1924-ben is Párizsban rendezték az ötkarikás játékokat, archív felvételen mutatjuk, milyen volt.

Már javában zajlik az olimpia, aminek otthonát az a Párizs adja, amely száz évvel ezelőtt is megrendezte az ötkarikás játékokat 1924. május 4. és július 27. között. A versenyeket összesen nyolcvanöt versenynap alatt bonyolították le, és rajtuk negyvennégy nemzet több mint háromezer sportolója vett részt – a magyar olimpiai delegáció 89 főből állt (86 férfi, 3 nő), és két arany-, illetve négy-négy ezüst- és bronzéremmel zárta a játékokat.

Így néz ki archív felvételeken a száz évvel ezelőtti, 1924-es párizsi olimpia:

Néhány érdekesség a száz évvel ezelőtti párizsi ötkarikás játékokkal kapcsolatban:

• Ez volt az utolsó olimpia, amit az újkori olimpiai mozgalom atyjaként emlegetett Pierre de Coubertin NOB-elnöksége alatt rendeztek.
  • Bevezették az ötkarikás játékok hármas jelszavát: Citius, Altius, Fortius, azaz Gyorsabban, Magasabbra, Erősebben – néhány évvel ezelőtt Thomas Bach NOB-elnök javaslatára kiegészítették ezt a mottót, ami most már így hangzik: Gyorsabban, Magasabbra, Erősebben – Együtt.
  • Először volt olimpiai falu, azaz a versenyzőket befogadó és elszállásoló létesítmény.
  • Ez volt az első nyári olimpia, amelyen magyar női sportolók is részt vettek. Az első olimpiai pontszerzőnk Tary Gizella volt, aki tőrvívásban a 6. helyen végzett.
  • Komjádi Béla legendás vízilabda csapata a játékok történetének leghosszabb összecsapásán győzött – több mint két óra, kétszeri hosszabbítás, hét játékrész után – a négyszeres olimpiai bajnok Nagy-Britannia ellen 7:6-ra.
Az 1896-os olimpia magyar úszóbajnoka, Hajós Alfréd a művészeti versenyeken építészet kategóriában ezüstérmet nyert a Lauber Dezsővel közösen készített budapesti Stadion tervével, így máig ő az egyetlen magyar olimpikon, aki két különböző sportágban (művészet és sport kategóriában) érmet nyert az ötkarikás játékokon.
Hajós Alfréd, az első magyar olimpiai bajnok, és az egyetlen magyar, aki két különböző sportágban (művészet és sport kategóriában) is érmet nyert az ötkarikás játékokon
  • Halasy Gyula és a finn Konrad Herbert agyaggalamblövészetben azonos, 98 körös olimpiai csúcsot jelentő eredményt ért el. A szétlövéskor Halasy tíz lövés közül tízszer talált, míg finn ellenfele egyszer hibázott. A később csapatban világbajnoki címet is szerzett sportlövőt Krúdy Gyula egy cikkében „Magyarország legnyugodtabb emberének” nevezte.
  • A művészeti versenyek bíráló bizottságába meghívták Bartók Bélát is, aki azonban más irányú elfoglaltsága miatt nem tudott eleget tenni a meghívásnak.
  • Johnny Weissmuller, a Tarzan-filmek későbbi főszereplője a párizsi olimpia úszóversenyein három arany- és egy bronzérmet nyert.
  • Az Egyesült Államok ötpróbázója, Robert LeGendre távolugrásban világrekordot ugrott, harminckét centiméterrel túlszárnyalva a távolugrásban aranyérmes honfitársa, William DeHart Hubbard eredményét – LeGendre a távolugrásra nem volt benevezve.
  • Az antwerpeni olimpián háromszoros bajnok futó, Paavo Nurmi Párizsban öt aranyérmet nyert. A finn atléta az 1500 méteres és az 5000 méteres síkfutást úgy nyerte meg (mindegyiket olimpiai csúccsal), hogy a két szám döntője között fél óra pihenő állt rendelkezésére.
  • A francia Roger Ducret az olimpia vívóversenyein öt érmet – köztük három aranyérmet – nyert.
  • A 100 méteres síkfutásban győztes Harold Abrahams és a 400 méteres síkfutásban győztes Eric Liddell brit futók történetét dolgozza fel az 1981-ben készült nagy sikerű film, a Tűzszekerek:

(Forrás: Magyar Olimpiai Bizottság, Wikipédia, fotó: Nemzeti Olimpiai Bizottság, Getty Images)

Ennyit fizetnek az olimpiai érmek Magyarországon

A dicsőség és az elismerés mellé bőkezűnek tűnő pénzjutalom is jár, és nem csak az érmeseknek.

A legfurcsább olimpiai versenyszámok: uszkárnyírás és távolba lebegés, de akad még bőven

Egészen szokatlan sportágak és versenyszámok is szerepeltek a nyári olimpiákon, köztük van olyan, ami még sportnak sem nevezhető.

A legjobb barátaid: a kutyád, és ez a talpbetét