A vitamin, amelynek hiánya esetén kellemetlen férfitünetekkel számolhatunk.

Mi az a riboflavin?

A G-vitamin, más néven B2-vitamin vagy riboflavin egy vízben oldódó vitamin. Alaphelyzetben a bélbaktériumaink is állítanak elő B2-vitamint és a táplálékunkban is megtalálható, de mivel a főzéssel legjelentősebb része elvész, a bélflóra felborulásával kevesebb termelődik belőle, szervezetünk pedig nem tudja raktározni, gyakran szükséges a külső pótlása. Idős korban, stresszes életmód esetén nehezebben szívódik fel.

Mire jó?

Részben a haj, a bőr és a köröm egészségéért felel, fontos szerepe van az elsődleges nemi szervek épségének megőrzésében és a növekedésben is – ez utóbbi miatt a várandós nőknek magasabb a riboflavin-szükségletük, mint egyébként. A B2-vitamin javítja a látást, növeli a vas felszívódását, emiatt fontos a fogyasztása a sarlósejtes vérszegénységgel küzdőknek. Fontos szerepe van a pajzsmirigy megfelelő működésében és a vörösvértestek termelődésében.

Mik a hiánytünetek?

A nyelv, a szájüreg és az ajkak gyulladásos problémái mind utalhatnak a B2-vitamin hiányára. A minden törődés ellenére fakó haj, amely ráadásul még könnyen is zsírosodik, intő jel lehet – épp így a száraz, repedezett bőr, amin pici, gyulladt hólyagocskák vannak, illetve a szőrtüszők és faggyúmirigyek gyulladása is. A B2-vitamin felszívódását gátolja a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a kemény fizikai munka, bizonyos májbetegségek, illetve az egészségtelen táplálkozás és a fogamzásgátló szedése. Férfiaknál árulkodó lehet az orrkörnyék, illetve a herezacskók bőrének hámlása. Az ízületi gyulladások kialakulásában is lehet ludas a riboflavinhiány, de migrén esetén is okozhat pozitív változást a szedése.

Miben található?

Levélzöldségekben (saláta, brokkoli, spenót), gombában, tejben és tejtermékekben, tojásban és a borjúmájban. Az élénksárga színű B2-vitamint gyakran színezőként is használják ételeinkben.

Hogyan szedjük?

Ha szeretnénk tabletta formájában fogyasztani, nem árt tisztában lennünk néhány dologgal. A szelén és a B1-vitamin jótékonyan hat a felszívódására, ám ne vigyük túlzásba ez utóbbi fogyasztását, ugyanis a vizelettel való kiürülést is meggyorsítja. A felnőttek számára ajánlott napi bevitel 1,8-2,4 mg, terápiás céllal pedig (például vérszegénység esetén) 25-100 mg is lehet az adag. A B2-vitamin túladagolása nem lehetséges, ám 200 mg feletti fogyasztása néhányaknál viszketést, zsibbadást okozhat. Ez esetben meg kell várni, míg kiürül - fogyasszunk sok folyadékot!

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Messi korábbi csapattársa lehet az Inter Miami új edzője

További cikkeink a témában
Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!
Hirdetés