Az ír fociválogatott kapitánya, Stephen Kenny szerint a magyar drukkerek reakciója az egész országra rossz fényt vet.
A magyar válogatott második felkészülési meccsén sem kapott gólt, ami jó jel az Eb előtt, az viszont kevésbé, hogy a nemzetközi hírek nem arról szólnak, hogy 11 meccs óta veretlen Rossi csapata, hanem hogy a drukkerek borzalmasan rossz hírét keltették az országnak. Legalábbis az írek szerint biztosan.
A meccs előtt a magyar válogatott játékosai nem térdeltek le a rasszizmus elleni harc jegyében, ahogyan az Eb-meccsek előtt sem fognak – jelezte a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) az írek elleni meccs napján. Ők a mezükön található respect (tisztelet) feliratra mutatva álltak.
De íreknek nem is ezzel volt a gondja, hanem azzal, hogy nem tartották azt tiszteletben, hogy ők viszont térdeltek: a magyar focidrukkerek füttyel és pfujolással reagáltak az írek gesztusára (akiknél egyébként afrikai származásúak is vannak).
„Érthetetlen, hogy kifütyültek minket. Ez biztosan káros lehet Magyarország számára az Európa-bajnokság miatt is. (…) Ez nem igazán vet jó fényt Magyarországra és a magyar szurkolókra”
– mondta az Irish Timesnak Stephen Kenny ír szövetségi kapitány, aki a saját csapata térdeléséről azt mondta: „Úgy gondolom, hogy ez egy nagyon-nagyon fontos üzenet. Megdicsértem a játékosainkat, amiért ezt az álláspontot képviselték.”
Stephen Kenny on the booing from Hungary fans on taking the knee.
Full press conference available here ⤵️https://t.co/60cE22LeAj pic.twitter.com/NQef9WfCdt
— Irish Football Fan TV (@irishfantv) June 8, 2021
Adam Idah, az ír csapat egyik fekete játékosa szerint egy jó ügy miatt térdeltek le, és számára kiábrándító, hogy a magyar szurkolók kifütyülték őket. Chiedozie Ogebene, aki a nigériai Lagosban született, valamivel enyhébb hangot ütött meg:
„Mindannyian különböző történeteket éltünk át, és különbözik a történelmünk is. Ez olyasmi, ami ellen a feketék már hosszú évek óta küzdenek. A diszkriminációnak és a rasszizmusnak nincs helye semmilyen sportban és semmilyen helyen. Csalódott voltam, de erősek maradtunk.”
Maga a lap egyébként „döbbenetes, kollektív” rasszizmusról ír a meccs kapcsán, ami erősen hangzik és valóban nem jó országimázs.
Az NFL-irányító Colin Kaepernicktől induló letérdelős tiltakozási forma tavaly, a George Floyd meggyilkolása után felerősödő Black Lives Matter mozgalom hatására terjedt el a labdarúgásban is.
(Fotó: MLSZ; Mirkó István)