem szép. De igazságtalan lenne, ha nem mondanánk el, hogy ez egy régebbi pályája a Csernomorecnek, azóta Balchikban felhúztak egy pofás kis sportkomplexumot három pályával, a Stadion Albena 1 pedig kedves kis otthona lett a harmadosztályú klubnak.

Szingapúr, Marina Bay

Roppant látványos, de normális, éles meccsek lebonyolítására nem annyira alkalmas a rongyrázós, sznob szingapúri stégpálya. A Marina-öbölben felhúzott acélvázra épült pályát a Nemzeti Stadion felújítása miatt építették meg, mivel helyet kellett találni a Szingapúr függetlenségének 42. évfordulójára rendezett 2007-es nemzeti fesztiválnak. Az úszó stadion a világ legnagyobb vízre épített létesítménye, amelyet 2007-ben adtak át, lelátója 30 ezer fő befogadására alkalmas. 2008-ban úgy volt, hogy itt rendezik meg a Szingapúri Kupa döntőjét, ám mert a fém tartószerkezet árnyékot vetett a pályára, nem hitelesítették. 

Cocodrilos Sports Park

A helyszín Caracas, Venezuela. A látvány pedig nem kíván különösebb kommentárt, a Cocodrilos Sports Park fekvése lenyűgöző. Vagy inkább nyomasztó? A krokodilok pályáján főleg focizni szoktak, a Caracas FC például idejár edzeni. A hegyoldallal övezett kődzsungelbe háromezer ember fér be. 

Igraliste Batarija

És a végére egy újabb horvát versenyző. A jelenleg a horvát másodosztály utolsó helyén égő HNK Trogir stadionját egy vár is védi, sőt, a Kamerlengo-erődből akár a meccset is végig lehet nézni. Trogir egy csodás kis ékszerdoboz Dalmáciában, a pici városban fekvéséből adódóan – hasonlóan a bemutatott többi horvát pályához – alig akad egy focipályányi hely, így örüljünk, hogy bepasszírozták a vár mellé. Ezért a kapacitása is szűkös, mindössze ezer ember tud drukkolni a helyi kedvenceknek.

(Forrás és fotó: Thisblogrules.com, Flickr)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mindennap újjászületik, aki rátalál a tökéletes matracra

A legjobb barátaid: a kutyád, és ez a talpbetét

Gyorsan bizonyított a Fradi történetének legdrágább játékosa

További cikkeink a témában