Már csak néhány nap van hátra 2021-ből, egy futballszempontból mozgalmas évből. Ezért összeszedtük a legemlékezetesebb futballélményeinket az idei évből.

Természetesen ez egy szubjektív lista, olyan meccsekkel, amelyek számunkra valamiért emlékezetesek maradtak. Akad olyan, ami az izgalom vagy a meglepetésfaktor miatt szerepel a listán, és persze a magyar foci fontos pillanatai sem maradhattak le. Nem egy toplista, inkább egy visszaemlékezés a számunkra legjobb 2021-es fociélményekkel. Mivel nem toplista, így rangsor sincs.

Magyarország–Franciaország 1–1

Európa-bajnokság; csoportmeccs
Gólszerző: Fiola (45+2) ill. Griezmann (66.)

Ahogy említettem, nem egy ranglistáról van szó, de amikor megszületett a cikk ötlete, akkor elsőnek a világbajnok franciák elleni csoportmeccs ugrott be. Részben azért is, mert a helyszínen voltam, és természetesen azért is, mert a papíron világ legerősebb csapata és az Eb legnagyobb favoritjának tartott Franciaország ellen játszott a magyar válogatott a teltházas Puskás Arénában. Fiola Attila gólja katartikus élmény volt, ahogy a félidőben tapasztalható hangulat is. Ismeretlen emberek ölelgették egymást, énekeltek, egy nagyon kevés dologhoz hasonlítható energia volt érezhető. A franciák Griezmann góljával a második félidőben egyenlítettek, vagyis végül egy pontot nyert a magyar válogatott. Az Eb előtt úgy gondoltuk, hogy minden gól ajándék lesz, a pontszerzés pedig szinte földöntúli bravúrnak tűnt. Pedig ekkor még nem tudtuk, hogy nem ez lesz az egyetlen bravúrja a magyar csapatnak.

Németország–Magyarország 2–2

Európa-bajnokság; csoportkör
Gólszerző: Havertz (64.), Goretzka (84.) ill. Szalai Á. (11.), Schäfer (68.)

A franciák elleni döntetlen után úgy ment Münchenbe a magyar válogatott, hogy még volt matematikai esélye a továbbjutásra. Matematikai, gondoltuk. Azt viszont már maximum csak álmodni mertük, hogy hamar előnybe kerül Marco Rossi csapata. Sőt, a németek egyenlítő gólja után ismét vezetett Magyarország, és a németeknek végül nem kevés szerencsére és a tapasztalatukra volt szükségük, hogy végül egy – az ő szempontjukból – kínkeserves döntetlennel továbbjussanak. Nekünk ez ismét egy győzelemmel felérő döntetlen volt, egy olyan eredmény, ami után – a kiesés ellenére is – magasabbnak, izmosabbnak éreztük magunkat néhány napig – mi, szurkolók.

Bayern München–PSG 2–3

Bajnokok Ligája-negyeddöntő; odavágó
Gólszerző: Choupo-Moting (37.), Müller (60.) ill. Mbappé (3., 68.), Marquinhos (28.)

A 2020-as BL-döntő visszavágója. A listánkra viszont nem emiatt került fel, hanem azért, mert a legmagasabb szintű csúcsfocit hozta a müncheni odavágó a PSG és a Bayern között. A München szinte végig dominált, mezőnyben jobb volt, de a PSG játékosai egyénileg ezen a meccsen is kiemelkedően teljesítettek. Így végül nem az döntött, hogy a Bayernnél volt kétharmadarányban a labda vagy kétszer több kapura lövése volt, hanem az, hogy Mbappéék a kapu előtt kíméletlenek voltak. A PSG számára borzasztó fontos volt ez a meccs, főleg így utólag annak a tudatában, hogy a visszavágót 1–0-ra a Bayern nyerte. Az előző BL-szezonban viszont még élt az idegenbeli gólok szabálya, így az elődöntőbe végül a Párizs jutott.

Manchester United–Liverpool 0–5

Premier League
Gólszerző: Keita (5.), Jota (13.), Szalah (38., 45+5., 50.)

A Manchester United és a Liverpool meccse az angol futball egyik legnagyobb rangadója. Ahhoz viszont nem vagyunk hozzászokva, hogy egyik vagy másik csapat kiütéssel nyer. Az októberi Premier League-meccsen ez történt, Mo Szalah és a Liverpool más szinten futballozott, és a Man. United hazai pályán szaladt bele egy óriási pofonba az egyik legnagyobb riválisával szemben. Ez a meccs is megmutatta, hogy Solskjaer Unitedje messze van az angol bajnokság legjobb csapataitól, és bár a norvég az ötgólos vereség után még megtarthatta az állását, de sokáig már nem maradt az MU kispadján, most már Ralf Rangnick a Man. United menedzsere.

Franciaország–Svájc 3–4 – tizenegyesek után

Európa-bajnokság; nyolcaddöntő
Gólszerző: Benzema (57., 59.), Pogba (75.) ill. Seferovic (15., 81.), Gavranovic (90.)

A nyári Európa-bajnokság valószínűleg legjobb meccse és legnagyobb meglepetése. Franciaország a torna toronymagas favoritja volt, Svájc meg általában a szimpatikus, az egyenes kieséses szakaszban rögtön búcsúzó válogatott szerepét töltötte be az elmúlt években. Most viszont nem ez történt. Svájc vezetett, majd tizenegyest rontott, Benzema duplája és Paul Pogba gyönyörű tekerése után pedig úgy tűnt, rutinból lehozzák a franciák. Az utolsó tíz percben viszont egyenlített Svájc, és a hosszabbítást is kihúzta kapott gól nélkül. A tizenegyesrúgásoknál aztán egyetlen játékos hibázott, Kylian Mbappé. A világbajnok így már a 16 között kiesett az Eb-n.

Slavia Praha–Ferencváros 1–0

Bajnokok Ligája-selejtező
Gólszerző: Masopust (36.)

A Ferencváros az előző idénnyel ellentétben a mostaniban nem jutott be a Bajnokok Ligája csoportkörébe, de idén sem volt ettől messze a magyar bajnok. A Slavia elleni első, vagy az egy körrel későbbi, Young Boys elleni két meccs bármelyike nyugodtan felkerülhetett volna a listára – mind emlékezetes meccsek voltak. Végül úgy döntöttünk, hogy a Slavia elleni visszavágó, vagyis egy vereség kerül be, mégpedig azért, mert ezen a meccsen harcolta ki a Fradi a playoffba való jutást, itt dőlt el, hogy legalább az Európa-liga-szereplés idén is összejön. Óriásit bekkelt Csehországban a Ferencváros, a Slavia fojtogató fölényben játszott szinte végig, az utolsó tíz percben pedig emberelőnybe is került. Gólt viszont csak egyet rúgott, ami az FTC-nek tökéletes volt, 2–1-es továbbjutással ment tovább az akkor még Peter Stöger edzette csapat.

 

Horvátország–Spanyolország 3–5 – hosszabbítás után

Európa-bajnokság; nyolcaddöntő
Gólszerző: Pedri (20. – öngól), Orsic (85.), Pasalic (90+2.) ill. Sarabia (38.), Azpilicueta (57.), F. Torres (77.), Morata (100.), Oyarzabal (103.)

Ha a francia–svájci volt az Eb egyik legjobb, legfordulatosabb meccse, akkor a másik a horvát–spanyol. Spanyolország gyakorlatilag kétszer harcolta ki a továbbjutást, miután hátrányba került, köszönhetően Unai Simón nagy hibájának Pedri hazaadása után. Ezt követően rúgott hármat a spanyol csapat, a horvátok azonban az utolsó percekben ledolgozták a kétgólos hátrányukat. A hosszabbításra azonban elfogyott Modricék ereje, a spanyolok ismét szereztek két gólt, és erre már nem jött válasz horvát oldalról, de így is egy Eb-klasszikus született.

Real Madrid–Sheriff Tiraspol 1–2

Bajnokok Ligája; csoportkör
Gólszerző: Benzema (65.) ill. Yakhshiboev (25.), Thill (89.)

A moldáv bajnok legyőzte idegenben a Bajnokok Ligája rekorderét, ez nálunk simán ott van az év három legnagyobb focis meglepetése között. Már a Sheriff BL-csoportkörbe való bejutása is szenzáció volt, az meg már a szenzációk között is külön kategóriának számított, hogy a moldáv csapat két győzelemmel kezdte a csoportkört – a második volt a Real elleni. Később aztán szembejött a valóság, de a hét pont kábé hattal volt több, mint ami reálisan elvárható volt a Sherifftől, és a tavaszi Európa-liga-szereplés is óriási bravúr. A Real elleni győzelem pedig ennek a menetelésnek a csúcsa volt, nem csoda, hogy a Sheriff játékosait is kis túlzással sokkolta, amit elértek a Real Madrid otthonában.

RB Leipzig–PSG 2–2

Bajnokok Ligája; csoportkör 
Gólszerző: Nkunku (8.), Szoboszlai (90+2.) ill. Wijnaldum (21., 39.)

Az elmúlt évtizedekben nem igazán voltunk hozzászokva ahhoz, hogy magyar futballista gólt rúg a világ egyik legjobb csapatának. Ősszel a Bajnokok Ligájában ez két alkalommal is megtörtént, Szoboszlai Dominik előbb a Paris Saint-Germain, majd a Manchester City kapujába is betalált. A PSG elleni meccs került fel a listánkra, amiatt is, mert remek focit láthattunk, és nyilván azért is, mert Szoboszlai a 92. percben egyenlített tizenegyesből. Neymar a tizenegyes előtt megpróbálta megzavarni Szoboszlait, aki előbb odaszólt a brazilnak, hogy nem szokott hibázni, majd nem is hibázott.

Bayern München–Augsburg 5–2

Bundesliga
Gólszerző: Gouweleeuw (9. – öngól), Gnabry (23.), Kimmich (33.), Koman (43.), Lewandowski (90.) ill. Hahn (67.), Niederlechner (71.)

Mit keres egy majdnem teljesen tétnélküli meccs a listán? A Bayern München a Bundesliga utolsó fordulójában már bajnokként fogadta az Augsburgot, tétje a csapat szempontjából nem volt a meccsnek, Robert Lewandowski miatt azonban mégis fontos volt a bajnoki hajrá. Az utolsó forduló előtt 40 góllal állt a góllövőlistán a lengyel, vagyis egyetlen gólra volt szüksége ahhoz, hogy megdöntse Gerd Müller 40 éves Bundesliga-gólrekordját. A Bayern úgy ment ki a meccsre, hogy Lewandowskival gólt kell rúgatni. A Bayern-gólok jöttek, a lengyelé azonban elmaradt, és úgy tűnt, hogy Lewandowskinak nem lesz meg a csúcsdöntés. A 90. percben aztán megtört a jég, betalált és ezzel megdöntötte a Bundesliga egyik legrégebbi csúcsát, megkoronázva a kiemelkedő szezonját.

Ez is érdekelhet:

(Fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Messi korábbi csapattársa lehet az Inter Miami új edzője

További cikkeink a témában
Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!
Hirdetés