Nagyjából a fenti címmel lehet összefoglalni a német válogatott jelenlegi helyzetét a kezdődő Európa-bajnokság előtt. Joachim Löw 16 év után távozik szövetségi kapitányi posztjáról, az utolsó nagy tornája előtt visszahívott a nemzeti csapatba két nagy öreget, ezzel próbálja megteremteni a megfelelő kémiát és minőséget az Eb-re. Összeszedtük, mit érdemes tudni a Nationalelfről, a magyar válogatott egyik csoportellenfeléről.

A német válogatott korábban háromszor (1972, 1980 és 1996) nyerte meg az Európa-bajnokságot – futballnemzetként mindig a favoritok között szerepel. A Löw-éra csúcsa egyértelműen a 2014-es világbajnoki cím volt, az előző két Eb-n elődöntőt játszott Németország, a 2018-as világbajnokságon viszont címvédőként már a csoportból kiestek Kroosék.

Forma

A csalódást keltő világbajnoki szereplést követően viszonylag meggyőzően, csoportgyőztesként kvalifikálta magát az Európa-bajnokságra a német válogatott. Hollandiával került egy csoportba a Löw-csapat, egyszer nyert, egyszer kikapott, végül kétpontos előnnyel zárta a csoportkört, nyolc meccsen 30 gólt rúgott, mindössze nyolcat kapott. A Nemzetek Ligájában azonban beleszaladt egy megalázó vereségbe, a spanyoloktól 6–0-ra kikaptak a németek, ezt megelőzően 1931-ben ütötték ki ennyire csúnyán őket. A világbajnoki selejtezőben aztán ismét jött egy váratlan pofon, az észak-macedónok győzték le idegenben a Nationalelfet. Három forduló után mindössze a csoportja harmadik helyén áll a vb-selejtezőben, ez valószínűleg változni fog, óriási meglepetés lenne, ha végül az örmények nyernék meg azt a csoportot, ahol a németek, az észak-macedónok, az izlandiak és a románok is ott vannak.

A mostani keret

Joachim Löw imád támadófutballt játszani, magas presszinget alkalmazni, a csapatát vertikálisan játszatni. A 4–3–3 mellett a 4–2–3–1-et preferálja. Ha egyetlen játékost kellene kiemelni, mint a németek legfontosabb futballistáját, akkor egyértelműen Joshua Kimmichet kell megemlíteni. A Bayern futballistája a középpálya szíve, de ha szükséges, akkor szélső védőt is tud játszani. Taktikailag, technikailag világklasszis és a mentalitása, vezérszerepe is kiemelkedő.

Joshua Kimmich

Németország rendelkezik minőségi játékosokkal, a keretnek megvan a megfelelő mélysége, ugyanakkor rengeteg kérdőjel is van. Kimmich szerepe és fontossága egyértelmű, mellette Toni Kroos fog játszani, támadóbb szerepkörben pedig Goretzka vagy Gündogan, elöl meg gyors, technikás játékosokkal (Gnabry, Werner, Sané) próbál majd helyzeteket kialakítani a Löw-csapat, ehhez jön majd még hozzá Thomas Müller játékintelligenciája, hasznossága. Müller visszatérő, ahogy Mats Hummelsre is ismét számít a szövetségi kapitány.

A németekre általában a magabiztosság jellemző, most azonban megfigyelhető egyfajta sebezhetőség morálszempontból, és az is komoly kérdőjel, hogy a védelem hogy fog összeállni, a csapatvédekezést mennyire tudja összerakni Löw. Ehhez még hozzájön a szövetségi kapitány helyzete, egy csalódást keltő világbajnokság után ez lesz Löw utolsó tornája, óriási kérdőjel, hogyan fog reagálni ez az átalakulóban levő keret a jelenlegi helyzetre.

Esélyek

Lehetne közhelyeket durrogtatni (a német mentalitás, a németek mindig felszívják magukat a nagy tornákra stb.), az igazság viszont az, hogy nagyon nehéz megtippelni, hogy mit érhet el az Eb-n a német csapat. Ezt persze az sem könnyebbíti meg, hogy a legnehezebb csoportban (a franciákkal, a portugálokkal és Magyarországgal) vannak Kimmichék. Raphael Honigstein a neves német újságíró szerint, akkor lenne sikeres Németország számára az Eb, ha megnyerné a tornát, az elődöntő elfogadható lenne, minden más csalódás. A közvélemény tisztában van a csapat problémáival, ugyanakkor az elvárások magasak. Ez, az átalakulóban levő keret, a távozó edző személye pedig egy nagyon speciális helyzetet szül. És míg például a csoportellenfél franciákról vagy portugálokról inkább meg lehet tippelni, hogy mit várhatunk, addig Németország esélyes, de a favoritok között a sötét ló.

A német válogatott Eb-kerete:

Kapusok: Bernd Leno, Manuel Neuer, Kevin Trapp

Védők: Matthias Ginter, Robin Gosens, Christian Günter, Marcel Halstenberg, Mats Hummels, Lukas Klostermann, Robin Koch, Antonio Rüdiger, Niklas Süle

Középpályások: Emre Can, Serge Gnabry, Leon Goretzka, Ilkay Gündogan, Kai Havertz, Jonas Hofmann, Joshua Kimmich, Toni Kroos

Támadók: Jamal Musiala, Thomas Müller, Florian Neuhaus, Leroy Sané, Kevin Volland, Timo Werner

A németek programja:

  • Franciaország–Németország; június 15., 21:00
  • Portugália–Németország; június 19., 18:00
  • Németország–Magyarország; június 23., 21:00

A címvédő Portugáliáról itt írtunk:

Ronaldóék címvédőként és erősebb kerettel érkeznek az Eb-re, de így sem ők a favoritok

Pénteken rajtol az Európa-bajnokság, összeszedtük, mit érdemes tudni a címvédőről.

(Fotók: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Világbajnok csapattársa dicsérte Szoboszlait a kiváló teljesítménye után

Szoboszlai gólt lőtt a Tottenham ellen

Hansi Flick elégedett volt az Atlético elleni vereség után

További cikkeink a témában